Welcome Guest

Zespół Szkół Nr 3 im. Lotników Polskich, 64-920 PIŁA, ul.Żeromskiego 41 <<>> e-mail - zs3sek@wp.pl


REKRUTACJA


#SUPERKODERZY


ECHA ŚWIETLICY

LEPSZA SZKOŁA


PSYCHOLOG SZKOLNY


FOTOGALERIA


OŚRODEK ROZWOJU EDUKACJI


BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


ASTANET

MOJE PODRĘCZNIKI

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

FILMY

CZAS NA SPORT

Online

Obecnie jest 47 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Logowanie

 


Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!
logo: 2016.11.24 - Wieczór piosenki poetyckiej
Dodano: niedziela, 27 listopada 2016 - 13:07 Autor: Admin
logo
TO BYŁ PIĘKNY, NIEZWYKŁY, NASTROJOWY WIECZÓR...

24 listopada 2016r.
w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Z inicjatywy Pani Beaty Lipowicz i Pani Wioletty Piotrowskiej został zorganizowany „Wieczór piosenki poetyckiej”. Spotkanie odbyło się w stołówce szkolnej, która z tej okazji zamieniona została w kawiarnię „Euterpe” (Euterpe: w mitologii greckiej – muza poezji lirycznej).

Na naszej scenie zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum – przygotowani przez Pana Błażeja Draba: Maja Woś (5b), Martyna Parecka (5b), Nikola Jakobsche (5b ), Szymon Drygała (5c), Weronika Zadrożna (6b), Ada Grubich (6b), Kamil Fonrath (6b), Julia Rutkowska (6b), Weronika Drygała (6b), Daria Badzińska (2a gim.), Weronika Janczuk (3d gim.), Sandra Dukiewicz (3c gim.), Marika Postek (3d gim.). W wykonaniu uczniów zabrzmiały znane raczej starszemu pokoleniu utwory: „Nie dokazuj” oraz „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty, „Kasztany” Edyty Górniak, „Nastroje” Jarosława Wasika, „Szukaj mnie” Edyty Geppert, czy utwór „Żal”. Piękną piosenkę  z repertuaru Anny Jantar zaprezentował duet – córka i tata, czyli Zuzanna Jopek (1e gim.) i Pan Andrzej Jopek. Natomiast Aleksandra Preihs (3c gim.) wykonała utwór „Czarny blues o czwartej nad ranem” z repertuaru grupy Stare Dobre Małżeństwo (warto podkreślić, że nie tylko zaśpiewała, ale i zagrała na gitarze). Publiczność z niecierpliwością czekała także na występy nauczycieli. W nowych, niecodziennych rolach – artystów – zobaczyliśmy i usłyszeliśmy Panią Beatę Lipowicz, Panią Joannę Nowicką-Środę, Pana Ireneusza Gondka oraz Pana Sławomira Grzegorczyka. Na widowni, wtapiając się w kawiarniany klimat, zasiedli zarówno młodsi, jak i nieco starsi – uczniowie, nauczyciele, rodzice. Nie zabrakło dyrekcji szkoły, rodzin młodych artystów, zaprzyjaźnionych nauczycielek z Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum nr 5, miłośników piosenki poetyckiej.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie na tę swoistą ucztę dla duszy. Pozytywne opinie gości, gromkie brawa, które słyszeliśmy po każdym utworze, czy wreszcie wzruszenie widoczne na twarzach widzów, ogromnie nas cieszą i utwierdzają w przekonaniu, że takie inicjatywy są potrzebne. Wieczór piosenki poetyckiej pozwolił nam zatrzymać się chociaż na chwilę w codziennym pędzie, wywołał chwilę zadumy, skłonił do refleksji, spowodował wzruszenie. Na pewno nie przeszedł bez echa...

Nie byłoby kawiarenki, gdyby nie pomoc rodziców oraz uczniów, którzy przygotowali pyszne ciasta. Ogromnie dziękujemy za wsparcie. Osobne podziękowania należą się chłopcom obsługującym sprzęt: Mikołajowi Lewickiemu (3e gim.), Łukaszowi Majorke (1d gim.), Mikołajowi Majorke (5b) oraz uczennicom z kl. 3b gim. odpowiedzialnym za kawiarenkę: Oliwii Cebieniak, Katarzynie Grabskiej, Natalii Łobodzie, Weronice Podemskiej i Joannie Więcko. Pozostaje nam cierpliwie czekać na kolejną odsłonę kawiarni „Euterpe”.

fotki - kliknij wybrany kolaż w artykule
Małgorzata Kossak

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.11.21 - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI i POZDROWIEŃ W NASZEJ SZKOLE!
Dodano: sobota, 26 listopada 2016 - 15:32 Autor: Admin
wydarzenia
21 listopada br. zarówno w szkole podstawowej, jak i w gimnazjum Zespołu Szkół Nr 3 odbył się Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień pod hasłem „Życzliwość – inwestycja bez ryzyka”. Ten wyjątkowy dzień ma na celu integrować młodzież, promować pozytywne wartości, takie jak: przyjaźń, sympatia, kultura osobista – w tym kultura słowa, a także szacunek i tolerancję wobec innych. Stąd uczniowie klas 4-6 SP naszej szkoły, na zajęciach z wychowawcami, przygotowali specjalne serduszka życzliwości, zawierające pozdrowienia, rymowanki, hasła (nawet w językach obcych!), czy też sentencje wyrażające życzliwość oraz pozytywne nastawienie do drugiego człowieka. Z tychże serduszek przedstawicielki SU, uczennice klasy VI A – Julia Koneczna, Zosia Molenda, Aniela Piochacz, Jagoda Polcyn oraz Nikola Przybylak przygotowały przepiękne „drzewo” życzliwości, które można podziwiać na I piętrze naszej szkoły. Co więcej, w ramach dnia życzliwości przedstawicielki SU – Weronika Krawczuk i Dominika Karniszewska z klasy VI C odwiedziły wszystkie klasy IV-VI SP ze specjalnie przygotowaną „skrzynką życzliwości”. Uczniowie mieli możliwość umieszczenia w niej kartek w postaci uśmiechniętych „buziek” z pozdrowieniami i miłymi życzeniami dla osób, które lubią. Przedstawicielki SU wszystkie życzenia przekazały właściwym adresatom. W tym miejscu warto nadmienić, że serduszka zostały przygotowane przez uczennice klasy VI C – Gabrysię Kuberę, Weronikę Krawczuk, Dominikę Karniszewską oraz Julię Żubryj, a także ucznia klasy VI B – Kamila Fonratha.

Dodatkowo, w ramach „wsparcia” dnia życzliwości, na wszystkich piętrach pojawiły się gazetki tematyczne, przygotowane przez uczniów gimnazjum, natomiast na drzwiach sal lekcyjnych – rymowane sentencje dotyczące życzliwości. Ponadto uczniowie z SU gimnazjum wręczali ordery-słoneczka, jako symbol osób życzliwych. Wychowawcy klas IV-VI oraz gimnazjum, w ramach lekcji wychowawczych, przeprowadzili zajęcia na temat życzliwości, właściwych kontaktów z innymi ludźmi, których efektem było stworzenie „Klasowego dekalogu człowieka życzliwego”. Prace uczniów zostaną zaprezentowane w holu szkoły. W tym dniu w bibliotece szkolnej grupa uczennic z klasy V b – Jaśmina Kabacińska, Angelina Litwinienko, Martyna Parecka oraz Maja Woś, pod kierunkiem pani Marii Kluk, prezentowały specjalne przedstawienie dotyczące bycia życzliwym pt.: „Grunt to dobre wychowanie”. Warto zaznaczyć, że przedstawienie zostało wystawione tego dnia aż czterokrotnie – zarówno dla uczniów klas IV-VI SP oraz młodszych uczniów uczęszczających do świetlicy.

Szczególne podziękowania za organizację dnia życzliwości należą się członkom Samorządów Uczniowskich, zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum, którzy starannie i z wielkim poświęceniem przygotowali wszystkie elementy związane z życzliwością (m.in. uśmiechnięte buźki, plakaty, rymowanki dotyczące życzliwości). Wielkie słowa uznania należą się rzecz jasna wszystkim uczniom, wychowawcom oraz nauczycielom ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum, którzy dołożyli swoją „cegiełkę” do projektu dnia życzliwości, tworząc mądre i pełne sympatii sentencje. Wypada mieć tylko nadzieję, że sympatię i życzliwość będziemy okazywać sobie nie tylko od „święta”, ale i w codziennej rzeczywistości –  to nic nie kosztuje, a sprawić może wiele radości i satysfakcji.

fotki - kliknij wybrany kolaż
Piotr Gorzelak

Strona gotowa do druku

ekologia: 2016.11.19 - Finał Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski
Dodano: sobota, 26 listopada 2016 - 13:00 Autor: Admin
ekologia
KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W TEGOROCZNEJ EDYCJI OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ. W WIELKIM FINALE BYLIŚMY NAJLEPSI!!!

Olimpiada ekologiczna powiatu pilskiego organizowana jest od 16 lat. Rywalizacja odbywa w trzech etapach: szkolnym, gminnym i powiatowym.

Dziewięć lat temu ówcześni starostowie kilku ościennych powiatów: pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko – trzcianeckiego, wągrowieckiego i złotowskiego podjęli decyzję o organizacji wielkiego finału, do którego kwalifikowałoby się po trzech laureatów i pięciu wyróżnionych uczniów w rywalizacji finałowej w swoich powiatach. W finale Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski od pierwszej edycji, spotykają się więc najlepsi uczniowie z pięciu wspomnianych powiatów w liczbie 40-u młodych miłośników przyrody.

Ekipa z Zespołu Szkół nr3 w Pile liczyła sześć osób. W kategorii szkół podstawowych naszą placówkę oświatowa reprezentowali: Wiktoria Fritza z kl.VIa, Jakub Kujawski z kl.VIb i Julia Żubryj z kl. VIc. W finale powiatowym ta trójka uczniów spisała się nadzwyczajnie. Wiktoria zajęła pierwsze miejsce, Kuba drugie a Julia wywalczyła wyróżnienie. Natomiast finałowy test w konfrontacji gimnazjalistów rozwiązywali: Weronika Guss z kl.IIa (zwyciężczyni finału powiatowego), Dominik Gołaś z kl.Ia (zajął miejsce drugie) i trzecia w powiecie pilskim Gabrysia Bazimierowska z kl.IIa.

Biorąc pod uwagę wyniki, jakie osiągała nasza młodzież w poprzednich etapach tegorocznej olimpiady, można było spodziewać się tego, iż powinni się liczyć w ostatecznej rozgrywce.

Z doświadczenia jednak wiem, że test przygotowany przez organizatorów na każdy z czterech etapów nie zawsze trafia w stu procentach w zakres wiedzy zdobytej przez ucznia podczas przygotowań ze swoim nauczycielem.

Tegoroczny finał – tradycyjnie – miał miejsce w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile, a uczniów, rodziców i nauczycieli powitał starosta pilski Eligiusz Komarowski. Pogratulował finalistom awansu do ostatecznej konfrontacji i stwierdził, że każdy z nich jest już zwycięzcą, gdyż wywalczyć kwalifikację do najlepszej „40-tki” w swojej kategorii wiekowej to naprawdę wielki wyczyn. Trudno nie zgodzić się ze słowami starosty.

Po części oficjalnej uczniów czekała praca nad rozwiązaniem testu, składającego się z 45 pytań. Na jego rozwiązanie mieli 45 minut.

W teście dla gimnazjalistów pytano m.in. o:
- dwa rodzaje smogu,
- cechy populacji i rodzaje populacji w zależności od proporcji grup organizmów w poszczególnych okresach rozwojowych,
- przykład protokooperacji, jako zależności miedzy organizmami,
- przykłady gatunków roślinnych mających liczebną przewagę w podszycie lasów zwanych buczynami,
- pojęcia restytucja, połoniny, bioindykator, roślina reliktowa, skrót: WWF,
- jaki typ odpadu najszybciej ulegnie degradacji z wymienionych w pytaniu,
- miejsce gniazdowania gągoła – ptaka z rodziny kaczkowatych,
- datę, kiedy odbywają się obchody „Dni Ziemi”,
- to, co sprzyja podczas silnego wiatru erozji gleby.


Kilka pytań „zahaczało” o wiedzę o parkach narodowych, ich symbole, osobliwości flory i fauny i część nieożywioną (biotop) tych ekosystemów.

Test oceniony przez gimnazjalistów został jako trudny, a rywalizacja o najwyższe miejsca była niezwykle zacięta. O kolejności czołowych miejsc – zarówno w kategorii szkół podstawowych jak i gimnazjów - decydowały dogrywki, polegające na rozwiązanie testu złożonego z jedenastu dodatkowych pytań.

Emocje sięgnęły zenitu, kiedy zostaliśmy zaproszeni do sali sesyjnej, aby poznać oficjalne rezultaty tegorocznego super–finału. Okazało się – ku naszej radości – że są o­ne w obu kategoriach wiekowych znakomite. Oto szczegóły:

KATEGORIA:  SZKOŁY PODSTAWOWE

1. Kacper Kujawski (ZS3 Piła) - po dogrywce
2. Mikołaj Torochow (SP Falmierowo)
3. Karolina Gurda (SP Wysoka)
4. Wiktoria Fritza (ZS3 Piła)
5. Mateusz Lipczyński (SP3 Chodzież)
6. Anastazja Wawrzyniak (SP Lubasz)
7. Katarzyna Świtała (SP Mieścisko)
8. Julia Witkowska (SP Chodzież)

Nasza trzecia reprezentantka Julka Żubryj spisała się również bardzo dobrze. Test zaliczyła na 32 pkt., co dało jej miejsce tuż za pierwszą ósemką. Jednak na pewno może być z siebie bardzo dumna.

KATEGORIA: SZKOŁY GIMNAZJALNE

1. Gabriela Bazimierowska (ZS3 Piła) - 40/45 (w dogrywce 8/11)
2. Alicja Chowra (GTS Piła) - 40/45 (w dogrywce 6/11)
3. Dominik Gołaś (ZS3 Piła) - 39/45
4. Miłosz Hajt (Gim Chodzież) - 37/45
5. Łukasz Herbuś (Gim Lipka) - 36/45
6. Kacper Wachowski (Gim Wyrzysk) - 35/45
7. Zofia Borowczyk (Gim Kaczory) - 35/45
8. Agata Rafałowicz (Gim Sypniewo) - 35/45

Po takim znakomitym występie ręce same składają się do oklasków. Muszę dodać, że ogromnego pecha miała Weronika Guss. Zdobyła 34 pkt., co dało jej miejsce tuż za ósemką laureatów. Rezultat o jeden punkcik więcej dałby przesympatycznej Weronice skok aż na miejsce czwarte. Dlaczego?. Odpowiedz jest prosta: Weronika wygrała etap poprzedni ze znakomitym wynikiem 39 pkt. na 40 możliwych do zdobycia!!!. Nie zapominam o pozostałych uczniach, z którymi miałem zaszczyt pracować. Myślę tu o Amelce Krysiak, Wiktorii Koładkiewicz i Karolu Wiśniowieckim. Wszyscy jesteście na medal!!!

Gala rozdania nagród dla laureatów finałów: powiatowego i subregionalnego odbędzie się 2 grudnia o godz. 11:00, w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile. Na relację zapraszam niebawem.

PS. - o zmaganiach w olimpiadzie ekologicznej można przeczytać na oficjalnej stronie pilskiego starostwa,
- gratuluję efektywnej pracy ze swoimi podopiecznymi moim koleżankom pani Marlenie Wesołowskiej i Katarzynie Franc,
- dziękuję pani Annie Kałka za edukacyjne spotkania z moimi uczniami z klas innowacyjnych w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra. Efekty tych zajęć bardzo pomagają zainteresowanym np. podczas rozwiązywania zadań testowych o tematyce przyrodniczo – ekologicznej.

foto z gali – kliknij wybrany kolaż
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.11.18 - GIMNAZJALIŚCI NASZEJ SZKOŁY WSRÓD LAUREATÓW KONKURSU O NOWOTWORACH
Dodano: piątek, 25 listopada 2016 - 22:09 Autor: Admin
wydarzenia
KOLEJNE NAGRODY DLA MŁODZIEŻY NASZEJ SZKOŁY. TYM RAZEM NAGRODY ODBIERALI LAUREACI KONKURSU O NOWOTWORACH.


Czwartego listopada w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile odbył się konkurs „Profilaktyka chorób nowotworowych – zdrowy tryb życia” organizowany w ramach projektu „Poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu na obszarze powiatu pilskiego – profilaktyka chorób nowotworowych”. Założenia, główne cele i działania związane z promocją zdrowia tego projektu opisałem w artykule przed kilkoma dniami. Uczniowie szkół podstawowych przygotowywali konkursowe prace plastyczne a reprezentanci szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wypełniali test złożony z 30 pytań. Laureatami w obu kategoriach wiekowych zostało po 13-u uczniów z najwyższym wynikiem punktowym za rozwiązanie testu.

Wśród uczniów wyróżnionych nie zabrakło gimnazjalistów z Zespołu Szkół Nr 3. Spośród 119 gimnazjalistów, którzy zdecydowali się na rozwiązanie konkursowego testu, aż pięć osób to uczniowie naszej placówki oświatowej. Przypomnijmy ich z imienia i nazwiska: Marta Trębacka, Michalina Sikora, Malwina Bukowska, Michał Gładysz i pominięty przez mnie w poprzedniej relacji Jakub Lach.
Kuba wywalczył w teście aż 28 pkt. popełniając tylko dwa błędy i o awans do „wielkiej trójki” tegorocznego konkursu musiał zmagać się z dodatkowym zestawem pytań na dogrywce (podobnie jak Malwina i Michał). Jakubowi nie udało się „wskoczyć” na podium, ale wynik, jaki osiągnął musi budzić szacunek. Podobnie jak rezultaty jego wyróżnionych koleżanek i kolegi.

Gala wręczenia nagród miała miejsce 18 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile. Oprócz nagrodzonych uczniów z podstawówek, gimnazjów i szkół średnich w sali pilskiego MDK-u nie zabrakło rodziców (także naszej młodzieży), nauczycieli i dyrektorów placówek oświatowych naszego powiatu. Wszystkich gości powitał starosta pilski Eligiusz Komarowski. Towarzyszyli mu m.in. wicestarosta Stefan Piechocki, przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Wasiak, przewodnicząca Komisji Edukacji, Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Iwona Schulz i członek Zarządu Powiatu Mirosław Pierko. Starosta E. Komarowski pogratulował uczniom wiedzy oraz wyników. Życzył również, aby założenia tego konkursu realizować w życiu codziennym dzisiaj i w przyszłości. Podkreślił niebywałe zainteresowanie tematyką konkursu ze strony środowiska uczniowskiego.

OTO OFICJALNE WYNIKI KONKURSU W KATEGORII SZKOŁY GIMNAZJALNE:
1. Daria Baczkowska (ZS2 Piła)
2. Angelika Gromotka (Gim Białośliwie)
3. Aleksandra Bieleszuk (ZS2 Piła)
4. Malwina Bukowska (ZS3 Piła)
5. Marta Trębacka (ZS3 Piła)
6. Michalina Sikora (ZS3 Piła)
7. Jakub Lach (ZS3 Piła)
8. Michał Gładysz (ZS3 Piła)

9. Eryk Huryń (ZS2 Piła)
10. Jana Maria Owsianna (ZS2 Piła)
11. Maria Huszek (ZS Miasteczko Krajeńskie)
12. Julia Frieske (Gim Białośliwie)
13. Suzana Kosecka (ZS Miasteczko Krajeńskie)

Nagrody w tym konkursie są niezwykle okazałe i cenne. Wystarczy spojrzeć na zdjęciach, na wielkości upominków, które otrzymali najmłodsi. Pierwsza trójka laureatów gimnazjalistów nagrodzona została torbami sportowymi, aparatami cyfrowymi i pamięciami przenośnymi o pojemnościach od 32 do 128 Gb. Dziesiątka wyróżnionych wróciła do domu z aparatami cyfrowymi.

Miło mi dodać, że bezapelacyjnie pierwsze miejsce w kategorii szkół średnich, z maksymalną liczbą 30 pkt. wywalczyła absolwentka Zespołu Szkół Nr 3 Aleksandra Tutaj, na co dzień uczennica LO Towarzystwa Salezjańskiego w Pile. Jedną z uczennic wyróżnionych była kolejna nasza absolwentka Daria Miśkowiec.

Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili gości gali na widowisko teatralne związane z tematyką projektu i konkursu, a po nim na poczęstunek. Atmosfera spotkania była bardzo miła. Na koniec bardzo dziękuję za obecność na uroczystości rodziców nagrodzonych uczniów, a byli z nami: p. Dominika Trębacka, p. Cezary Bukowski, p. Sławomir Sikora i państwo Amelia i Paweł Gładyszowie.

Do pilskiej „Iskry” wracamy 2 grudnia, kiedy dyplomy i nagrody odbierać będą najlepsi ekolodzy powiatu pilskiego i subregionu północnej Wielkopolski.

fotki z gali – kliknij wybrany kolaż
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.11.10 - Narodowe Święto Niepodległości
Dodano: piątek, 25 listopada 2016 - 21:11 Autor: Admin
wydarzenia
98. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę podkreśliliśmy uroczystością w dniu 10.11.2016r. Spektakl słowno-muzyczny pt.: „Ojczyzna to...” wpisał się w obchody Święta Niepodległości w naszej szkole. Uczniowie kilku klas gimnazjum i klasy VI szkoły podstawowej wystąpili przed społecznością szkolną. W repertuarze usłyszeliśmy wiersze: J. Tuwima „Kwiaty polskie” (fragm.), T. Różewicza „Oblicze ojczyzny”, A. Słonimskiego „Dwie ojczyzny” i wiele innych. Uczniowie zaprezentowali także własne wypowiedzi na temat ojczyzny, tradycji narodowych i patriotyzmu. Uroczystość uświetniły pieśni: „Legiony Polskie, „Orszaki – Dworaki”, „Tutaj jestem”, „Kocham Cię Polsko”. Tłem i urozmaiceniem montażu była prezentacja multimedialna.

Oprawę muzyczną przygotował Pan Błażej Drab, a dekorację wykonała Pani Karolina Kujawa-Adamska. Święto Niepodległości w naszej szkole przygotowały Panie: Iwona Bagińska i Dorota Dec.

fotki – kliknij kolaż
Iwona Bagińska

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.11.09 - WARSZTATY PLASTYCZNE
Dodano: piątek, 25 listopada 2016 - 20:28 Autor: Admin
wydarzenia
W dniu 9.11.2016r. w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie naszej szkoły z klas: IId, IIIe gimnazjum oraz IVa szkoły podstawowej. Na warsztaty przybyli goście: osoby niepełnosprawne, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej
z Ujścia.
Zajęcia prowadzili instruktorzy osób niepełnosprawnych: Pani Monika Kotapka i Pan Jacek Kamiński, a także nauczycielka naszej szkoły – Pani Zdzisława Rzeczycka. Uczniowie naszej szkoły pod okiem instruktorów i gości wykonali bombki bożonarodzeniowe, a także koszyki
z wikliny papierowej. W ten sposób osoby zdrowe zdobyły pewne umiejętności ucząc się od osób niepełnosprawnych. W czasie warsztatów doszło do integracji naszych uczniów z gośćmi – osobami niepełnosprawnymi. Spotkanie to było niewątpliwie lekcją tolerancji. Efekty pracy naszych uczniów będzie można zobaczyć na tegorocznym Kiermaszu Bożonarodzeniowym. Spotkanie zakończyło się wręczeniem podziękowań dla gości – instruktorów: Pani M. Kotapki i Pana
J. Kamińskiego. Warsztaty zorganizowała Pani Iwona Bagińska.
fotki - kliknij kolaż
Iwona Bagińska

Strona gotowa do druku

siatkówka: 2016.11.12 - Mistrzostwa Miasta Piły Klas I-II Gimnazjum w Siatkówce Chłopców
Dodano: wtorek, 22 listopada 2016 - 21:14 Autor: Admin
siatkówka
Po sukcesie dziewcząt z klas I i II Gimnazjum przyszedł czas na chłopców. Mistrzostwa Miasta dla pierwszo i drugoklasistów odbyły się 12 listopada 2016 w Gimnazjum nr 5. Do rozgrywek zgłosiły się jedynie trzy szkoły: gospodarz obiektu – Gim 5, ZS2 i ZS3.

Turniej rozegrany został systemem „każdy z każdym”, a sędzią głównym był nauczyciel wf Gim 5 – Grzegorz Stach. W pierwszym spotkaniu naprzeciw siebie stanęli chłopcy z ZS3 i ZS2. Podopieczni Ireneusza Gondka ulegli 0:2 kolegom z Królowej Jadwigi w setach do -23 i -11. Pierwszy akt pokazał, że można powalczyć z nieco szybszym przeciwnikiem, jednak pod nieobecność dwóch naszych „eksportowych” chłopców, na co dzień trenujących w klubie siatkarskim (Kuba Jarczak – 2a i Wojtek Przybylski – 1c) nie udało się ugrać seta. W drugim natomiast ogromna ilość błędów własnych spowodowała szybkie „odcięcie prądu” i było po sprawie...

Drugi mecz to pojedynek gospodarza – G5 i ZS2. Aby nasza ekipa mogła myśleć o podziale punktów, siatkarze z G5 winni wygrać całe spotkanie…tak się jednak nie stało. Chłopcy z Gim 5 ulegli 0:2 w setach do -16 i -21. Tego dnia na uczniów z ZS2 nie było mocnych…

Do ostatniego meczu pomiędzy G5 i ZS3 – przystąpiliśmy bardzo skoncentrowani. To spotkanie miało rozstrzygnąć, kto wyjedzie ze srebrem, a kto z brązem na szyi. Set pierwszy to gra punkt za punkt, dopiero w końcówce podopieczni p.Gondka odskoczyli na kilka oczek i dowieźli zwycięstwo 25:21. Set drugi to lustrzane odbicie pierwszej odsłony…równo, równo, a końcówka dla gimnazjalistów z piątki (21:25). Tie-break nasza ekipa rozpoczęła z wysokiego „C” i podczas zmiany stron, na tablicy widniał rezultat 8:2…Po drugiej stronie chłopcy popełnili kilka błędów, ale przerwy na żądanie uspokoiły „gorące głowy” i ostatecznie to my wyszliśmy z pojedynku zwycięsko (15:10) i w całym meczu 2:1.

Pierwsze miejsce zatem dla ZS2. Wicemistrzami miasta – chłopcy z ZS3, a trzecie dla G5. Na szyjach chłopców zawisły medale, były również okolicznościowe dyplomy.

Reprezentacja klas I-II Gimnazjum zagrała w składzie: TABAŁA Oskar (2c), BEDNAREK Mateusz (2c), KOWALSKI Nikodem (2c), SIERSZCHUŁA Janek (2c), KOŹMA Dominik (2c), KONECZNY Szymon (2c), KOTOWSKI Adrian (2c), BARANOWSKI Arek (2c), JARCZAK Jakub (2a) oraz PRZYBYLSKI Wojtek (1c).

Przed nami rozgrywki szczebla powiatowego, które rozpoczną się już niebawem. Do startu od w/w szczebla przygotowują się solidnie uczniowie klasy sportowej 3c pod okiem p.Gondka. Nie możemy się już doczekać pierwszych akcji w tegorocznej, XVIII Gimnazjadzie Województwa Wielkopolskiego. Czeka nas wiele wspaniałych spotkań i fantastycznych zagrań. Wszystko będę starał się opisywać na naszym portalu, a kto może – zachęcam do kibicowania!!!

GRATULUJEMY drużynie klas I-II!!!
fotki – kliknij wybrany kolaż

Strona gotowa do druku

matematyka: 2016.11.10 - Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
Dodano: sobota, 19 listopada 2016 - 20:47 Autor: Admin
matematyka
10 listopada 2016 r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.
W konkursie wzięło udział 11 uczniów – 8 z klas trzecich oraz 3 z klas drugich gimnazjum.
Do etapu rejonowego konkursu zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Aleksander Pytel (3e) – 50/50 punktów
Miłosz Kobus (3a) - 41/50
Anna Gamrot (3c) - 40/50
Paweł Fąfara (3a) - 38/50
Gabriela Bazimierowska (2a) – 37/50


Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach zmagań konkursowych!!

Anna Wolska

Strona gotowa do druku

pływanie: 2016.11.07 - Finał Wojewódzki XVIII Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Pływaniu Drużynowym - Poznań: Termy Maltańskie
Dodano: sobota, 19 listopada 2016 - 20:39 Autor: Admin
pływanie
Jak niedawno informowaliśmy sztafeta pływaków naszej szkoły, po wygranej w powiecie wyruszyła na MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO SZTAFET PŁYWACKICH.

Zawody te odbyły się w Poznaniu na obiektach Term Maltańskich w dniu 7.11.2016. Impreza ta zgromadziła pływaków z całego województwa wielkopolskiego, zarówno szkół podstawowych (około 650 uczestników), jak i uczniów gimnazjów (około 500 uczestników) oraz reprezentantów szkół średnich. Chyba tylko ten obiekt w wielkopolsce mógł jednorazowo gościć taką rzeszę uczestników.

Pierwsi startowali najmłodsi, emocji było dużo, zgiełku i hałasu, ale adepci pływania bardzo dzielnie poczynali sobie na torach pływalni. Po nich wystartowali gimnazjaliści. W pierwszej kolejności odbyły się starty indywidualne. W tej stawce mieliśmy jednego reprezentanta. Był nim Jakub Jarczak z klasy 2a, który zaprezentował swoje umiejętności na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Pragnę nadmienić, że miał nie lada zadanie. Na jego dystansie wystartowało 40 zawodników, gdzie wielu z nich to uczniowie Szkół Mistrzostwa Sportowego w pływaniu z poznańskich i kaliskich szkół. Ostateczny wynik Naszego pływaka to 15 miejsce. Kuba ustanowił rekord szkoły na tym dystansie i wynosi o­n 27,69 s. Serdeczne gratulacje!!!

Po występach indywidualnych na niecce pływalni pojawiły się sztafety. Wśród nich sztafeta ZS3 Piła, która popłynęła w serii 193! na torze 8. Wszystkich sztafet męskich na pływalni term Maltańskich było 40.I tu również wiele sztafet to sztafety ze Szkół Mistrzostwa Sportowego z dużych ośrodków pływackich. Nasi reprezentanci dali z siebie wszystko zajmując 18 miejsce w tej rywalizacji – wielki szacun chłopcy!
Drużyna ZS3 popłynęła w składzie:
- MARCIN PERUCKI
- MICHAŁ DYMKOWSKI
- JAKUB JARCZAK
- BOGUMIŁ OZGA
- MATEUSZ KALCZYŃSKI
- MIŁOSZ KOBUS
- PAWEŁ NAWROT
- WOJCIECH PRZYBYLSKI
- KAJETAN KORCZAK (rezerwowy)


OPIEKUNEM ZESPOŁU BYŁA - DOROTA ZALESKA
fotki – kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

siatkówka: 2016.11.05 - Mistrzostwa Miasta Piły Klas I-II Gimnazjum w Siatkówce Dziewcząt
Dodano: piątek, 18 listopada 2016 - 11:19 Autor: Admin
siatkówka
Jak co roku Nasza szkoła była gospodarzem MISTRZOSTW PIŁY W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT KLAS I i II GIMNAZJUM. Turniej ten został przeprowadzony w dwóch etapach. Pierwsza runda eliminacyjna odbyła się 29.10.2016. Zawody zostały przeprowadzone w dwóch grupach, gdzie do finału awansowały dwa pierwsze teamy z każdej grupy.

Spotkania finałowe miały miejsce 05.11.2016 na obiektach ZS3 w Pile. Tym razem walkę o złoto rozstrzygnęły drużyny Gim 5 Piła, ZS3 Piła oraz Zespół ZS 2 Piła. Pierwsze spotkanie (Gim5 -ZS3), rozstrzygnęło na swoją korzyść Gim 5 wynikiem 2:0, choć walka była bardzo zacięta. Pokonały Nasz zespół rezultatem 26:24, natomiast w drugiej partii 25:23. Zabrakło naszym dziewczętom odrobiny szczęścia. Kolejne mecze przebiegły już spokojniej. Ich wyniki to: Gim 5 - ZS2 rezultat 2:0, natomiast wynik spotkania ZS2-ZS3 to 0:2. Tym samym I miejsce i tytuł Mistrzyń Piły przypadł w udziale uczennicom Gim 5 Piła, drugie miejsce i srebrny medal odebrał Nasz zespół ZS3 Piła, brąz został wręczony uczennicom ZS2 Piła.

Skład ZS 3 Piła: WIĘCKOWSKA ROKSANA, KORDYŚ WERONIKA, SIKORSKA JOANNA, KRAWCZYK MARIJA, KURKIEWICZ MARTYNA, CISKOWSKA JULIA, GENDERKA EWELINA, PODPORA AMELIA, RAJEWSKA JULIA, GAWLICKA JULIA, RUNIEWICZ LENA, MICHALSKA NADIA

OPIEKUN ZESPOŁU - DOROTA ZALESKA
fotki – kliknij wybrany kolaż

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.10.27 - PIKNIK TECHNICZNY
Dodano: wtorek, 15 listopada 2016 - 19:53 Autor: Admin
wydarzenia
Instytut Politechniczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile, 27 października 2016 urządził PIKNIK TECHNICZNY.
 
Nasi uczniowie z klasy III b gimnazjum uczestniczyli w pokazie działania urządzeń mechatronicznych, gdzie dowiedzieli się o urządzeniach sterujących maszynami: przekaźnikami, czujnikami i obserwowali urządzenia (roboty) sterowane komputerem.

Zajęcia odbywały się w Zakładzie Elektrotechniki. W pracowni fizyki mogli obserwować pokaż laserów i zjawisko interferencji, dyfrakcji i rozproszenia światła. Uczniowie mogli obserwować jak wykorzystuje się odnawialne źródła energii min: ogniwo wodorowe i model samochodu napędzany ogniwem wodorowym, elektrownię wiatrową oraz ogniwa fotowoltaiczne, itp.

Organizatorzy PIKNIKU w przystępny sposób pokazali prawa, którymi rządzi się świat fizyki, elektrotechniki, mechaniki. Była to świetna zabawa, ale i nauka przez doświadczenia i eksperymenty.

kilka większych fotek – kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.11.04 - POWIATOWY KONKURS WIEDZY O NOWOTWORACH
Dodano: poniedziałek, 07 listopada 2016 - 21:04 Autor: Admin
wydarzenia
STAROSTWO POWIATOWE KOLEJNY RAZ SZCZĘŚLIWE DLA GIMNAZJALISTÓW NASZEJ SZKOŁY. MAMY CZTERY WYRÓŻNIENIA W  KONKURSIE: „PROFILAKTYKA CHORÓB NOWOTWOROWYCH”

Powiat pilski zaprosił uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie „Profilaktyka chorób nowotworowych”, który organizowany jest w ramach projektu „Poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu na obszarze powiatu pilskiego – profilaktyka chorób nowotworowych” realizowanego w ramach Programu PL13 finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa.

Celem głównym projektu jest zmniejszenie zachorowalności na nowotwory złośliwe płuc i oskrzeli, jelita grubego i sutka. Projekt obejmuje również szereg działań związanych z promocją zdrowia, które obejmują w szczególności:
  • promocję zachowań prozdrowotnych;
  • promocję zdrowych i zmianę złych nawyków żywieniowych;
  • podnoszenie świadomości w zakresie znaczenia badań profilaktycznych.

Jednym z punktów projektu jest organizacja konkursu, który dla uczestników ma być dobrą okazją do zwiększenia świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia, w tym prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej i innych czynników mających wpływ na stan zdrowia. Konkursową rywalizację zaplanowano na dzień 4 listopada. Zadanie uczniów polegało na rozwiązaniu testu wyboru złożonego z trzydziestu zadań. Na jego rozwiązanie gimnazjaliści mieli 45 minut. Naszą szkołę reprezentowała grupa 13 uczniów klas trzecich. Rywalizowano o bardzo cenne nagrody m.in. aparaty cyfrowe, torby podróżne i gadżety multimedialne. Organizatorzy przewidzieli trzy nagrody główne i dziesięć wyróżnień. Jak się okazało o kolejności miejsc decydowała dogrywka w postaci 15-u dodatkowych zadań testowych. Konkurencja była ogromna; na miejscu okazało się, że test w kategorii gimnazjalnej rozwiązywać będzie przeszło 130 uczniów. Frekwencja przeszła chyba najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Jury konkursu dosyć sprawnie zweryfikowało wypełnione testy i okazało się, że cztery osoby z naszej ekipy: Malwina Bukowska (28/30pkt.), Michalina Sikora (27pkt), Marta Trębacka (27pkt.) i Michał Gładysz (26pkt.) wywalczyły wyróżnienia. 18 listopada o godz. 14:00 podczas gali podsumowującej konkurs odbiorą cenne nagrody. Gala odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile. Dodam, że bardzo blisko miejsca w pierwszej „trójce” konkursu była Malwina Bukowska, jednak minimalnie uległa w dogrywce swoim rówieśnikom z innych szkół gimnazjalnych naszego regionu. Z pozostałych uczniów naszej grupy najbliżej wyróżnienia były Julka Lach, która swoją szansę przegrała podobnie jak Malwina - dopiero w dogrywce, Ania Gamrot z dorobkiem 25 pkt. oraz Brygida Odor, Natalia Lipowicz i Kamila Mitrus, które w teście popełniły 6 błędów zdobywając po 24 pkt. Drużynę z ZS3 reprezentowali jeszcze: Ania Ruta, Zuzia Warmbier, Filip Stróżyński i Miłosz Kobus. Ich dorobek punktowy mieścił się w granicach od 21 – 23 pkt.

Wynik na pewno cieszy, ale………. trzecioklasistom pozostaje już tylko uczciwie przygotować się do egzaminu gimnazjalnego. Pozwolę sobie na osobistą dygresję. Ze współpracy z tą grupą uczniów odczuwam duży niedosyt. Są to młodzi ludzie o sporym potencjale, ale muszą zrozumieć, że sam talent nie wystarczy do osiągania w przyszłości sukcesów w różnych dziedzinach życia. Drogę do satysfakcji i spełnienie swoich marzeń daje tylko żmudna i systematyczna praca, często kosztem wolnego czasu. Kiedy zabraknie chęci, pozostaje niestety tylko niedosyt…..

fotki - kliknij kolaż w artykule
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.10.24 i 28 - Bezpieczeństwo na drodze i w domu
Dodano: poniedziałek, 07 listopada 2016 - 17:02 Autor: Admin
wydarzenia
W dniach 24 i 28 października br. policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Pile przeprowadziła zajęcia w Zespole Szkół Nr 3 im. Lotników polskich w Pile. Tematyka zajęć dotyczyła bezpieczeństwa na drodze i w domu.
St. sierż. Iwona Kropornicka spotkała się z uczniami klas II i III szkoły podstawowej. W trakcie zajęć edukacyjnych przy pomocy  prezentacji multimedialnej i piosenek przypomniała dzieciom o najważniejszych numerach alarmowych oraz zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze i zachowania bezpieczeństwa w domu.
Policjantka przestrzegała również dzieci przed zagrożeniami, jakie niosą ze sobą rozmowy z nieznanymi osobami.
Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Popisywali się posiadaną wiedzą związaną z bezpieczeństwem. Dzieci nie miały problemu z udzieleniem odpowiedzi na pytania dotyczące znajomości numerów alarmowych. Wiedziały, dlaczego należy nosić elementy odblaskowe i jak prawidłowo przechodzić  przez jezdnię.

(foto w większym rozmiarze - kliknij kolaż w artykule)
Maria Konik
Magdalena Kozłowska

Strona gotowa do druku

ekologia: 2016.11.05 - FINAŁ GMINNY I POWIATOWY XVI OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ
Dodano: sobota, 05 listopada 2016 - 20:14 Autor: Admin
ekologia
SUMIENNA, KILKUMIESIĘCZNA PRACA UCZNIÓW JEST GWARANTEM WSPANIAŁYCH SUKCESÓW. ZDOMINOWALIŚMY FINAŁ GMINNY I POWIATOWY XVI OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ.

Już od 16 lat Starostwo Powiatowe w Pile organizuje konkursowe zmagania z dziedziny ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska. Coroczne potyczki naukowe z tych dziedzin wiedzy przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Rywalizacja jest kilkuczęściowa tzn. składa się z etapów: szkolnego, gminnego oraz finałów: powiatowego i organizowanego od kilku lat subregionalnego.

Tegoroczna, już XVI edycja Olimpiady Ekologicznej rozpoczęła się 22.IX. Z pilskich gimnazjów do finału gminnego maksymalnie kwalifikację wywalczyć mogło ośmiu uczniów, którzy najlepiej rozwiązali test składający się z 25-tu pytań. W naszej szkole o awansie do pierwszej ósemki musiała zadecydować dogrywka. Do dalszej rywalizacji z Zespołu Szkół Nr 3 awansowali: Weronika Guss (najwyższy wynik w szkole - 22pkt.), Amelia Krysiak, Wiktoria Koładkiewicz, Gabrysia Bazimierowska, Karol Wiśniowiecki (wszyscy z kl. IIa), Martyna Dubicka, Marta Kulawik i Dominik Gołaś (z kl. Ia).

Mówiąc szczerze, pierwszym poważnym wyzwaniem dla młodych ekologów jest finał miasta, podczas którego konkurują uczniowie, którzy w swoich szkołach wykazali się największą, ekologiczną wiedzą. W tym roku przygotowano test składający się z 35 pytań, a ta część olimpiady odbyła się w pilskim RCK-u. Nasza młodzież spisała się na medal. Aż sześciu z nich uzyskało kwalifikację do finału powiatowego. Pilski, gminny finał zakończył się zwycięstwem Gabrysi Bazimierowskiej, która zgromadziła 28 pkt., na podium znalazła się również Amelka Krysiak z dorobkiem 26 pkt.. Świetnie zaprezentowali się Karol Wiśniowiecki, Wiktoria Koładkiewicz (po 24 pkt.) oraz Weronika Guss i najmłodszy w tym towarzystwie Dominik Gołaś (po 21 pkt.). Nie powidło się tylko pierwszoklasistkom: Martynie Dubickiej i Marcie Kulawik, ale „ich czas jeszcze nadejdzie”………Dodam, że znakomicie wypadli reprezentanci naszej podstawówki. Aż pięciu z szóstki uczniów awansowało do kolejnego etapu rywalizacji.

Prawdziwych egzaminem dla każdego z uczestników jest finał powiatowy, w którym bierze udział 40-tu uczniów szkół gimnazjalnych powiatu pilskiego. Rywalizują o trzy pierwsze miejsca i pięć wyróżnień. Test liczył 40 zadań. Tegoroczne wyniki powiatowego finału przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Niech poniższe zestawienie wyników będzie najwłaściwszym komentarzem:Pozostała trójka naszych uczniów także spisała się wyśmienicie: Karol Wiśniowiecki wywalczył 32 pkt,. Wiktoria Koładkiewicz 31 a Amelka Krysiak 30 pkt.

Wszyscy zasługują na wielkie brawa i szacunek. Te wyniki to dla nich nagroda za wielką pracę, którą wykonali na dodatkowych zajęciach, od drugiego semestru poprzedniego roku szkolnego (oczywiście z wyjątkiem młodszego o rok, Dominika z kl. Ia). To bardzo solidna, zdolna, odpowiedzialna w swoich działaniach a zarazem sympatyczna młodzież. Dla nauczyciela praca z takimi uczniami jest spełnieniem zawodowych marzeń.

Weronika, Gabrysia i Dominik wezmą jeszcze udział w finale ponad- regionalnym, w którym zmierzą się ze swoimi rówieśnikami z powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko – trzcianeckiego, złotowskiego i wągrowieckiego. Osiągnęli już bardzo dużo, ale  – mimo, że będą 17.XI najmłodszą ekipą pośród super finalistów –  znając ich zapał i zaangażowanie na pewno stać ich na sprawienie kolejnej, miłej niespodzianki. Trzymamy za Was kciuki!!!

Pragnę w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować całej mojej szóstce uczniów: Wiktorii, Amelce, Karolowi, Weronice, Gabrysi i Dominikowi za miłą i efektywną współpracę. Jesteście „Wielcy”. Życzę Wam kolejnych sukcesów w różnych dziedzinach wiedzy.

PS: Świetny wynik uzyskali uczniowie z naszej podstawówki, wywalczając miejsca: pierwsze i drugie oraz jedno wyróżnienie. Nasi górą!!!!! Brawa i uznanie.
fotki w większym rozmiarze – kliknij wybrany kolaż
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

biologia: 2016.10.26 - "INNOWACYJNI" NA PILSKIEJ UCZELNI
Dodano: sobota, 05 listopada 2016 - 12:45 Autor: Admin
biologia
Po zajęciach edukacyjnych w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra, gimnazjaliści z klas innowacyjnych naszej szkoły odwiedzili Zamiejscowy Ośrodek Edukacyjny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oddział w Pile. W naszej naukowej eskapadzie udział wzięła młodzież z klasy II a z wychowawczynią, panią Mariolą Nowek oraz dziewięcioosobowa grupa uczniów z klasy Ia.

Dla drugoklasistów była to druga wizyta na uczelni położonej na ul. Kołobrzeskiej. Plan tegorocznego spotkania był podobny do ubiegłorocznych zajęć, czyli wykład oraz część praktyczna z chemii i biologii.

Część wykładową poprowadziła pani dr Grażyna Głosińska, którą nasza młodzież poznała przed rokiem podczas praktycznych zajęciach z chemii. Pani dr Głosińska jest specjalistą w dziedzinie zanieczyszczeń metalicznych w wodach, osadach dennych i wodach wyniesionych na tereny zalewowe. Nikogo nie zdziwił temat wykładu: „Woda – cud natury”. Gimnazjaliści dowiedzieli się m.in., że woda jest trzecią cząsteczką najbardziej powszechną we Wszechświecie (po wodorze i tlenku węgla II czyli czadzie) i zarazem jedyną, naturalnie występującą cieczą nieorganiczną.. Około bilion km sześciennych wody zgromadzone jest w oceanach, aż 50 ton wody przechodzi przez nasz organizm w ciągu całego życia. Budowa wody w postaci lodu i pary wodnej jest najpełniej poznana przez naukowców. Tajemnice budziło pytanie jak wygląda łączenie się cząsteczek wody w stanie ciekłym. Są to fascynujące zjawiska przebiegające w naturze. Stąd woda nazywana jest – jak w tytule wykładu – cudem natury.

Znaczenie wody jest niewyobrażalne. Jest najważniejszym składnikiem środowiska. Oprócz powietrza jest podstawowym elementem niezbędnym do życia. W trzymiesięcznym płodzie woda stanowi 90%, u noworodka 80%, w organizmach dojrzałych 70-90%.

Woda jest rozpuszczalnikiem składników pokarmowych, dzięki niej organizmy usuwają produkty przemiany materii. Woda reguluje temperaturę ciała. Oczywiście to nie są wszystkie funkcje, jakie pełni ten związek chemiczny.

Cząsteczkę wody odkrył w 1783 roku francuski chemik,  A.Lavoisier. Okazało się, że jest to najmniejsza, trójatomowa cząsteczka w materii. Poza tym jest najdłużej badaną cząsteczką na świecie – mimo tego, nie jest jeszcze do końca poznana……..

Od niedawna obowiązuje nowa teoria jej budowy wymuszona wieloletnimi badaniami na poziomie mechaniki kwantowej. Naukowcy dowiedli, że woda ma anormalne właściwości i podlega innym prawom niż pozostałe ciecze, których jest kilkadziesiąt. Ta część wykładu była bardzo trudna dla naszych gimnazjalistów. Mimo tego nasi młodzi kandydaci na studentów do końca zajęć wykazali się koncentracją i uwagą. Brawo!!!

Po wykładzie podzieliliśmy się na dwie grupy. Na uczniów czekały zajęcia praktyczne z chemii z panią dr Głosińską oraz biologii, które poprowadził pan dr Szymon Łukasiewicz, naukowiec, który przed rokiem był autorem wykładu o znaczeniu zieleni w miastach.

Podczas zajęć z chemii, uczniowie badali doświadczalnie odczyny różnych związków chemicznych, mając do dyspozycji wskaźniki chemiczne: fenoloftaleinę i oranż metylowy.

W części biologicznej, pan dr Łukasiewicz zaprosił naszych podopiecznych na wycieczkę do pobliskiego lasu. Podczas tego edukacyjnego spaceru pan doktor opowiadał o kilkunastu gatunkach drzew i krzewów, zwracając uwagę na charakterystyczne cechy budowy zewnętrznej, ich wymagania ekologiczne i zastosowanie przez człowieka.

Zajęcia praktyczne zostały bardzo życzliwie odebrane przez uczniów. Kolejna edukacyjna przygoda przeszła do historii naszej trzyletniej współpracy. Przed nami jeszcze wiele ciekawych spotkań i wycieczek.

Przed kilkoma osobami inny ważny etap nauki: finał powiatowy kolejnej edycji Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego. O wynikach napiszę niebawem.

Piotr Gruntkowski
PS: Bardzo dziękuję pani Marioli Nowek oraz Adrianowi Sengerowi i Zuzi Brewczyńskiej za wykonywanie zdjęć podczas wykładu i zajęć praktycznych (w/w dostępne po kliknięciu w kolaż lub z poziomu fotogalerii naszej www).

Strona gotowa do druku

pływanie: 2016.11.03 - Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Gimnazjów w Pływaniu Drużynowym
Dodano: piątek, 04 listopada 2016 - 18:34 Autor: Admin
pływanie
03 listopada 2016 na obiektach pilskiej pływalni „Wodnik” odbyły się MISTRZOSTWA POWIATU PILSKIEGO W PŁYWANIU DRUŻYNOWYM. Na starcie stanęły sztafety gimnazjów naszego powiatu.
Zawody rozgrywane były w grupach na czas. Reprezentacja chłopców Zespołu Szkół Nr 3 w Pile wystąpiła w grupie pierwszej, gdzie zajęła 1 miejsce, wygrywając z zawodnikami Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego (uważanego za faworyta) oraz Gimnazjum z Osieka.
W drugiej serii wystartowały reprezentacje Gim 4, Gim 5, Gim Kaczory, ZS2 oraz ZS1 Piła.

Nasi uczniowie bacznie obserwowali drugi wyścig, gdyż od rezultatów tego startu uzależnione były końcowe wyniki zawodów. Po dłuższym oczekiwaniu sędziowie ogłosili wyniki.
Na najwyższym stopniu podium stanęli nasi zawodnicy, zdobywając złoty medal szczebla powiatowego. Kolejne miejsce zajęła drużyna z ZS nr 2 w Pile.

Te dwa zespoły w poniedziałek 07.11.2016 wyjeżdżają na MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO do Poznania.

GRATULUJEMY i trzymamy kciuki za naszą drużynę.

Sztafeta popłynęła w składzie: KUBA JARCZAK, MARCIN PERUCKI, MICHAŁ DYMKOWSKI, PAWEŁ NAWROT, WOJCIECH PRZYBYLSKI, BOGUMIŁ OZGA, MATEUSZ KALCZYŃSKI, MIŁOSZ KOBUS, KAJETAN KORCZAK.

OPIEKUNEM DRUŻYNY – DOROTA ZALESKA (fotki w większym rozmiarze - kliknij kolaż)

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.11.03 - Mamy laureatów XI Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego!
Dodano: piątek, 04 listopada 2016 - 17:40 Autor: Admin
wydarzenia
Dwoje uczniów z naszej szkoły zostało laureatami XI Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego zorganizowanego przez Instytut Jana Pawła II w Warszawie. Podopieczni p. Teresy Zapolskiej odebrali nagrody: Wiktor Płóciennik z kl. 3b zajął II miejsce, a Martyna Gawlińska z klasy 3b zdobyła wyróżnienie.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów wszystkich typów szkół i studentów. Jego celem było napisanie pracy literackiej pogłębiającej myśli Jana Pawła II. Konkurs był zachętą do podjęcia wysiłku samodzielnego myślenia, rozwoju samego siebie. Punktowane było tu nie to, co uczniowie powinni wiedzieć z lekcji, lecz to, co wykracza poza ich szkolny obowiązek i standard.

Temat dla uczniów szkół podstawowych brzmiał: „Jan Paweł II – papież miłosierdzia”. Honorowy patronat konkursu objął Ks. Kardynał Kazimierz Nycz. Patronem medialnym był „Gość Niedzielny”.


Uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
kilka fotek w większym rozmiarze - kliknij kolaż
Opiekun: Teresa Zapolska

Strona gotowa do druku

biologia: 2016.10.31 - UCZNIOWIE O ZAJĘCIACH W NADLEŚNICTWIE ZDROJOWA GÓRA
Dodano: piątek, 04 listopada 2016 - 11:10 Autor: Admin
biologia
Szanowni czytelnicy naszej szkolnej, internetowej stronki wiedzą , że klasy z innowacją biologiczno – chemiczną czyli IA i IIA w tym roku szkolnym, zaliczyły już dwie wizyty w gościnnych progach Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. Pisałem o nich w obszernym artykule w październiku. Dla przypomnienia, opisałem to co było tematyką spotkań z udziałem klasy IIA. Obiecałem wtedy, że wrażenia ze swojego pobytu w Zdrojowej Górze klasy IA opiszą sami uczniowie. I oto zapraszam do przeczytania tekstu przygotowanego przez uczennicę tej klasy: Martynę Dubicką.

28.09.2016r. po raz pierwszy, całą klasą pod opieką pani Justyny Waszak pojechaliśmy do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra na zajęcia prowadzone przez panią Annę Kałkę. Kiedy dotarliśmy na miejsce wielu z nas było zachwyconych widokiem wypreparowanych zwierząt lub ślicznych ozdób wykonanych z drewna. Na pierwszym spotkaniu mieliśmy trochę luzu. Na dobry początek mogliśmy się rozejrzeć po sali i zrobić sobie zdjęcia z rożnymi zwierzętami. Po kwadransie pani Ania poprosiła nas o odpowiedz na kilka „łatwych” pytań. Odpowiedzi były różne, mniej lub bardziej bliskie prawdy. Potem rozmawialiśmy o „zwierzętach”, których postacie podziwialiśmy  w edukacyjnej sali. Pytaliśmy w jaki sposób przygotowuje się takie okazy oraz dlaczego niektóre z nich znajdują się za szybą lub umieszczone są w pewnej odległości od nas.

Na koniec zajęć czekało na nas zadanie domowe. Każdy z uczniów mojej klasy otrzymał karteczkę z nazwą  – w języku łacińskim – wybranego gatunku drzewa. Nasze zadanie polegało na wyszukaniu 10 ciekawostek o ,,swoim” drzewku.

Spotkanie z panią Kałką wszystkim nam się podobało i nie mogliśmy się doczekać następnych zajęć. Na całe szczęście nie musieliśmy na nie długo czekać.

Już po tygodniu mogliśmy cieszyć się z kolejnej wycieczki do Zdrojowej Góry. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami rozmawialiśmy o drzewach. Każdy z nas musiał „rozliczyć” się z zadania domowego. Było to bardzo interesujące. Podczas  ciekawostek  pani Kałka podawała nam kule wykonane z drewna danego gatunku drzewa. W ten sposób łatwiej było nam zrozumieć, jak odróżnić drewno po właściwościach czy cechach budowy zewnętrznej.

Wszystkim z nas te zajęcia bardzo przypadły do gustu i każdy z nas ma bardzo pozytywne opinie na ich temat. Pani Ania Kałka jest zawsze świetnie przygotowana do zajęć i umie w mądry ale i ciekawy sposób odpowiedzieć nam na różne pytania. Bardzo podobają nam się pokazy slajdów które możemy tam zobaczyć.

Mogę stwierdzić, że do Zdrojowej Góry jeździmy z uśmiechem na twarzach nie dlatego ,że nie mamy w tym dniu lekcji, ale dlatego, że dowiemy się czegoś nowego i zarazem ciekawego. Nawet Pani Karolina Kujawa-Adamska była zaciekawiona naszymi zajęciami. Na koniec mojej relacji pragnę dodać, że nie możemy doczekać się kolejnych zajęć w Zdrojowej Górze…

Martyna Dubicka kl. IA

PS1: Martyna, bardzo dziękuję  za interesujący artykuł.
PS2: Osobne podziękowania dla pana I. Gondka za bezcenne wzbogacanie naszych informacji w ciekawe ilustracje.

Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

lekka atletyka: 2016.10.30 - Podsumowanie jesiennej rundy Czwartków Lekkoatletycznych
Dodano: czwartek, 03 listopada 2016 - 16:50 Autor: Admin
lekka atletyka
Zakończyła się jesienna runda kolejnej edycji Czwartków Lekkoatletycznych. W zawodach brali udział uczniowie naszej szkoły. W kategorii chłopców klas IV bardzo dobrze spisuje się Mateusz Nowacki - uczeń klasy IV B. W rywalizacji na 1000 metrów Mateusz dwa razy wygrał i raz zajął II miejsce. W punktacji łącznej po rundzie jesiennej zajmuje I miejsce. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Sławomir Grzegorczyk

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.10.24 - "Żywe lekcje historii"
Dodano: środa, 02 listopada 2016 - 23:08 Autor: Admin
wydarzenia
Od wielu lat gościmy w naszej szkole Bractwo Rycerskie „Kerin”. Przedstawiciele bractwa przyjeżdżają do szkoły ze spektaklami historycznymi. Poprzez „żywe lekcje historii” zapoznają uczniów z legendami i faktami historycznymi. Przybliżają dzieciom i młodzieży trudne zagadnienia historyczne, przenosząc odbiorców do minionych epok. Dzięki licznym eksponatom, używanym podczas spektakli historycznych, uczniowie łatwiej przyswajają wiedzę związaną z dziejami ludzi i wydarzeniami historycznymi. W tym roku szkolnym przedstawiciele Braci Rycerskiej „Kerin” odwiedzili nas  24.10.2016r.
Uczniowie klas III-IV szkoły podstawowej przenieśli się w czasy średniowiecza. Poznali zwyczaje panujące na dworze Mieszka I. Zobaczyli, w jaki sposób odbył się chrzest Polski, uczestniczyli w ślubie i weselu Mieszka I i Dobrawy. Natomiast uczniowie klas V i VI poznali czasy średniowiecznych rycerzy. Dowiedzieli się, w jaki sposób giermek mógł zostać rycerzem, jak ciężko musiał pracować na sukces swojego pana. Zobaczyli pokaz walk rycerskich. Wybrani uczniowie mogli wcielić się w rolę rycerzy, przymierzyć zbroję i użyć miecza. Występ Braci Rycerskiej "Kerin" wywołał wiele emocji wśród uczniów szkoły podstawowej. Natomiast gimnazjaliści – uczniowie klas I – przenieśli się do czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej. Zapoznali się ze zwyczajami panującymi w dworku szlacheckim. Wybrani uczniowie mogli przymierzyć stroje szlacheckie i odbyć podróż na sejmik szlachecki. Uczniowie klas II gimnazjum zobaczyli spektakl  pt.: "Czasy Bolesława Chrobrego", podczas którego przenieśli się na dwór Bolesława Chrobrego, zobaczyli jak zorganizowano wyprawę biskupa Wojciecha do Prus. Wzięli również udział w chrystianizacji Prusów, odgrywali role rycerzy Chrobrego oraz scenę wizyty cesarza Ottona III w Gnieźnie. Wiedza przekazywana w sposób humorystyczny i przy aktywnym udziale uczniów przyczynia się do rozwoju ich osobowości, pomysłowości i wyobraźni. Dzieci i młodzież uczą się chętniej poprzez działanie, kiedy wiele rzeczy wykonują sami. Dlatego zaproponowana przez Bractwo Rycerskie "Kerin" i nauczycielkę historii, p. Iwonę Bagińską, formuła "żywych lekcji historii", będąca nauką poprzez zabawę, bardzo podoba się uczniom naszej szkoły.

Iwona Bagińska

Strona gotowa do druku

logo: 2016.10.13 - Ślubowanie Klas I Szkoły Podstawowej
Dodano: środa, 02 listopada 2016 - 22:45 Autor: Admin
logo
"Ślub będziemy brać ze szkołą"

Dnia 13 października 2016r. uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej złożyli uroczyste ślubowanie. Stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Uroczystość odbyła się w obecności Dyrekcji, rodziców, dziadków oraz wychowawczyń klas pierwszych.

W serdecznych słowach do rodziców i uczniów zwrócił się dyrektor szkoły - pan Grzegorz Mąka. Pierwszoklasiści zostali poddani próbom polegającym na sprawdzeniu wiedzy i umiejętności związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz znajomością podstawowych symboli narodowych. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie, w którym przyrzekli być dobrymi uczniami, Polakami i kolegami. Po złożeniu ślubowania dzieci zostały pasowane na uczniów przez Dyrekcję szkoły, a po odebraniu aktów pasowania, uczniowie i zaproszeni goście udali się na słodki poczęstunek do swoich sal lekcyjnych.

Uroczystość przygotowały wychowawczynie klas pierwszych - p. Małgorzata Kurowska oraz p. Aleksandra Schoen - Kamińska. Dekoracje wykonała p. Agata Graj. Prowadzenie - Piotr Andruszko i Antonina Strzelecka. Obsługa sprzętu muzycznego - Mikołaj Lewicki, Łukasz Majorke, Mikołaj Majorke.

kilka fotek - kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

tenis stołowy: 2016.10.24 - Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Gimnazjów w Tenisie Stołowym
Dodano: poniedziałek, 24 października 2016 - 23:32 Autor: Admin
tenis stołowy
Olbrzymie Gratulacje dla drużyny dziewcząt i chłopców za wywalczone miejsca w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Pilskiego w Tenisie Stołowym, który odbył się w poniedziałek 24.10.2016 w Wyrzysku.

Panowie w składzie: Bartosz Szkodziński z klasy IIIc oraz Bogumił Ozga z klasy IIIb zajęli TRZECIE miejsce.

Panie w składzie: Nicole Rozpłoch z klasy IIIc oraz Natalia Łoboda z klasy IIIb zajęły CZWARTE miejsce.

W zawodach brało udział dziewięć drużyn chłopców oraz osiem drużyn dziewcząt.
GRATULACJE!!! (fotki w ciut większym rozmiarze - kliknij kolaż)

opiekun drużyny - Mariusz Kwiatkowski

Strona gotowa do druku

szachy: 2016.10.22 - Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Szachach
Dodano: poniedziałek, 24 października 2016 - 23:20 Autor: Admin
szachy
W dniu 22.10.2016 odbyły się w Pile Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Szkół Gimnazjalnych w Szachach. Nasza drużyna zajęła I miejsce i tym samym obroniła zeszłoroczny tytuł mistrzowski. W składzie drużyny byli uczniowie Gimnazjum: kapitan Marcel Butyrowski oraz Mateusz Kalczyński, Filip Kozłowski i Gabriela Bazimierowska.

Zawodnicy ZS3 wygrali wszystkie mecze szachowe, zdobywając komplet 10 pkt. Na drugim miejscu podium uplasowała się drużyna Gimnazjum STO z Piły z 8 pkt. a na trzecim miejscu Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego z 4 pkt.
Na szczególną uwagę zasługuje Gabriela Bazimierowska, która wygrała wszystkie swoje partie szachowe a był to debiut tej zawodniczki w naszej drużynie. Serdeczne podziękowania składamy także opiekunowi grupy panu Sławomirowi Grzegorczykowi.

Drużyna ZS3 zdobywając I miejsce uzyskała prawo gry w Drużynowych Mistrzostwach Województwa Wielkopolskiego Szkół Gimnazjalnych w Szachach, które odbędą się w listopadzie 2016. Trzymamy kciuki za naszych zawodników.

fotki w nieco większym rozmiarze - kliknij kolaż w artykule
Sławomir Grzegorczyk

Strona gotowa do druku

tenis stołowy: 2016.10.19 - X Mistrzostwa Szkoły Gim w Tenisie Stołowym
Dodano: poniedziałek, 24 października 2016 - 23:07 Autor: Admin
tenis stołowy
19 października 2016 w środę, hol Zespołu Szkół Nr 3 gościł uczestników X Mistrzostw Szkoły Gimnazjum w Tenisie Stołowym. Imprezę rok rocznie organizują nauczyciele wychowania fizycznego – Justyna Waszak i Ireneusz Gondek. Celem turnieju jest wyłonienie najlepszych tenisistów naszej szkoły, którzy reprezentować będą naszą placówkę w mieście i powiecie pilskim.

W tym roku do walki w kategorii dziewcząt stanęło 6 tenisistek: Nicole Rozpłoch – 3c, Jagoda Połyniak – 3c, Wiktoria Kucharska – 3c, Martyna Gawin – 2c, Weronika Kordyś – 2c oraz Natalia Łoboda z 3b. Chłopców było aż 21,a byli to: Michał Dymkowski, Jakub Hambicki, Szymon Białek, Łukasz Pietrzak, Jakub Majewski, Patryk Piórkowski, Marcel Szmyt, Jakub Jagodziński, Ireneusz Selka, Kajetan Korczak, Dominik Koźma, Oskar Tabała, Bartosz Szkodziński, Miłosz Tomaszewicz, Adrian Kotowski, Bogumił Ozga, Mateusz Bednarek, Michał Pancewicz, Piotr Stuchlik, Michał Gładysz oraz Kuba Mikołajewski.

W zawodach obowiązywał system „radziecki” tj. do dwóch przegranych pojedynków (2 sety + ewentualnie set trzeci). Emocji nie brakowało, wiele meczy obfitowało w spektakularne akcje, a na holu co chwila słychać było oklaski zgromadzonych uczestników po pięknych, szybkich akcjach i wspaniałych zwrotach akcji.

Do meczu finałowego w kategorii dziewcząt bez porażki awansowała Nicole Rozpłoch i Jagoda Połyniak. Wygrała Nicole, natomiast Jagodę w spotkaniu o 2 miejsce pokonała Natalia Łoboda. Tak więc mistrzynią szkoły na rok 2016/2017 została NICOLE ROZPŁOCH. Gratulujemy!!!

Do fazy medalowej wśród chłopców po ponad 30 spotkaniach!!! dotarli Bogumił Ozga i Bartosz Szkodziński (zero porażek). Koniec końców mistrzem szkoły został Bogumił. W meczu o drugie miejsce Bartosz Szkodziński (Bartez) pokonał Irka Selkę, który zdobył brązowy medal. Finał jak i cały turniej w pełni zasłużył na wysoką ocenę. Nie było oszczędzania się, nie było czekania na błąd przeciwnika, każdy chciał zdobywać punkty po swoich udanych akcjach. Było mnóstwo emocjonujących wymian, a sytuacja zmieniała się jak w przysłowiowym kalejdoskopie. Ten, który jeszcze tak niedawno był w tenisowym niebie, za chwilę zerkał na rakietkę, która nagle przestawała go słuchać, z niepokojem obserwował tablicę wyników, by po chwili znowu łapać drugi oddech i odzyskać sportowy spokój.


Zwycięzcom gratulujemy, a dla pozostałych – zwłaszcza pierwszoklasistów mamy ciepłe słowo zachęty do dalszej systematycznej pracy nad rozwojem swojego tenisowego talentu.

Tenis stołowy to dyscyplina bardzo widowiskowa, ucząca poszanowania przeciwnika, tolerancji i przezwyciężania własnych słabości, dlatego zapraszamy już za rok do wzięcia udziału w kolejnych XI Mistrzostwach Szkoły. Warto miło spędzić czas i powalczyć o cenne trofea. ZAPRASZAMY!!!
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zawodnikom oraz Radzie Rodziców, która była sponsorem nagród w postaci statuetek oraz medali. „Podium” otrzymało również dyplomy, a najlepsza tenisistka oraz tenisista ZS3 – piłkę siatkową. GRATULUJEMY!!!

galeria foto – kliknij kolaż (spust migawki naciskała – Sandra Wróblewska, której z tego miejsca serdecznie dziękuję ;)

IRENEUSZ GONDEK

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.10.19 - WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO
Dodano: niedziela, 23 października 2016 - 21:38 Autor: Admin
wydarzenia
13 października 2016r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. W konkursie wzięło udział 15 uczniów – 10 z klas trzecich oraz 5 z klas drugich gimnazjum.

Do etapu rejonowego konkursu kwalifikuje się uczeń, który na etapie szkolnym otrzymał minimum 37 na 50 możliwych punktów. Warunek taki spełniły jedynie 2 uczennice:
Michalina Sikora (3d) – 40/50 punktów
Gabriela Bazimierowska (2a) – 39/50 punktów


Serdecznie gratulujemy dziewczętom i życzymy powodzenia w kolejnych etapach zmagań konkursowych!!

Dodajmy, że etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego odbędzie się już 19 listopada 2016r. (sobota), natomiast etap wojewódzki – 21 stycznia 2017r. (sobota).

TRZYMAMY KCIUKI ZA NASZE REPREZENTANTKI!

Strona gotowa do druku

logo: 2016.10.18 - Pasowanie gimnazjalistów
Dodano: niedziela, 23 października 2016 - 21:17 Autor: Admin
logo
Kiedy uczeń klasy pierwszej staje się gimnazjalistą? Gdy przejdzie swego rodzaju otrzęsiny, czyli pasowanie przygotowane przez koleżanki i kolegów ze starszych klas. W tym roku szkolnym ten szczególny moment nastąpił 18 października. W godzinach popołudniowych w stołówce szkolnej uczniowie pięciu klas pierwszych stanęli przed ważnymi próbami, których zaliczenie było warunkiem otrzymania zaszczytnego miana gimnazjalisty. Na naszej uroczystości pojawili się zaproszeni goście: Dyrektor Szkoły Pan Grzegorz Mąka, Pani Wicedyrektor Małgorzata Kossak, przedstawiciele Rady Rodziców: p.  Iwona Wolska oraz p. Edyta Nowakowska. Licznie przybyli Rodzice pierwszoklasistów, nie zabrakło również wychowawców.

Pasowanie rozpoczęliśmy od części rozrywkowej – przedstawiciele każdej z klas przystąpili najpierw do quizu, czyli PRÓBY INTELIGENCJI I SPRYTU, odpowiadając na trudne – jak się okazało – pytania. Prawidłowe rozwiązania zagadek zaskoczyły naszych zawodników, a nas zadziwiły niektóre z udzielonych odpowiedzi. Mimo niedociągnięć, próba została zaliczona przez Pana Dyrektora Grzegorza Mąkę. Druga zabawa polegała na zaprezentowaniu się klas w PRÓBIE ARTYSTYCZNEJ. Tutaj także nie było nudno. Każdy pokaz był inny i niewątpliwie ciekawy, na co zwróciła uwagę Pani Wicedyrektor Małgorzata Kossak, podsumowując występy klas.

Symboliczne pasowanie przedstawicieli klas i wręczenie dyplomów przez Pana Dyrektora potwierdziły przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona gimnazjalistów. Bohaterowie dnia otrzymali słodkie upominki od Rady Rodziców oraz zestaw dobrych rad starszych kolegów, czyli dekalog gimnazjalisty.

Drugą część spotkania stanowiło uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły – nastąpił więc najważniejszy moment tego dnia. Rodzice po zakończeniu uroczystości zostali zaproszeni na spotkanie z dyrekcją szkoły i wychowawcami.
Uczniom klas pierwszych gratulujemy przyjęcia w poczet gimnazjalistów. Start mieliście bardzo udany. Życzymy równie dobrych trzech lat w naszej szkole! A do relacji załączamy wspomniany już...

DEKALOG GIMNAZJALISTY:
• Używaj czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam.
• Dbaj o bliźniego swego jak o siebie samego.
• Bądź punktualny, bo kto późno przychodzi ten sam sobie szkodzi.
• Chcesz być szanowany, zachowuj się jak dobrze wychowany.
• Nie daj się wywieźć w pole, nie chodź na wagary, ucz się pilnie w szkole.
• Rozwijaj swoje umiejętności muzyczne, plastyczne, sportowe, a wyjdzie ci to na zdrowie.
• Chcesz być wyróżniany, przychodź do lekcji przygotowany.
• Chcesz mieć powodzenie, przyjrzyj się swojej higienie.
• Wiedzą to starzy, wiedzą to młodzi, że złość piękności szkodzi.
• Nie zaczepiaj abyś nie był zaczepiany, nie przezywaj abyś nie był przezywany.

fotki - kliknij wybrane zdjęcie w artykule

Strona gotowa do druku

2016.10.17 - Bicie rekordu Guinessa w jednoczesnej RKO
Dodano: niedziela, 23 października 2016 - 20:17 Autor: Admin
wydarzenia
Dzieci Ratują Życie - EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA


17 października 2016 r
nasi uczniowie z klasy szóstej a i c uczestniczyli w próbie bicia Rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Koordynatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Pilska Grupa Ratownicza.

W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 ponad 400 uczniów z pilskich szkół i przedszkoli wykonywało resuscytację krążeniowo-oddechową na 45 fantomach.
Nad poprawnością ich działań czuwali ratownicy medyczni, przedstawiciele straży pożarnej i straży miejskiej.

Akcja ta propagowała ideę by wszyscy, od dzieci po dorosłych, potrafili udzielić potrzebującym pierwszej pomocy.

foto - kliknij zdjęcie w artykule
Nauczyciel edb

Strona gotowa do druku

lekka atletyka: 2016.10.14 - IX Bieg Lotnika o Puchar Prezydenta Miasta Piły
Dodano: niedziela, 23 października 2016 - 17:33 Autor: Admin
lekka atletyka
14 października 2016r., w Święto Edukacji Narodowej, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w IX Biegu Lotnika – imprezie sportowo-rekreacyjnej, która na stałe już zagościła w planie pracy placówki.Podobnie jak w latach poprzednich, spotkaliśmy się na terenie MOSiR przy ul. Żeromskiego, gdzie o godz. 10.00 Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 – Pan Grzegorz Mąka przywitał gości i oficjalnie rozpoczął imprezę. Głos zabrał również płk Jan Ficerman, który na ręce Pana Dyrektora złożył życzenia dla nauczycieli i pracowników szkoły z okazji ich święta. Uczniom zaś życzył sukcesów i świetnych wyników – nie tylko sportowych.

Bieg Lotnika od lat organizowany jest pod patronatem Prezydenta Miasta Piły – Pana Piotra Głowskiego, który w tym roku zaszczycił nas swoją obecnością. Imprezę przygotowujemy we współpracy ze Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Radą Rodziców przy ZS Nr 3, dyrektorem MOSiR oraz z pomocą sponsorów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – p. Mirosława Rutkowska-Krupka, Przewodniczący Komisji Gospodarki Miejskiej, Radny Rady Miasta Piły – p. Jacek Bogusławski, przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z Przewodniczącym płk Janem Ficermanem oraz gen. Zenonem Kułagą, przedstawicielka Prezydium Rady Rodziców – p. Monika Guss, Przewodniczący Rady Osiedla „Górne” - p. Zbigniew Pielacha.

Pogoda i humory zdecydowanie dopisały tego dnia. To samo można powiedzieć o zawodnikach, którzy dzielnie walczyli o czasy, miejsca i nagrody w poszczególnych biegach. Obok uczniów naszej szkoły na starcie mogliśmy zobaczyć przedstawicieli Gimnazjum nr 5 oraz Zespołu Szkół nr 2 w Pile. Zawody tradycyjnie podzielono na następujące kategorie: dziewczynki klas I-III SP, chłopcy klas I-III SP, dziewczęta klas IV-VI SP, chłopcy klas IV-VI SP, dziewczęta z gimnazjum, chłopcy z gimnazjum. Dzięki dobremu przygotowaniu imprezy przez nauczycieli wychowania  fizycznego, biegi odbywały się sprawnie, bez opóźnień. Zawodnikom od początku towarzyszył doping koleżanek i kolegów, nauczycieli oraz gości. Po raz kolejny wspólnie udało nam się stworzyć świetną atmosferę, opartą na dobrej zabawie i zdrowej rywalizacji. A ponieważ weszło nam to w krew, już dzisiaj zapraszamy na kolejną – jubileuszową – edycję Biegu Lotnika – za rok w październiku wystartujemy po raz dziesiąty! Dziękujemy za tegoroczną wspólną zabawę i sportowe zmagania! Do sprawozdania dołączamy wyniki poszczególnych biegów oraz łączną klasyfikację gimnazjów:

Wyniki biegu w kat. klas 1-3 SP dziewcząt (300m):
1 - Dorota Graj – ZS3
2 - Oliwia Niebrzydowska – ZS3
3 - Aleksandra Gawlicka – ZS3
Wyniki biegu w kat. klas 1-3 SP chłopców (300m):
1 - Maciej Bajor – ZS3
2 - Szymon Brzezowski – ZS3
3 - Haidar Zeaitar – ZS3
Wyniki biegu w kat. klas 4-6 SP dziewcząt (800m):
1 - Nadskakuła Weronika – ZS2  
2 - Alicja Babińska – ZS2
3 - Gabriela Kubera – ZS3
Wyniki biegu w kat. klas 4-6 SP chłopców (800m):
1 - Bartosz Czyż – ZS2
2 - Wiktor Wład – ZS3
3 - Konrad Przydacz – ZS3
Wyniki biegu w kat. klas 1-3 gimnazjum dziewcząt (800m):
1 - Hanna Krzaczewska – Gim 5
2 - Martyna Wyroślak – Gim 5
3 - Zuzanna Ogrodowczyk – Gim 5
Wyniki biegu w kat. klas 1-3 gimnazjum chłopców (800m):
1 - Arkadiusz Bąk – ZS3
2 - Mieszko Tobera - ZS2
3 - Bogumił Ozga – ZS3
Klasyfikacja drużynowa:
1 m-ce – Zespół Szkół Nr 3
2 m-ce – Zespół Szkół nr 2
3 m-ce – Gimnazjum nr 5

Obszerne foto z imprezy - kliknij tradycyjnie wybrany kolaż w artykule lub przejdź do fotogalerii
(dziękuję w tym miejscu Sandrze Wróblewskiej i Ani Gamrot za pracę z aparatem ;)

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.09.30 - WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO SU - SZKOŁA PODSTAWOWA
Dodano: niedziela, 23 października 2016 - 14:19 Autor: Admin
wydarzenia
Dnia 30 września (piątek) w naszej szkole odbyło się głosowanie wśród uczniów klas IV – VI SP mające na celu wyłonić nowego przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Do startu w tegorocznych wyborach stanęła rekordowa liczba, bo aż ośmiu kandydatów! Nowość stanowił fakt, iż wybory odbyły się pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu „Samorządy mają głos!”. W związku z tym, podczas tegorocznych wyborów powołana została specjalna „komisja”, której celem było przeprowadzenie wyborów. W skład komisji weszli następujący uczniowie klas V-VI SP (po jednym uczniu z każdej klasy): Julia Grzymajło (kl. V a), Dominika Adamska (kl. V b), Mikołaj Kozłowski (kl. V c), Julia Genderka (kl. VI a), Weronika Zadrożna (kl. VI b) oraz  Dominika Karniszewska (kl. VI c). Zadaniem przedstawicieli tejże komisji było udanie się do klas, rozdanie specjalnie przygotowanych na tę okazję kart do głosowania a następnie bardzo skrupulatne przeliczenie wszystkich oddanych głosów. Ze wszystkich tych zadań komisja wywiązała się wzorowo za co należą się tym uczniom wielkie słowa uznania!

W ramach „kampanii wyborczej”  kandydaci  przygotowali specjalne plakaty ze swoim programem wyborczym, który zawierał prezentacje samych kandydatów (ich zainteresowania, hobby) oraz pomysły na funkcjonowanie samorządu uczniowskiego. Plakaty można było podziwiać przez cały tydzień poprzedzający wybory na tablicy informacyjnej SU znajdującej się na I piętrze. Wśród "obietnic" kandydatów znalazło się sporo "konkretów" takich jak organizacja imprez szkolnych, dni tematycznych, założenie skrzynek pomysłów i zażaleń a nawet nakręcenie filmu promującego szkołę! Nie zabrakło miejsca dla bardziej "okrągłych" obietnic, w tym m.in. poprawa bezpieczeństwa w szkole czy też wsłuchanie się w problemy uczniów. Ponadto, niektórzy kandydaci zdecydowali się na częstowanie smakołykami czy też wręczanie ulotek wyborczych nakłaniających do oddania głosu na swoją osobę.

W wyniku głosowania, w którym udział wzięło 162 uczniów klas IV-VI SP, nowym przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został KAMIL FONRATH z klasy VI b, który zgromadził 46 głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Weronika Krawczuk (kl. VI c) z 27 głosami, natomiast trzecie miejsce zajęła Angelina Litwinienko (kl. V b) zdobywając 26 głosów. W rezultacie, Weronika i Angelina zostały w roku szkolnym 2016/2017 wiceprzewodniczącymi SU.

Głosy pozostałych kandydatów rozkładały się następująco: Mateusz Bazelak (kl. V c) – 20 głosów, Julia Koneczna (kl VI a) – 15 głosów, Adrianna Grubich (kl. VI b) – 14 głosów, Mikołaj Majorke (kl. V b) – 13 głosów, Malwina Pienierska (kl. V a) – 1 głos. Wymienieni uczniowie weszli w skład zarządu nowo powstałego samorządu uczniowskiego. Nowemu przewodniczącemu serdecznie gratulujemy wyboru i życzymy owocnej pracy i samych ciekawych pomysłów w nowej roli. Pozostałym kandydatom serdecznie dziękujemy za udział w wyborach, składamy gratulacje i liczymy na aktywną działalność w samorządzie uczniowskim. Samorząd uczniowski zaprasza wszystkich uczniów do składania swoich pomysłów i propozycji, dzięki którym szkoła stanie się miejscem przyjaznym oraz sprzyjającym rozwojowi własnych uzdolnień oraz zainteresowań!

fotki po kliknięciu w kolaż

Strona gotowa do druku

<   12345678910111213141516171819202131   >

wydarzenia: 2016.09.30 - WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO SU - GIMNAZJUM
Dodano: czwartek, 20 października 2016 - 22:12 Autor: Admin
wydarzenia
Jak co roku, wrzesień jest miesiącem wyborów do SU. Podobnie jak w roku ubiegłym, robiliśmy to w ramach projektu „Samorządy mają głos!”, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W drugim tygodniu września wszystko się zaczęło. Uczniowie zgłosili swoje kandydatury i rozpoczęli kampanię wyborczą. Na tablicach umieszczonych na II piętrze pojawiły się plakaty kandydatów z informacjami o nich samych i ich programach. W tym roku swoją kandydaturę zgłosili następujący uczniowie: Brayan Latzke z klasy III a, Kamila Mitrus z III e oraz Zuzanna Piechocka z IIa. Uczniowie mieli czas, by zapoznać się z działaniami, jakie chcą podjąć kandydaci, a podczas wiecu wyborczego, 28 września, mogli wysłuchać ich osobiście.

Wybory odbyły się 30 września. Wśród wszystkich uczniów naszego gimnazjum swój głos oddało 258 osób, w tym 11 głosów było nieważnych. Głosy rozłożyły się w następujący sposób:
- Brayan Latzke 151
- Kamila Mitrus   54
- Zuzanna Piechocka 42.


Serdecznie gratulujemy kandydatom. Nie pozostało im nic innego, jak zamierzenia urzeczywistnić. Życzymy owocnej pracy, która ma służyć Wam, Drodzy Uczniowie.
Na stronie www.wybory.ceo.org.pl możecie znaleźć wszystkie relacje z wyborów do naszego samorządu. Polecam!
fotki w naszej galerii - kliknij kolaż

Wioletta Piotrowska
Opiekun SU Gimnazjum

Strona gotowa do druku

ZASTĘPSTWA


E-DZIENNIK

KOMUNIKATY DYREKCJI


WAŻNE DOKUMENTY


LIGA CHEMICZNA


PODRĘCZNIKI 16/17

WYBIERZ 6


UBEZPIECZENIE 16/17


WIRTUALNA GALERIA PRAC

OBCHODY 30-LECIA


ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE


ZAJĘCIA DODATKOWE


OLA WOJCIECHOWSKA


1% PODATKU


PROJEKT SWOI

Archiwum

Starsze artykuły

HOME | DOWNLOADS | SEARCH | TERMS OF USE | PRIVACY POLICY


mail administratora
prof.gondek@
gmail.com

Page created in 0,430787 Seconds