Welcome Guest

Zespół Szkół Nr 3 im. Lotników Polskich, 64-920 PIŁA, ul.Żeromskiego 41 <<>> e-mail - zs3sek@wp.pl


WYPRAWKA 2017 2018


REKRUTACJA


#SUPERKODERZY


ECHA ŚWIETLICY

LEPSZA SZKOŁA


PSYCHOLOG SZKOLNY


FOTOGALERIA


OŚRODEK ROZWOJU EDUKACJI


BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


ASTANET

MOJE PODRĘCZNIKI

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

FILMY

CZAS NA SPORT

Online

Obecnie jest 29 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Logowanie

 


Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!
wydarzenia: 2016.12.13 - Konkurs - Ten chłopak. Ta dziewczyna - realizowany w ramach akcji społecznej ZAUWAŻENI organizowany przez UWAGA! TVN I FUNDACJĘ ZACZYN
Dodano: niedziela, 18 grudnia 2016 - 15:40 Autor: Admin
wydarzenia
Uczniowie z naszego gimnazjum od września biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych „Ten chłopak. Ta dziewczyna” ORGANIZOWANYM PRZEZ UWAGA! TVN I FUNDACJĘ ZACZYN. W konkursie bierze udział 120 szkół z całej Polski, to blisko 600 zaangażowanych uczniów. Konkurs jest skierowany do przedstawicieli młodszego pokolenia. Celem konkursu jest zmniejszenie dystansu między pokoleniami i budowanie między nimi porozumienia i więzi.Przez pierwsze miesiące uczestniczyliśmy w specjalnych lekcjach wychowawczych dotyczących wyzwań starzenia. Wszystkie zadania musieliśmy opisać w serwisie na swoim profilu na stronie http://www.zauwazeni.tvn.pl/. W każdym miesiącu do uzupełnienia opisem były trzy aktywności. Dołączaliśmy też zdjęcia i krótkie filmy, które ilustrowały realizację naszych zadań.Jakie zdanie krąży nam po głowie po pierwszej lekcji wychowawczej "Babcia z najlepszym ciastem i Dziadek z największym szczupakiem". Pisaliśmy również listy do swojej babci/swojego dziadka (dowolnej starszej osoby) o swojej generacji, tak, by i o­ni lepiej zrozumieli perspektywę oglądu świata młodego pokolenia.

Następnie poznaliśmy seniorów zamieszkujących nasze okolice, porozmawialiśmy z nimi, poznaliśmy ich problemy i radości. Tę wiedzę wykorzystaliśmy, by stworzyć dla nich kompleksowe informatory, w których umieściliśmy wskazówki dotyczące funkcjonowania seniorów w lokalnej społeczności.


Przed nami ostatni etap. Spośród poznanych osób, uczniowie muszą wybrać jednego bohatera i przygotować o nim pracę konkursową: pracę literacką, fotoreportaż lub etiudę filmową.
O młodym pokoleniu mówi się dziś, jako o mieszkańcach „globalnej wioski” lub „pokolenie SMS-u”. Zgadzam się z tym, ale to nie przeszkadza gimnazjalistom ZS3 w Pile patrzeć dalej niż tylko na czubek własnego nosa. Są otwarci, empatyczni i rządni kontaktu z drugim człowiekiem. A jeżeli ten drugi człowiek jest starszy, bardziej doświadczony i wyciąga As-a z rękawa w postaci ciekawych opowieści, to lepiej być nie może. Jak zapytałam moich uczniów: - Czy chcielibyście wziąć udział w konkursie „Ten chłopak. Ta dziewczyna" w ramach akcji społecznej ZAUWAŻENI? Ich odpowiedz brzmiała: - TAK. Gimnazjaliści, którzy zgłosili się do udziału w konkursie to: Bartłomiej Grudziński, Natalia Janocha, Mikołaj Woźniak, Natalia Lipowicz, Kamila Mitrus i Katarzyna Grabska.

1/2 drogi za nami. Nasze zdanie najlepiej potwierdzą słowa Horacego: „połowę dzieła wykonał, kto zaczął”.

Pod koniec listopada  zorganizowaliśmy w naszej szkole spotkanie podsumowujące Akcję Zauważeni. Zaprosiliśmy na ciepłą, aromatyczną herbatkę i domowe ciasto p. Józefa Jopka. Pan Józef opowiadał nam o swoim życiu osobistym, działalności sportowej - swojej pasji "judo". Uczniowie zarzucili naszego gościa mnóstwem pytań. Gimnazjaliści słuchali z zaciekawieniem. Nasz Gość opowiadał tak barwnie, że nie zauważyliśmy, kiedy zadzwonił dzwonek na przerwę :-). Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy Panu Józefowi Jopkowi za nie szczędzenie nam serca, zachęty oraz czasu.

film dostępny w zakładce FILMY (lewa kolumna naszej www) lub kliknij TUTAJ

Marlena Rembarz
Film przygotował Bartłomiej Grudziński

Strona gotowa do druku

matematyka: 2016.12.13 - V Miejski Konkurs SUDOKU dla gimnazjalistów
Dodano: niedziela, 18 grudnia 2016 - 14:15 Autor: Admin
matematyka
13 grudnia 2016 roku odbył się V Miejski Konkurs SUDOKU dla gimnazjalistów. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Nr 3 im. Lotników Polskich w Pile, a patronat nad nim objął Pan Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski.

W konkursie wzięły udział po trzy osoby z pięciu gimnazjów miasta. Uczestnicy otrzymali po trzy diagramy o różnych stopniach trudności i musieli rozwiązać je w jak najszybszym czasie. Punkty zdobyte przez uczniów danej szkoły były sumowane i decydowały o miejscu całej grupy.
Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Czas zadecydował, że tytuł „Mistrz Sudoku 2016” otrzymała Julita Narożna uczennica Zespołu Szkół Nr 3, II miejsce Wiktoria Figiel – Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego, III – Zofia Jankowska z Gimnazjum nr 5.

Tytuł najlepszej drużyny zdobyły uczennice naszej szkoły: Julita Narożna, Kornelia Gotlib i Kornelia Sobisiak.

Dyplomy i nagrody laureatom wręczyła pani Zdzisława Karpińska – Radna Miasta Piły, która reprezentowała pana prezydenta Piotra Głowskiego. oraz pani Aldona Ostachowicz – zastępca dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Pile. Fundatorami nagród byli: BIURO PREZYDENTA M. PIŁY oraz Rada Rodziców ZS Nr 3.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom.
Imprezę przygotowały nauczycielki matematyki ZS Nr 3 Małgorzata Malczewska, Monika Małecka-Wiese, Hanna Słodowicz i Anna Wolska (doradca metodyczny).

Anna Wolska

Po zakończeniu konkursu komisja konkursowa zajęła się sprawdzaniem prac, a uczestnicy czekali na wyniki. Czas oczekiwania wykorzystaliśmy na warsztaty „Malowane liczbami”, które zostały przeprowadzone przez Weronikę Kszyszkę i Łukasza Majorke – uczniów klasy Id z innowacją matematyczno- językową. Weronika i Łukasz omówili, na czym polega ta łamigłówka i prowadzili zajęcia na bazie łamigłówek opracowanych przez siebie i innych uczniów klasy Id: Kornelię Gotlib, Marcelinę Ciepłuch, Alicję Tyrańską. Należy dodać, że klasa wykonuje i konstruuje liczne ćwiczenia stymulujące kreatywność matematyczną, więc przeprowadzenie takich zajęć nie było dla Weroniki i Łukasza trudne, a uczestnicy konkursu byli bardzo zainteresowani ćwiczeniami. W zajęciach aktywnie uczestniczyli także opiekunowie. Satysfakcjonujące było to, że młodzież i opiekunowie poprosili o czyste, niewypełnione łamigłówki, jako zadanie domowe.

Hanna Słodowicz
fotki - kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

chemia: 2016.12.13 - Szkolny Konkurs Cheminczy - Król Układu Okresowego
Dodano: sobota, 17 grudnia 2016 - 22:39 Autor: Admin
chemia
Ja, Marlena Rembarz, czynię wiadomym i podaję do wiadomości wszystkim, żeśmy wybrali Króla Układu Okresowego w naszej szkole. Mam przyjemność poinformować o wynikach szkolnego konkursu chemicznego, który odbył się pod koniec listopada 2016r. W konkursie wzięło udział 32 uczniów z klas II i III gimnazjum. Uczniowie rozwiązywali zadania z wykorzystaniem układu okresowego pierwiastków chemicznych. Układ okresowy pierwiastków  jest kluczem do zrozumienia, tej dziedziny wiedzy, którą jest chemia i źródłem wiedzy dla chemika.

Trzy najlepsze prace konkursowe należą do:
1. Malwina Bukowska III E GIM 32/34 pkt
1. Gabriela Bazimierowska II A GIM 32/34 pkt
2. Weronika Guss II A GIM 31/34 pktW związku z tym na chemicznym tronie zasiądą DWIE KRÓLOWE.


Gratuluję!!!
Marlena Rembarz

Strona gotowa do druku

siatkówka: 2016.12.10 - Mistrzostwa Piły w Rzucance Siatkarskiej Klas IV Szkoły Podstawowej
Dodano: sobota, 17 grudnia 2016 - 21:47 Autor: Admin
siatkówka
W sobotę 10.12.2016r. w Zespole Szkół Nr 3 odbyły się Mistrzostwa Piły w Rzucance Siatkarskiej Klas IV Szkoły Podstawowej.
W kategorii dziewcząt stawiło się 18 zespołów z dziewięciu szkół. Po trzech godzinach rozgrywek w dwóch grupach systemem każdy z każdym, w półfinale zameldowały się zespoły: Szkoły Podstawowej nr 1, 2, 7 oraz Zespołu Szkół nr 1. Ostatecznie turniej dziewcząt wygrała drużyna Szkoły Podstawowej nr 2, na drugim miejscu uplasowały się dziewczęta Szkoły podstawowej nr 7, na trzecim Szkoły Podstawowej nr 1 i na czwartym Zespołu Szkół nr 1. Nasza reprezentacja w składzie Martyna Lach, Weronika Więckowska, Maria Słowińska w swojej grupie zajęły trzecie miejsce przegrywając finał jednym punktem. Drugi zespół z Tosią Strzelecką, Zosią Waszak i Agatą Jasiukiewicz w grupie wywalczyły piąte miejsce.

W kategorii chłopców do zawodów zgłosiło się 14 zespołów z siedmiu szkół pilskich. Ostatecznie w półfinale wywalczyły sobie miejsce Szkoła Podstawowa nr 2, 7, Zespól Szkół nr 1 i 3. Nie do pokonania okazali się zawodnicy Zespołu Szkół Nr 3, w składzie Jędrzej Zieliński, Piotr Andruszko, Stanisław Gutowski, którzy wygrali wszystkie swoje mecze i w nagrodę wywalczyli sobie medale, puchar oraz piłkę siatkową dla szkoły. Pozostałe zespoły zajęły odpowiednio Zespół Szkół nr 1 drugie, Szkoła Podstawowa nr 7 trzecie i Szkoła Podstawowa nr 2 czwarte miejsce. Druga drużyna ZS3 z Kacprem Michałowskim, Kubą Genderką i Hubertem Stochajem w swojej grupie zajęła piąte miejsce.

Turniej przygotowali oraz przeprowadzili nauczyciele ZS3 Justyna Waszak, Mariusz Kwiatkowski oraz opiekunowie drużyn dziewcząt - Anna Fiedorowicz i chłopców Irina Starzyńska.

GRATULUJEMY!!! foto – kliknij kolaż w artykule

Strona gotowa do druku

siatkówka: 2016.12.08-09 - Turniej Nauczycielski w Piłce Siatkowej o Puchar Przechodni Prezesa Oddziału ZNP w Pile
Dodano: sobota, 17 grudnia 2016 - 20:22 Autor: Admin
siatkówka
Kolejny, XVII już Turniej Nauczycielski w Piłce Siatkowej o Puchar Przechodni Prezesa Oddziału ZNP w Pile już za nami. Mamy to! Drużyna nauczycieli naszej szkoły wywalczyła trofeum przechodnie, które niestety w tym roku utraciło już nazwę „pucharu przechodniego”, bowiem trzykrotnie z rzędu zwyciężaliśmy w w/w imprezie i puchar zostaje już na zawsze w szkole – BRAWO!!!

Celem turnieju, którego organizatorem jest G5 Piła (Grzegorz Stach) wraz z pilskim Oddziałem Związku Nauczycielstwa Polskiego (Ewa Czopek), jest integracja pracowników z pilskich placówek oświatowych oraz popularyzacja piłki siatkowej. Do dwudniowych zmagań przystąpiło sześć drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. Zespoły, które w minionym roku zajęły miejsca 1 i 2, zostały rozstawione, a były to ekipy z ZS3 z Piły i Gimnazjum nr 5 z Piły. Do nich organizator, w obecności kapitanów drużyn, dolosował przeciwników… i tak, do naszej grupy dołączyli nauczyciele i pracownicy oświaty ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz „Leśnicy” z okolic Człopy. Grupę G5 uzupełniły teamy z Zespołu Szkół nr 2 z Piły oraz „Przyjaciele Gimnazjum 5”.

Zmagania ruszyły w czwartek 8 grudnia. W tym dniu rozegrane zostały eliminacje, czyli gry „każdy z każdym” w grupach. Nasza drużyna prowadzona jak zawsze przez p.Ireneusza Gondka walczyła w hali Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Grabowej 4. Pomagała i wspierała nas liczna rzesza uczniów klas sportowych, jak i absolwentów (podopiecznych p. Gondka i p.Zaleskiej); młodzież zaopatrzona była nawet w transparenty. Skład Zespołu Szkół Nr 3, a mianowicie jego kręgosłup rok rocznie jest niezmienny…w tym roku nastąpiły tylko niewielkie zmiany: pod nieobecność p.Daniela Adamczyka, który uczestniczył w dwóch poprzednich triumfach i byłego nauczyciela naszej szkoły, Pana Bartłomieja Lüdtke, godnie zastąpił ksiądz Paweł Haraburda – który bardzo dzielnie radził sobie z piłką i fruwał wysoko nad siatką, oraz p.Maciej Kowalski, który kilka lat temu był w naszej drużynie i cieszymy się, że do niej wrócił.

W pierwszym czwartkowym meczu stanęliśmy „oko w oko” z Leśnikami. Mieliśmy lekkie obawy przed spotkaniem, ponieważ przeciwnik na rozgrzewce prezentował się imponująco. My jednak wiemy, że rozgrzewka to tylko preludium przed grą właściwą, w której dochodzi element zespołowości i w głowach nierzadko pojawia się stres. Pokonaliśmy Leśników 2:0 i bezpośrednio po tym spotkaniu musieliśmy stawić czoła zawodnikom i zawodniczkom z SP2, wszak niewtajemniczonym przypomnę, że w drużynie na parkiecie musi przebywać jedna kobieta. Mecz z SP2 kontrolowaliśmy od początku do końca i pewnie zwyciężyliśmy 2:0. W ostatnim spotkaniu naszej grupy SP2 pokonało Leśników w stosunku 2:0. Podsumowując, ZS3 Piła wygrywa grupę i zagra w piątek w finale. W tym miejscu uzupełnię listę zawodników grających pod szyldem naszej placówki – oprócz kapitana drużyny – Ireneusza Gondka wystąpili: Dorota Zaleska, Rafał Justynowicz, Marcin Waszak, Przemysław Lach, x.Paweł Haraburda, Wojciech Spek oraz Maciej Kowalski.

W czwartkowe popołudnie swoje mecze rozgrywała równolegle druga grupa. Spotkania rozgrywane były w Gimnazjum nr 5. W pierwszej odsłonie Przyjaciele Gimnazjum 5 pokonali ZS2 Piła 2:1, w drugim G5 pewnie pokonało Przyjaciół 2:0. Zwieńczeniem zmagań tej grupy był pojedynek ZS2 i G5, z której zwycięsko wyszli gospodarze obiektu – siatkarze z G5. To o­ni z pierwszego miejsca awansowali do piątkowego finału, w którym znalazła się jeszcze drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 – wygrywając bilansem punktowym.

Piątkowy finał graliśmy analogicznie do czwartkowych eliminacji – w SP4 (o miejsca 4-6) i w G5 (o miejsca 1-3). W telegraficznym skrócie wyniki spotkań w SP4: mecz pierwszy: ZS2 – Leśnicy 2:0; spotkanie nr 2 – Leśnicy – Przyjaciele Gimnazjum 0:2; w ostatnim pojedynku: Przyjaciele Gimnazjum – ZS2 – 0:2.

Dla nas ważniejsze jednak były wydarzenia mające się rozegrać w Gimnazjum 5. Tutaj w wielkim finale zagrały drużyny z ZS3, SP2 i G5. Pierwszy mecz to powtórka grupowego spotkania naszej grupy – ZS3 kontra SP2. Niewielka sala Gimnazjum 5 wypełniła się kibicami, wśród nich dyrektorzy Gimnazjum nr 5, p.Szymon Frydrych, dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 – p.Grzegorz Mąka, dyrektor oddziału ZNP w Pile p.Ewa Czopek, rodziny nauczycieli oraz uczniowie klas sportowych naszej szkoły, którzy głośno kibicowali naszym belfrom. Wygraliśmy pewnie to spotkanie 2:0 (25:15 i 25:7). W drugim pojedynku G5 pokonało SP2 2:0 (25:13 i 25:17). O decydującym rozstrzygnięciu, jak w dobrym dreszczowcu, decydował mecz nr 3 pomiędzy ZS3 i G5. W pierwszej odsłonie piłkę setową mieli już siatkarze z G5, jednak obroniliśmy się i wygraliśmy to rozdanie 26:24. Drugi set mogliśmy przypieczętować zwycięstwem 2:0, jednak roztrwoniliśmy pokaźną zaliczkę i przegraliśmy 26:28. Tie-break to zawsze loteria. Szczęście było jednak tego dnia po naszej stronie. Pierwsza część decydującego seta to wymiany punkt za punkt. Po zmianie stron bardzo pewna i silna seria serwisów p.Gondka spowodowała, że odskoczyliśmy na 6 punktów, co w konsekwencji doprowadziło naszą drużynę do upragnionego celu – ZWYCIĘSTWA 15:9 i w meczu 2:1. Tym samym mogliśmy się cieszyć z trzeciego z rzędu sukcesu. Gratuluję naszej drużynie za serce, za walkę, za atmosferę…Na koniec dodam, że najlepszą zawodniczką turnieju została p.Dorota Zaleska – GRATULUJEMY!!! Jeszcze tylko klasyfikacja końcowa i możecie Państwo przejść do zdjęć: w kolejności ZS3, G5, SP2, ZS2, Przyjaciele Gim5 i Leśnicy. Sędziowali pp. Jerzy Janecki i Romuald Kiewra.

ZAPRASZAM do obszernej fotogalerii klikając w wybrany kolaż…zdjęcia autorstwa naszych uczniów i absolwentów m.in. Nicoli Rozpłoch i Krzysztofa Łykusa. Tu również podziękowanie dla Dawida Romaniszyna – takie banery pamięta się do końca… - dzięki młodzi przyjaciele ;)

IRENEUSZ GONDEK

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.12.08 - O TRADYCJACH MYŚLIWSKICH SŁÓW KILKA...CZYLI NASZA MŁODZIEŻ NA SPOTKANIU Z PRACOWNIKAMI NADLEŚNICTWA SARBIA
Dodano: piątek, 16 grudnia 2016 - 10:21 Autor: Admin
wydarzenia
W Muzeum Okręgowym w Pile zorganizowano lekcje edukacyjno-muzealne. Zaproszenia wystosowano do młodzieży szkolnej wszystkich grup wiekowych. Spotkania z pasjonatami – przyrodnikami organizatorzy powiązali ze zwiedzaniem wystawy czasowej o nazwie „Myślistwo ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Szczecinku”. Trudno było nie skorzystać z tak atrakcyjnej okazji. Z pośród pięciu tematów wybraliśmy ten, dotyczący tradycji, kultury łowieckiej, ceremoniałów myśliwskich. Został o­n przygotowany przez leśników, a zarazem myśliwych z Nadleśnictwa Sarbia. Pilskie muzeum odwiedziliśmy w sumie dwukrotnie, mianowicie 16 listopada na lekcję wybrała się klasa Ia pod opieką pani Marleny Rembarz, a 24 listopada z klasą IIa udałem się osobiście. Były to kolejne naukowe wycieczki uczniów klas z innowacją biologiczno – chemiczną. Z drugoklasistami w pierwszej części naszej wizyty podziwialiśmy wystawę, w czasie której zaserwowano nam wiele interesujących informacji o tematyce łowieckiej, a najlepszym opisem tego, co widzieliśmy, są zdjęcia autorstwa Wiktorii Koładkiewicz. Serdecznie polecam!!!

Spotkanie z uczniami klasy IIa prowadzili panowie Michał Bartkowiak i Mateusz Schubert. Na początku leśnicy z Sarbii wyjaśnili nam, na czym polega istota myślistwa. Jest to m.in. regulacja liczebności zwierząt. Każdy ekosystem może stworzyć dogodne warunki życia tylko dla określonej liczby organizmów. Musimy pamiętać, że nadmiar zwierzyny wyrządza dużo szkód w naturze. Praca myśliwych to także dokarmianie, przeprowadzanie spisów liczebności poszczególnych gatunków, czyli tzw. szacunkowa inwentaryzacja. Ostatnia przeprowadzona w kraju dotyczyła dzików.

Panowie: Michał i Mateusz obalili wiele mitów dotyczących myślistwa, m.in. ten, że myśliwi strzelają do wszystkich zwierząt, bez żadnych ograniczeń. Tymczasem przed polowaniem opracowuje się plan odstrzału. Najpierw gatunkowo liczy się osobniki młode, chore, stare i dopiero na podstawie tych danych przygotowuje się plan działań. Panowie ostrzegli młodzież przed zbyt śmiałym postępowaniem z drapieżnikami. W naszych lasach sporo jest lisów, borsuków czy jenotów – wszystkie są rezerwuarem najróżniejszych chorób, na czele z wścieklizną.

Prowadzący zajęcia zaprezentowali nam wiele trofeów łowieckich np. zrzuty daniela, jelenia szlachetnego i sarny. W tym miejscu artykułu pytanie: czy pamiętacie, jaka jest różnica pomiędzy rogami, a porożem? Oto odpowiedź: rogi rosną przez całe życie zwierzęcia i są to twory puste w środku. Poroże to twór, który osobniki każdego roku zrzucają i budują nowy. Poroże występuje u samców jeleniowatych (wyjątkiem są renifery – poroże mają również samice).

Oto kilka ciekawostek o porożach i nie tylko:
-- poroże 10-letniego byka-jelenia waży ok. 70 kg, zrzucanie starego rozpoczyna się zazwyczaj na początku lutego,
-- odnogi poroża nie świadczą o jego wieku (to kolejny mit obalony na czwartkowym spotkaniu),
-- wiek zwierzęcia określa się po stopniu wytarcia zębiny zębów,
-- samiec sarny to kozioł lub rogacz; często przyczyną jego śmierci jest głód spowodowany całkowitym starciem zębów,
-- poroże daniela to wieniec,
-- najbardziej kochającą matką ze wszystkich zwierząt jest locha, czyli samica dzika. Nie odpuści straty choćby jednego, zagubionego malucha. Jest niezwykle łagodna, czuła i opiekuńcza. Niebezpieczna jest tylko wtedy, gdyby ktoś chciał „wejść” pomiędzy nią, a potomstwo,
-- nikogo nie dziwi obecność wilków w lasach Nadleśnictwa Sarbia. Do niedawna było ich dwanaście, obecnie są trzy!!!
-- jeleniowate mają na zadzie lustro, czyli dwie białe plamy. Jest to związane z bezpieczeństwem młodych. W gęstwinie lasu, nieraz w półmroku, kiedy widoczność jest znikoma młode podążają za widocznymi plamkami w tylnej części ciała i nie mają możliwości straty kontaktu z rodzicami. Podobna sytuacja występuje u łosi. To gabarytowo potężne zwierzę i dlatego dorosłe osobniki mają białe kończyny. Młody łoś jest zbyt niski, aby zobaczyć zad swoich rodziców, biały odcień kończyn jest za to znakomicie widoczny,
-- dwa pytania do Was: który z byków nazywany jest mnichem?, jak odróżnić daniela od sarny?

Druga odsłona edukacyjnego spotkania w pilskim muzeum była również frapująca i mogła zaciekawić nawet największego malkontenta. Panowie Michał Bartkowiak i Mateusz Schubert poświęcili ją sygnałom łowieckim. W bardzo przystępny sposób omówili cel ich odgrywania i wyjaśnili, jakie mają znaczenie dla myśliwych. Znajomość sygnałów to abecadło łowiectwa. Oto sygnały, które odegrali specjalnie dla nas leśnicy z Sarbii:
-- „zbiórka myśliwych” – po tym sygnale omawiane są zasady bezpieczeństwa rozpoczynającego się za kilka chwil polowania oraz podawana jest informacja o liczbie zwierząt do pozyskania, także w ujęciu gatunkowym;
-- „nagonka naprzód” – dla myśliwych to znak, że zbliża się zwierzyna;
-- „należy rozładować broń” – panowie leśnicy stwierdzili, że to najważniejszy sygnał. Myśliwy, który nie wykona tego polecenia może być nawet wykluczony ze związku łowieckiego;
-- „zając na rozkładzie” – przed odegraniem tego sygnału zostaliśmy poinformowani, że ostatnią częścią polowania jest pokot, czyli rozłożenie martwych ciał pozyskanych zwierząt – uwaga!!! – według gatunkowej hierarchii w kniei. A ta hierarchia wygląda następująco: żubr-niedźwiedź-wilk-ryś-łoś-jeleń-zwierzęta drobne (zające, króliki, kaczki, bażanty i inne). Każdy pozyskany gatunek ma w myślistwie swój sygnał, który jest wyrazem oddania honoru zwierzęciu przez myśliwych. My poznaliśmy sygnał poświęcony pozyskanym zającom.
 

Te wszystkie sygnały wygrywane były na rogach, a naszą uwagę zwrócił fakt, jakiego wysiłku fizycznego wymaga umiejętność gry na tym myśliwskim instrumencie. Coś nieprawdopodobnego!!! Panowie, czapki z głów przed Wami!!!!! Sygnaliści z całego kraju spotykają się raz w roku na rywalizacji o tytuł drużynowych mistrzów Polski. To musi być fascynujący konkurs, podobnie jak msze święte np. z okazji imienin patrona myśliwych św. Huberta, wzbogacone o muzykę w wykonaniu zespołów sygnalistów.

Na koniec spotkania obaj panowie opowiedzieli o kilku etycznych zasadach postępowania dla myśliwych np. nie wolno strzelać do zwierzyny, kiedy się pasie, ma okres ochronny, do ptactwa na wodzie. W polowaniu na zająca nie mogą uczestniczyć psy, a udział musi wziąć min. sześciu myśliwych.

Do szkoły wracaliśmy bardzo zadowoleni. Po raz kolejny zajęcia pozalekcyjne okazały się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Poprosiłem uczniów, aby krótko opisali swoje wrażenia z odwiedzin w pilskim muzeum. Kolejny artykuł, w którym powrócę do obu wycieczek klas innowacyjnych przedstawię opinie naszej młodzieży.

Piotr Gruntkowski
PS: serdeczne podziękowanie za przygotowanie folderu ze zdjęciami dla Wiktorii Koładkiewicz.

fotogaleria - kliknij wybrany kolaż w artykule

Strona gotowa do druku

logo: 2016.12.15 - WYDARZENIE
Dodano: czwartek, 15 grudnia 2016 - 11:44 Autor: Admin
logo

Strona gotowa do druku

wydarzenia: PROŚBA O ZAGŁOSOWANIE
Dodano: czwartek, 15 grudnia 2016 - 11:27 Autor: Admin
wydarzenia
Serwis RIDERO współorganizuje ogólnopolski turniej literacki dla szkół ponadpodstawowych pt. "Misja - książka". Polega o­n na drużynowym napisaniu książki i utworzeniu jej w inteligentnym systemie RIDERO. Z naszej szkoły udział w konkursie wzięła dziewięcioosobowa drużyna z klasy 2a gimnazjum w składzie: GABRIELA BAZIMIEROWSKA, ZUZANNA BREWCZYŃSKA, OLGA GORĄCZKOWSKA, WERONIKA GUSS, WIKTORIA KOŁADKIEWICZ, MARCELINA SZUSTER, DARIA BADZIŃSKA, ZUZANNA ŁUKASZCZYK, ZUZANNA PIECHOCKA. Aby wybrać najlepszy zbiór, przeprowadzane jest głosowanie wśród internautów.

Prosimy o oddanie głosów na naszą książkę. Aby zagłosować, należy wejść na stronę www.ridero.eu, następnie w zakładkę konkurs i głosuj, oraz ODSZUKAĆ KSIĄŻKĘ pt. "Moje Anioły" - lub na skróty - kliknąć w okładkę książki, która widoczna jest w artykule. W bocznej lewej kolumnie naszej www zostawiamy Wam również możliwość zagłosowania - szukajcie okładki....

Każdy z uczniów może oddać głos aż trzy razy (za pomocą e-maila, Facebooka i Twittera - jeśli takie konta posiada). W konkursie liczy się ilość głosów!!! Warto wspomóc piszącą młodzież, zwłaszcza w erze komputerów. Ten konkurs może zachęcić uczniów do czytania książek, zaczynając od tych napisanych przez ich rówieśników.

Nasza książka opowiada historię życia Henryka, mając na celu pokazanie, że cały czas są osoby, które nas kochają.

SERDECZNIE PROSIMY O ZAGŁOSOWANIE!!! - GŁOSUJEMY DO 15.01.2017
Autorki książki - "Moje Anioły"

Strona gotowa do druku

filmy: 2016.12.07 - I miejsce dla filmu - Oczekiwanie
Dodano: środa, 14 grudnia 2016 - 22:26 Autor: Admin
filmy
Wydział Oświaty, Kultury i Sportu w Pile zorganizował miejski konkurs filmowy dla szkół podstawowych. Tematyka dotyczyła oczekiwania dzieci na przybycie Mikołaja. Nasz obraz został nakręcony w konwencji kina niemego, czarno-białego. Zawiera i zdjęcia, i filmiki. Dodatkowymi atrakcjami są: muzyka (ragtime), świetne filtry (padający śnieg i fruwające serduszka) oraz kolorowe animacje. W filmie wspaniale wystąpili aktorzy w osobach: Piotr Andruszko, Stasiu Gutowski, Zosia Pielacha, Tosia Strzelecka, Julia Wesołowska, Julia Domagalska, Martyna Lach, Hania Słowińska, Zosia Waszak i Jędrek Zieliński. Uczniowie klasy IVa wzięli udział w jednodniowym projekcie medialnym. Dowiedzieli się, czym jest animacja poklatkowa, co to jest scenariusz, kim są i jaką rolę pełnią reżyser, scenarzysta, dekorator, montażysta. Scenariusz napisała polonistka p. Mirosława Rościszewska, a nagranie i montaż wykonała p. Aleksandra Schoen-Kamińska. Reżyserowały obie nauczycielki. Nagrodzony film można obejrzeć TUTAJ lub klikając w zdjęcie.

Strona gotowa do druku

muzyka: 2016.12.07 - Nasi DJe tworzą muzę
Dodano: środa, 14 grudnia 2016 - 21:53 Autor: Admin
muzyka
Piętnaścioro uczniów z klas IV realizuje projekt fundacji Orange #Superkoderzy - ścieżkę cyfrowi DJe. Poznają cyfrowe narzędzia do tworzenia muzyki w komputerze oraz nowe pojęcia muzyczne. Projekt jest zgodny z podstawą programową i łączy wykorzystanie programowania z treściami muzyki. Jeszcze nie tak dawno do nagrania utworu potrzebny był zespół muzyków i studio nagrań. Dziś wystarczy jeden program! Jesteśmy już po zajęciach z sekwencerem zaawansowanym. Na jednym ze spotkań nauczyciel muzyki p. Błażej Drab przyniósł swój własny sekwencer. Pokazał uczniom, jak wielkie możliwości ma to narzędzie. Dokonaliśmy wspólnego nagrania, zobaczyliśmy, jak można edytować ścieżki, dodawać sample i efekty dźwiękowe. Kolejne spotkania to praca uczniów z programem audiosauna. Zapisanie utworu "Panie Janie" na pierwszej ścieżce i dodanie patternów na dwóch kolejnych. Spore to wyzwanie, bo program wcale niełatwy, ale efekty pracy czwartoklasistów zachwycające! Dodatkowo każdy wykonał okładkę do swego utworu, wykorzystując aplikacje tabletowe  edytorów zdjęć. Każdy plakat jest inny i niepowtarzalny. Utwory zostały zapisane w formie plików wav i są już opublikowane na stronie soundcloud, jak również na szkolnej stronie projektu - http://djezs3pila.jimdo.com/nasze-utwory/. Zapraszamy do ich wysłuchania. Opiekunami projektu są nauczyciele: Aleksandra Schoen-Kamińska, Agata Madej oraz Błażej Drab.  

Projekt edukacyjny Fundacji Orange #SuperKoderzy otrzymał prestiżową nagrodę European Digital Skills 2016, przyznawaną przez Komisję Europejską. Głównym celem programu jest nauka programowania dla dzieci, zdobywanie przez nie kompetencji przyszłości. To jedyna z nagrodzonych inicjatyw realizowana także w Polsce. Nagrodzone projekty (a było ich trzy) wybrano spośród 16 finalistów. Komisja Europejska doceniła działania, które „mają znaczący i mierzalny wpływ oraz są możliwe do powtórzenia w innych regionach”. Tym bardziej jesteśmy dumni, że możemy wziąć udział w tak wspaniałym przedsięwzięciu.

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.12.05 - ZESPOŁOWY KONKURS INFORMATYCZNY
Dodano: środa, 14 grudnia 2016 - 21:37 Autor: Admin
wydarzenia
Niesamowitym sukcesem okazał się udział naszych uczniów w pierwszej edycji ZESPOŁOWEGO KONKURSU INFORMATYCZNEGO, który odbył się 5 grudnia 2016 r. w pilskim „Mechaniku”. Spośród dziesięciu drużyn z Piły i okolic, reprezentanci Zespołu Szkół Nr 3 w składzie: Tomasz Płachecki 3GD i Dawid Kopyciak 3GD zajęli II miejsce. Zwycięzcami konkursu zostali Dominik Kordylewicz oraz Paweł Depta z gimnazjum z Wysokiej, a oprócz nich na podium stanęli Bartosz Gryka oraz Patryk Żyliński z Zespołu Szkół Nr 1 im. Jana Brzechwy.

Podczas zaciętej rywalizacji składającej się z części teoretycznej i praktycznej, naszym uczniom dopingowali uczniowie klasy 2GD, którzy podczas części drugiej mogli wykazać się rozwiązywaniem zagadek logicznych. Tutaj należy wspomnieć o Hubercie Januziku, który dzięki swoim umiejętnościom rozwiązał jedno z zadań i otrzymał upominek.

Urozmaiceniem konkursu były liczne wystąpienia. Oprawę muzyczną stworzył zespół XDemol oraz jeden z prowadzących wydarzenie Marcin Gil. Podczas uroczystości nie zabrakło przemówienia Starosty Powiatu Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

Zwycięzcom gratulujemy! A pozostałych uczniów zapraszamy w przyszłym roku. Więcej informacji na temat tego wydarzenia znajdziecie na stronie: http://www.zsp1.pila.pl/web/index.php/81-szkola/978-zespolowego-konkursu-informatycznego-dla-uczniow-gimnazjow

kilka fotek - kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

język niemiecki: 2016.12.07 - Kalendarze adwentowe - Adventskalender
Dodano: piątek, 09 grudnia 2016 - 11:50 Autor: Admin
język niemiecki
Kalendarz adwentowy to specjalny kalendarz służący do odliczania dni od pierwszego grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł pochodzi z XIX wieku od niemieckich luteranów. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich.

Nasi uczniowie na lekcjach języka niemieckiego uczą się nie tylko „szprechania” (od niem. „sprechen” - mówić), ale poznają również niemieckie tradycje i obyczaje.
Gimnazjaliści z naszej szkoły wykonali przepiękne kalendarze adwentowe (niem. Adventskalender). Kalendarze udekorowały korytarz na pierwszym piętrze i wprowadziły do naszej szkoły świąteczny nastrój.

Spośród własnoręcznie zrobionych kalendarzy wybrane zostaną te najpiękniejsze. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Wybór będzie bardzo trudny, ponieważ pomysłowość uczniów i ich niewątpliwy talent przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Serdecznie dziękujemy gimnazjalistom za wysiłek i trud włożony w wykonanie kalendarzy. Śledźcie naszą stronę internetową - wyniki konkursu już wkrótce się tu pojawią!

Zapraszamy do oglądania kalendarzowej wystawy!
Pozdrawiamy w przedświątecznym nastroju

Anna Krasnodemska i Alina Dolna – nauczycielki języka niemieckiego
fotki - przejdź do fotogalerii lub kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

matematyka: 2016.12.07 - IV Miejski Konkurs Matematyczny - Mistrz Tabliczki Mnożenia
Dodano: piątek, 09 grudnia 2016 - 10:45 Autor: Admin
matematyka
W środę 7 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbył się IV Miejski Konkurs Matematyczny „Mistrz Tabliczki Mnożenia” objęty patronatem Prezydenta Miasta Piły. Do rywalizacji stanęło 55 uczniów pilskich szkół podstawowych, a wśród nich reprezentacja naszej szkoły w składzie: Mateusz Nowacki, Antonina Strzelecka, Julia Wesołowska, Julia Domagalska i Piotr Andruszko. Po napisaniu testu konkursowego, uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią Annę Wolską i Zdzisławę Rzeczycką. Pod okiem pań instruktorek powstały urocze, zielone papierowe choinki, a atmosfera zrobiła się bardzo świąteczna. Pracowali wspólnie uczniowie, nauczyciele oraz rodzice, którzy licznie przybyli do naszej szkoły. W tym czasie komisja oceniała prace konkursowe.

Wyłoniliśmy pięcioro laureatów:
1 miejsce – Mikołaj Hinca, 52 p, Salezjańska Szkoła Podstawowa
2 miejsce – Barbara Błoszyk, 51 p, STO i Kacper Czerwiński, 51 p, SP nr 4
3 miejsce – Mikołaj Tchorek, 50 p, SP nr 2 i Wojciech Świś, 50 p, STO


Nagrody i dyplomy wręczyła laureatom pani wicedyrektor Małgorzata Strzelecka oraz pani Ewelina Ślugajska - skarbnik gminy Piła, która reprezentowała pana prezydenta Piotra Głowskiego.

Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze i dyplomy uczestnictwa, a opiekunowie uczniów – okolicznościowe dyplomy.

Nagrody na konkurs ufundowali: pan Piotr Głowski oraz Rada Rodziców przy ZS3.

Komisję konkursową tworzyły nauczycielki naszej szkoły: Monika Małecka-Wiese, Lidia Pokulniewicz, Małgorzata Strzelecka, Anna Wolska, Beata Krutel oraz panie Barbara Mużelak (SP nr 4), Małgorzata Borowik (SP nr 4) i Joanna Bednarz (ZS1).


Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i gościom za zaszczycenie nas swoją obecnością. Laureatom konkursu – gratulujemy serdecznie. Ze swej strony bardzo dziękuję wszystkim pomocnikom (tym małym i dużym), którzy bezinteresownie zaangażowali się w przygotowanie imprezy

Przewodnicząca Komisji Konkursowej – Beata Krutel

fotki - kliknij kolaż w artykule
KODOWANE WYNIKI KONKURSU PONIŻEJ (KLIKNIJ CAŁY ARTYKUŁ):

Cały artykuł: '2016.12.07 - IV Miejski Konkurs Matematyczny - Mistrz Tabliczki Mnożenia' (2214 B więcej) Strona gotowa do druku

szachy: 2016.12.06 - MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SZACHOWY W ZS3 W PILE
Dodano: piątek, 09 grudnia 2016 - 10:09 Autor: Admin
szachy
6 grudnia 2016 r. o 17.00 odbył się w naszej szkole turniej szachowy z okazji mikołajkowego święta. Mimo skromnej frekwencji, można było sprawdzić się w swych umiejętnościach szachowych i do woli przeprowadzać mecze szachowe bez limitu czasowego. Uczniowie oraz rodzice najpierw grali w swoim towarzystwie, a potem każdy uczestniczył w symultanie z kapitanem naszej szkolnej drużyny szachowej, utytułowanym zawodnikiem, uczniem klasy III gimnazjum, Marcelem Butyrowskim.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał na zakończenie drobne upominki, ufundowane przez rodziców Marcela. Stanowili o­ni, wraz z panem Sławkiem Grzegorczykiem, opiekunem szkolnej drużyny szachowej, wspólną drużynę organizatorów.

fotki z turnieju – kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

ekologia: 2016.12.06 - GODNE UHONOROWANIE NAJLEPSZYCH EKOLOGÓW
Dodano: środa, 07 grudnia 2016 - 12:27 Autor: Admin
ekologia
Kilkanaście dni temu poznaliśmy najlepszych ekologów w XVI edycji Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego i Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski. W poprzednich artykułach informowałem o wielkich sukcesach, jakie święcili uczniowie naszej szkoły. W obu finałach, w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych nie mieliśmy sobie równych. Końcowe rezultaty Wiktorii Fritza, Jakuba Kujawskiego, Julii Żubryj, Weroniki Guss, Gabrysi Bazimierowskiej i Dominika Gołasia muszą budzić – tak po ludzku - wielki szacunek dla ich mrówczej pracy, którą musieli wykonać, aby osiągnąć tak znaczące rezultaty.

Oficjalne podsumowanie tegorocznej, ekologicznej rywalizacji odbyło się w gościnnych progach Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” w Pile. Uroczystość była wyjątkowa, do pilskiego MDK-u zawitali laureaci ekologicznych zmagań z pięciu powiatów: pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, wągrowieckiego i złotowskiego. Na uroczystość przybyło wielu samorządowców reprezentujących pięć zaprzyjaźnionych powiatów.

Zebranych laureatów, ich rodziców oraz nauczycieli powitał starosta pilski Eligiusz Komarowski. Pogratulował wyróżnionym uczniom znakomitych wyników: „Spisaliście się świetnie; Wasze wyniki budzą powszechne uznanie i dlatego dziś otrzymacie atrakcyjne nagrody. Bardzo dziękuję sponsorom za nieocenione wsparcie”.

Na liście sponsorów w tym roku znaleźli się: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Zarząd Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego w Pile, Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile, PPS Społem – Mariusz Małachowski, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Powiaty: Pilski, Złotowski, Chodzieski, Wągrowiecki i Czarnkowsko-Trzcianecki. A nagrody były niezwykle cenne: od markowych telefonów, po aparaty cyfrowe, słuchawki stereofoniczne i cudowne albumy o tematyce przyrodniczej oraz dyplomy uznania. Z tego powodu w tytule artykułu napisałem o godnym uhonorowaniu laureatów. Dodam, że w finale powiatowym wystąpiło 118 młodych ekologów, a w finale subregionalnym - 120-u. Organizatorzy olimpiady nie zapomnieli o nauczycielach przygotowujących dzieci i młodzież; z rąk starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego otrzymaliśmy listy gratulacyjne. Serdecznie za ten gest dziękujemy!!! Pragnę dodać, że w naszej licznej, sześcioosobowej ekipie zabrakło Dominika Gołasia, który tego dnia wyjechał na klasową wycieczkę.

Nad sprawnym przebiegiem tej miłej gali czuwał przy mikrofonie absolwent naszej szkoły Wojciech Dróżdż. Jak zwykle zachwycił merytorycznym przygotowaniem do swoich obowiązków. Tak zresztą pamiętam jego osobę, jako ucznia. A poza tym, miło usłyszeć przy mikrofonie człowieka mówiącego poprawną polszczyzną. Nie jest to w dzisiejszym świecie zbyt częste zjawisko, bo w mediach króluje bylejakość i tandeta słowna.

Po części oficjalnej zostaliśmy poproszeni na poczęstunek. Było bardzo miło, a najważniejszy był uśmiech i satysfakcja wszystkich wyróżnionych uczniów.

PS: bardzo serdecznie dziękuję za niezawodną obecność na uroczystości paniom: Annie Smal, Marzenie Bazimierowskiej i Monice Guss;

PS: serdecznie gratuluję efektywnej pracy moim szkolnym koleżankom: Marlenie Wesołowskiej, która przygotowywała do olimpiady Jakuba Kujawskiego i Wiktorię Fritza i Katarzynie Franc, przygotowującą Julię Żubryj.

fotki – kliknij kolaż lub przejdź do fotogalerii
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

siatkówka: 2016.12.08-09 - WYDARZENIE
Dodano: środa, 07 grudnia 2016 - 10:29 Autor: Admin
siatkówka

Strona gotowa do druku

siatkówka: 2016.12.03 - VI Gwiazdkowy Turniej Minisiatkówki Dziewcząt Klas V i VI
Dodano: środa, 07 grudnia 2016 - 10:26 Autor: Admin
siatkówka
VI Gwiazdkowy Turniej Minisiatkówki Dziewcząt Klas V i VI odbył się 3.12.2016 na obiektach sportowych naszej szkoły. Wśród zaproszonych do udziału szkół, zgłosiły się młode siatkarki z SP4 Piła, SP7 Piła, SP5 Piła oraz uczennice ZS3 PIła.

Turniej odbywał się równocześnie na czterech boiskach. Zmagania młodych siatkarek sprawiały wiele radości i sportowej rywalizacji. Również na sali nie zabrakło kibiców, przede wszystkim rodziców małych dziewczynek, którzy dopingowali je i zagrzewali do walki o każdą piłkę. W sumie zostało rozegranych 28 spotkań, w systemie każdy z każdym.

Wyniki końcowe sobotniego spotkania przedstawiają się następująco:
1 m-ce ZS3 – zespół I
2 m-ce SP4 – zespół I
3 m-ce SP7 – zespół I

Pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienia. Wszystkie zawodniczki (24 łącznie z czterech szkół) otrzymały słodkie upominki, które zostały zasponsorowane przez Komitet Rodzicielski naszej szkoły – Dziękujemy! Również podziękowania należą się dziewczętom z klasy 3c gimnazjum, które sędziowały wszystkie spotkania.

Organizatorem i prowadzącą turniej była Dorota Zaleska
fotki – kliknij wybrany kolaż

Strona gotowa do druku

szachy: 2016.11.17 - Finał Województwa Wielkopolskiego w Szachach Drużynowych
Dodano: środa, 07 grudnia 2016 - 09:27 Autor: Admin
szachy
Dnia 1 grudnia 2016 roku w miejscowości Skoki odbył się Finał Województwa Wielkopolskiego w Szachach Drużynowych 2016/17 w ramach tegorocznych XVIII Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Skład naszej reprezentacji stanowili: kapitan drużyny - Marcel Butyrowski oraz Mateusz Kalczyński, Filip Kozłowski i Gabriela Bazimierowska. Zawodnicy rozegrali siedem zaciętych pojedynków, z których jako drużyna wygrali dwa, zremisowali trzy, przegrali dwa i zdobyli łącznie siedem tzw. dużych punktów, a tym samym 17 miejsce.

Miejsce to jest wynikiem podobnym do zeszłorocznego, odległym od podium, ale przyzwoitym jeśli weźmiemy pod uwagę, że na finał szachowych rozgrywek stawiło się 40 drużyn. Informację tę warto uzupełnić raportem indywidualnym, któremu również podlegają wszyscy uczestnicy turnieju. Otóż w zestawieniu aż 175 zawodników, którzy przybyli wśród swoich drużyn na finał Gimnazjady, nasz zawodnik Marcel Butyrowski zakończył turniej na 9 miejscu (!), nie przegrywając żadnej indywidualnej partii szachowej i zdobywając 6,5 pkt. Natomiast Mateusz Kalczyński zdobył indywidualnie 4,5 pkt a Gabrysia Bazimierowska 4 pkt.

Dziękujemy panu Sławkowi, który był opiekunem naszej szachowej drużyny, był cały czas na miejscu i wspierał zawodników. A reprezentantom naszego gimnazjum życzymy wytrwałości i sukcesów w arcytrudnej szachowej grze.

Strona gotowa do druku

logo: 2016.11.30 - Dyskoteka Andrzejkowa klas IV-VI
Dodano: niedziela, 04 grudnia 2016 - 17:14 Autor: Admin

30 listopada (środa) br. w naszej szkole odbyła się szkolna dyskoteka z okazji Andrzejek dla uczniów klas IV-VI SP organizowana przez Samorząd Uczniowski SP pod czujnym okiem opiekunów - pani Katarzyny Franc oraz pana Piotra Gorzelaka.


Impreza odbyła się pod znakiem wróżb, muzyki, tańca, konkursów oraz zabawy przebieranej pod nazwą „Kim chcę zostać w przyszłości?”. Przed dyskoteką chętni poznania swojej przyszłości mieli okazję uczestniczyć w andrzejkowych wróżbach przygotowanych przez uczennice z samorządu uczniowskiego – Julię Koneczną i Zosię Molendę z klasy VI a także Gabrysię Kuberę, Weronikę Krawczuk, Dominikę Karniszewską i Julię Żubryj z klasy VI c. Podczas tych wróżb dzieci miały okazję poznać imiona swoich potencjalnych wybranek i wybranków serca oraz swój przyszły zawód. Niektórzy wyglądali na poważnie zaskoczonych!Nie obyło się również bez popularnego „lania wosku” przez specjalny klucz. Uczniowie naszej szkoły uzyskiwali z podgrzewanego wosku  przeróżne kształty, wśród których dominowały serca, a także zwierzątka! Dzięki tej wróżbie można było z „przymrużeniem oka” dowiedzieć się co uczniów czeka w bliższej oraz dalszej przyszłości.
Po części wróżbiarskiej nastąpiła ta najważniejsza, czyli dyskoteka. Na tegorocznej dyskotece za muzykę oraz oświetlenie odpowiadali z wielkim oddaniem oraz poświęceniem  - bracia Mikołaj (z klasy V b) oraz Łukasz (z klasy I d gimnazjum) Majorke, którym należą się wielkie słowa uznania. Osobne podziękowania należą się Mikołajowi Lewickiemu z klasy III e gimnazjum za „użyczenie” oświetlenia na tegoroczną imprezę. Po tanecznych pląsach nastąpiły  konkurencje andrzejkowo – sprawnościowe z nagrodami ufundowanymi przez samorząd uczniowski. W pierwszym „andrzejkowym” konkursie, najpierw dziewczynki a następnie chłopcy przekładali swoje buty tworząc „swoistego” węża andrzejkowego. Ta osoba, której but jako pierwszy „przekroczył” próg sali, według andrzejkowego przesądu, jako pierwsza stanie na ślubnym kobiercu. Jednakże właściciele owych butów nie wyglądali na przesadnie tym faktem zmartwionych. Kolejna „konkurencja” andrzejkowa miała aspekt taneczny, ponieważ uczniowie tańcząc w parach na kawałku gazety mieli za zadanie nie wyjść poza jej obręb a także zaprezentować największy kunszt artystyczny. Utrudnieniem tej konkurencji był fakt, że powierzchnia gazety ulegała co pewien czas zmniejszeniu. Zwycięzcami okazały się wszystkie startujące pary, które uczyniły wszystko, by zaprezentować się najlepiej. Wiele wskazuje na to, że przyszłość  tych par rysuje się  w różowych kolorach! Podczas dyskoteki dokonano również wyboru najoryginalniej przebranych uczniów. Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. osoby przebrane za pielęgniarkę, piosenkarkę, piłkarza a nawet mysz!
Po odbytych konkurencjach na parkiecie do samego końca rządziła już tylko muzyka. Uczestnicy dyskoteki mieli okazję do zabawy pod niezawodną opieką pań wychowawczyń klas IV-VI SP – pani Anny Strugarek (wychowawczynię klasy V b) oraz pani Beaty Krutel (wychowawczynię klasy VI b), którym należą się serdeczne podziękowania za poświęcony czas. Wielkie podziękowania należą się również członkom samorządu uczniowskiego, którzy zadbali o wystrój sali oraz organizację zabawy, wśród nich wymienić należy członkinie SU, które przygotowywały konkurencje andrzejkowe a także Adriannę Grubich i Juliannę Rutkowską z klasy VI b oraz Wiktorię Małkę i Wiktora Włada z klasy VI c. Bez Was dyskoteka byłaby niemożliwa! Przyznać trzeba, że uczniowie bawili się i integrowali w sposób bardzo kulturalny w duchu przyjaźni, radości oraz życzliwości. Wypada mieć nadzieję, że przyszłoroczna impreza okaże się równie pomyślna jak tegoroczna!

fotki - kliknij wybrany kolaż

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.11.14 - „Walthery, granaty i cekaemy, czyli Zośka, Alek i Rudy idą na akcję”
Dodano: poniedziałek, 28 listopada 2016 - 17:12 Autor: Admin
wydarzenia
W dniu 14 listopada 2016 roku (poniedziałek) naszą szkołę odwiedziła Grupa Rekonstrukcji Historycznej - Stowarzyszenia Historyczno-Fortyfikacyjne Przedmoście Piła zaproszona przez polonistkę p. Beatę Lipowicz. Na początku spotkania jeden z członków stowarzyszenia opowiedział nam o fortyfikacjach wokół Piły i okolic, które zostały zbudowane jeszcze przed II wojną światową.

Następnie mieliśmy okazję podziwiać rekonstruktorów umundurowanych w stroje używane przez polskich powstańców podczas powstania warszawskiego czy choćby słynnej akcji pod Arsenałem. Były to zarówno rodzime mundury o wzorze 27, zdobyczne niemieckie „panterki” z charakterystycznymi Stahlhelmami, czy nawet stroje typowe dla ludności cywilnej. Opowiadając o przebiegu powstania w stolicy prezentowali cały arsenał używany przez obie strony konfliktu. Można było usłyszeć dokładny opis takich broni jak: MG42, Mp40, STG44, Kar98K, Mosin, PPSh, Walter, Sten czy bagnet. Na koniec pokazu każdy z widzów mógł podejść i przyjrzeć się, a nawet wziąć do ręki prezentowany wcześniej rekwizyt. Oprócz tego można było podziwiać ogromną kolekcję materiałów z przedwojennej i powojennej Piły w postaci książek i archiwalnych zdjęć.

To spotkanie było prawdziwą gratką dla pasjonatów militariów, ale też pouczającą i interesującą lekcją o historii naszego regionu. Moim zdaniem takich spotkań powinno być jak najwięcej, ponieważ dzięki nim każdy mógł „dotknąć” historii.

fotki - kliknij wybrany kolaż w artykule
Autor: Brayan Latzke
Konsultacja merytoryczna : Piotr Nawrot

Strona gotowa do druku

logo: 2016.11.24 - Wieczór piosenki poetyckiej
Dodano: niedziela, 27 listopada 2016 - 13:07 Autor: Admin
logo
TO BYŁ PIĘKNY, NIEZWYKŁY, NASTROJOWY WIECZÓR...

24 listopada 2016r.
w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Z inicjatywy Pani Beaty Lipowicz i Pani Wioletty Piotrowskiej został zorganizowany „Wieczór piosenki poetyckiej”. Spotkanie odbyło się w stołówce szkolnej, która z tej okazji zamieniona została w kawiarnię „Euterpe” (Euterpe: w mitologii greckiej – muza poezji lirycznej).

Na naszej scenie zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum – przygotowani przez Pana Błażeja Draba: Maja Woś (5b), Martyna Parecka (5b), Nikola Jakobsche (5b ), Szymon Drygała (5c), Weronika Zadrożna (6b), Ada Grubich (6b), Kamil Fonrath (6b), Julia Rutkowska (6b), Weronika Drygała (6b), Daria Badzińska (2a gim.), Weronika Janczuk (3d gim.), Sandra Dukiewicz (3c gim.), Marika Postek (3d gim.). W wykonaniu uczniów zabrzmiały znane raczej starszemu pokoleniu utwory: „Nie dokazuj” oraz „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty, „Kasztany” Edyty Górniak, „Nastroje” Jarosława Wasika, „Szukaj mnie” Edyty Geppert, czy utwór „Żal”. Piękną piosenkę  z repertuaru Anny Jantar zaprezentował duet – córka i tata, czyli Zuzanna Jopek (1e gim.) i Pan Andrzej Jopek. Natomiast Aleksandra Preihs (3c gim.) wykonała utwór „Czarny blues o czwartej nad ranem” z repertuaru grupy Stare Dobre Małżeństwo (warto podkreślić, że nie tylko zaśpiewała, ale i zagrała na gitarze). Publiczność z niecierpliwością czekała także na występy nauczycieli. W nowych, niecodziennych rolach – artystów – zobaczyliśmy i usłyszeliśmy Panią Beatę Lipowicz, Panią Joannę Nowicką-Środę, Pana Ireneusza Gondka oraz Pana Sławomira Grzegorczyka. Na widowni, wtapiając się w kawiarniany klimat, zasiedli zarówno młodsi, jak i nieco starsi – uczniowie, nauczyciele, rodzice. Nie zabrakło dyrekcji szkoły, rodzin młodych artystów, zaprzyjaźnionych nauczycielek z Gimnazjum nr 4 i Gimnazjum nr 5, miłośników piosenki poetyckiej.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie na tę swoistą ucztę dla duszy. Pozytywne opinie gości, gromkie brawa, które słyszeliśmy po każdym utworze, czy wreszcie wzruszenie widoczne na twarzach widzów, ogromnie nas cieszą i utwierdzają w przekonaniu, że takie inicjatywy są potrzebne. Wieczór piosenki poetyckiej pozwolił nam zatrzymać się chociaż na chwilę w codziennym pędzie, wywołał chwilę zadumy, skłonił do refleksji, spowodował wzruszenie. Na pewno nie przeszedł bez echa...

Nie byłoby kawiarenki, gdyby nie pomoc rodziców oraz uczniów, którzy przygotowali pyszne ciasta. Ogromnie dziękujemy za wsparcie. Osobne podziękowania należą się chłopcom obsługującym sprzęt: Mikołajowi Lewickiemu (3e gim.), Łukaszowi Majorke (1d gim.), Mikołajowi Majorke (5b) oraz uczennicom z kl. 3b gim. odpowiedzialnym za kawiarenkę: Oliwii Cebieniak, Katarzynie Grabskiej, Natalii Łobodzie, Weronice Podemskiej i Joannie Więcko. Pozostaje nam cierpliwie czekać na kolejną odsłonę kawiarni „Euterpe”.

fotki - kliknij wybrany kolaż w artykule
Małgorzata Kossak

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.11.21 - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI i POZDROWIEŃ W NASZEJ SZKOLE!
Dodano: sobota, 26 listopada 2016 - 15:32 Autor: Admin
wydarzenia
21 listopada br. zarówno w szkole podstawowej, jak i w gimnazjum Zespołu Szkół Nr 3 odbył się Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień pod hasłem „Życzliwość – inwestycja bez ryzyka”. Ten wyjątkowy dzień ma na celu integrować młodzież, promować pozytywne wartości, takie jak: przyjaźń, sympatia, kultura osobista – w tym kultura słowa, a także szacunek i tolerancję wobec innych. Stąd uczniowie klas 4-6 SP naszej szkoły, na zajęciach z wychowawcami, przygotowali specjalne serduszka życzliwości, zawierające pozdrowienia, rymowanki, hasła (nawet w językach obcych!), czy też sentencje wyrażające życzliwość oraz pozytywne nastawienie do drugiego człowieka. Z tychże serduszek przedstawicielki SU, uczennice klasy VI A – Julia Koneczna, Zosia Molenda, Aniela Piochacz, Jagoda Polcyn oraz Nikola Przybylak przygotowały przepiękne „drzewo” życzliwości, które można podziwiać na I piętrze naszej szkoły. Co więcej, w ramach dnia życzliwości przedstawicielki SU – Weronika Krawczuk i Dominika Karniszewska z klasy VI C odwiedziły wszystkie klasy IV-VI SP ze specjalnie przygotowaną „skrzynką życzliwości”. Uczniowie mieli możliwość umieszczenia w niej kartek w postaci uśmiechniętych „buziek” z pozdrowieniami i miłymi życzeniami dla osób, które lubią. Przedstawicielki SU wszystkie życzenia przekazały właściwym adresatom. W tym miejscu warto nadmienić, że serduszka zostały przygotowane przez uczennice klasy VI C – Gabrysię Kuberę, Weronikę Krawczuk, Dominikę Karniszewską oraz Julię Żubryj, a także ucznia klasy VI B – Kamila Fonratha.

Dodatkowo, w ramach „wsparcia” dnia życzliwości, na wszystkich piętrach pojawiły się gazetki tematyczne, przygotowane przez uczniów gimnazjum, natomiast na drzwiach sal lekcyjnych – rymowane sentencje dotyczące życzliwości. Ponadto uczniowie z SU gimnazjum wręczali ordery-słoneczka, jako symbol osób życzliwych. Wychowawcy klas IV-VI oraz gimnazjum, w ramach lekcji wychowawczych, przeprowadzili zajęcia na temat życzliwości, właściwych kontaktów z innymi ludźmi, których efektem było stworzenie „Klasowego dekalogu człowieka życzliwego”. Prace uczniów zostaną zaprezentowane w holu szkoły. W tym dniu w bibliotece szkolnej grupa uczennic z klasy V b – Jaśmina Kabacińska, Angelina Litwinienko, Martyna Parecka oraz Maja Woś, pod kierunkiem pani Marii Kluk, prezentowały specjalne przedstawienie dotyczące bycia życzliwym pt.: „Grunt to dobre wychowanie”. Warto zaznaczyć, że przedstawienie zostało wystawione tego dnia aż czterokrotnie – zarówno dla uczniów klas IV-VI SP oraz młodszych uczniów uczęszczających do świetlicy.

Szczególne podziękowania za organizację dnia życzliwości należą się członkom Samorządów Uczniowskich, zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum, którzy starannie i z wielkim poświęceniem przygotowali wszystkie elementy związane z życzliwością (m.in. uśmiechnięte buźki, plakaty, rymowanki dotyczące życzliwości). Wielkie słowa uznania należą się rzecz jasna wszystkim uczniom, wychowawcom oraz nauczycielom ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum, którzy dołożyli swoją „cegiełkę” do projektu dnia życzliwości, tworząc mądre i pełne sympatii sentencje. Wypada mieć tylko nadzieję, że sympatię i życzliwość będziemy okazywać sobie nie tylko od „święta”, ale i w codziennej rzeczywistości –  to nic nie kosztuje, a sprawić może wiele radości i satysfakcji.

fotki - kliknij wybrany kolaż
Piotr Gorzelak

Strona gotowa do druku

ekologia: 2016.11.19 - Finał Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski
Dodano: sobota, 26 listopada 2016 - 13:00 Autor: Admin
ekologia
KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W TEGOROCZNEJ EDYCJI OLIMPIADY EKOLOGICZNEJ. W WIELKIM FINALE BYLIŚMY NAJLEPSI!!!

Olimpiada ekologiczna powiatu pilskiego organizowana jest od 16 lat. Rywalizacja odbywa w trzech etapach: szkolnym, gminnym i powiatowym.

Dziewięć lat temu ówcześni starostowie kilku ościennych powiatów: pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko – trzcianeckiego, wągrowieckiego i złotowskiego podjęli decyzję o organizacji wielkiego finału, do którego kwalifikowałoby się po trzech laureatów i pięciu wyróżnionych uczniów w rywalizacji finałowej w swoich powiatach. W finale Olimpiady Ekologicznej Subregionu Północnej Wielkopolski od pierwszej edycji, spotykają się więc najlepsi uczniowie z pięciu wspomnianych powiatów w liczbie 40-u młodych miłośników przyrody.

Ekipa z Zespołu Szkół nr3 w Pile liczyła sześć osób. W kategorii szkół podstawowych naszą placówkę oświatowa reprezentowali: Wiktoria Fritza z kl.VIa, Jakub Kujawski z kl.VIb i Julia Żubryj z kl. VIc. W finale powiatowym ta trójka uczniów spisała się nadzwyczajnie. Wiktoria zajęła pierwsze miejsce, Kuba drugie a Julia wywalczyła wyróżnienie. Natomiast finałowy test w konfrontacji gimnazjalistów rozwiązywali: Weronika Guss z kl.IIa (zwyciężczyni finału powiatowego), Dominik Gołaś z kl.Ia (zajął miejsce drugie) i trzecia w powiecie pilskim Gabrysia Bazimierowska z kl.IIa.

Biorąc pod uwagę wyniki, jakie osiągała nasza młodzież w poprzednich etapach tegorocznej olimpiady, można było spodziewać się tego, iż powinni się liczyć w ostatecznej rozgrywce.

Z doświadczenia jednak wiem, że test przygotowany przez organizatorów na każdy z czterech etapów nie zawsze trafia w stu procentach w zakres wiedzy zdobytej przez ucznia podczas przygotowań ze swoim nauczycielem.

Tegoroczny finał – tradycyjnie – miał miejsce w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile, a uczniów, rodziców i nauczycieli powitał starosta pilski Eligiusz Komarowski. Pogratulował finalistom awansu do ostatecznej konfrontacji i stwierdził, że każdy z nich jest już zwycięzcą, gdyż wywalczyć kwalifikację do najlepszej „40-tki” w swojej kategorii wiekowej to naprawdę wielki wyczyn. Trudno nie zgodzić się ze słowami starosty.

Po części oficjalnej uczniów czekała praca nad rozwiązaniem testu, składającego się z 45 pytań. Na jego rozwiązanie mieli 45 minut.

W teście dla gimnazjalistów pytano m.in. o:
- dwa rodzaje smogu,
- cechy populacji i rodzaje populacji w zależności od proporcji grup organizmów w poszczególnych okresach rozwojowych,
- przykład protokooperacji, jako zależności miedzy organizmami,
- przykłady gatunków roślinnych mających liczebną przewagę w podszycie lasów zwanych buczynami,
- pojęcia restytucja, połoniny, bioindykator, roślina reliktowa, skrót: WWF,
- jaki typ odpadu najszybciej ulegnie degradacji z wymienionych w pytaniu,
- miejsce gniazdowania gągoła – ptaka z rodziny kaczkowatych,
- datę, kiedy odbywają się obchody „Dni Ziemi”,
- to, co sprzyja podczas silnego wiatru erozji gleby.


Kilka pytań „zahaczało” o wiedzę o parkach narodowych, ich symbole, osobliwości flory i fauny i część nieożywioną (biotop) tych ekosystemów.

Test oceniony przez gimnazjalistów został jako trudny, a rywalizacja o najwyższe miejsca była niezwykle zacięta. O kolejności czołowych miejsc – zarówno w kategorii szkół podstawowych jak i gimnazjów - decydowały dogrywki, polegające na rozwiązanie testu złożonego z jedenastu dodatkowych pytań.

Emocje sięgnęły zenitu, kiedy zostaliśmy zaproszeni do sali sesyjnej, aby poznać oficjalne rezultaty tegorocznego super–finału. Okazało się – ku naszej radości – że są o­ne w obu kategoriach wiekowych znakomite. Oto szczegóły:

KATEGORIA:  SZKOŁY PODSTAWOWE

1. Kacper Kujawski (ZS3 Piła) - po dogrywce
2. Mikołaj Torochow (SP Falmierowo)
3. Karolina Gurda (SP Wysoka)
4. Wiktoria Fritza (ZS3 Piła)
5. Mateusz Lipczyński (SP3 Chodzież)
6. Anastazja Wawrzyniak (SP Lubasz)
7. Katarzyna Świtała (SP Mieścisko)
8. Julia Witkowska (SP Chodzież)

Nasza trzecia reprezentantka Julka Żubryj spisała się również bardzo dobrze. Test zaliczyła na 32 pkt., co dało jej miejsce tuż za pierwszą ósemką. Jednak na pewno może być z siebie bardzo dumna.

KATEGORIA: SZKOŁY GIMNAZJALNE

1. Gabriela Bazimierowska (ZS3 Piła) - 40/45 (w dogrywce 8/11)
2. Alicja Chowra (GTS Piła) - 40/45 (w dogrywce 6/11)
3. Dominik Gołaś (ZS3 Piła) - 39/45
4. Miłosz Hajt (Gim Chodzież) - 37/45
5. Łukasz Herbuś (Gim Lipka) - 36/45
6. Kacper Wachowski (Gim Wyrzysk) - 35/45
7. Zofia Borowczyk (Gim Kaczory) - 35/45
8. Agata Rafałowicz (Gim Sypniewo) - 35/45

Po takim znakomitym występie ręce same składają się do oklasków. Muszę dodać, że ogromnego pecha miała Weronika Guss. Zdobyła 34 pkt., co dało jej miejsce tuż za ósemką laureatów. Rezultat o jeden punkcik więcej dałby przesympatycznej Weronice skok aż na miejsce czwarte. Dlaczego?. Odpowiedz jest prosta: Weronika wygrała etap poprzedni ze znakomitym wynikiem 39 pkt. na 40 możliwych do zdobycia!!!. Nie zapominam o pozostałych uczniach, z którymi miałem zaszczyt pracować. Myślę tu o Amelce Krysiak, Wiktorii Koładkiewicz i Karolu Wiśniowieckim. Wszyscy jesteście na medal!!!

Gala rozdania nagród dla laureatów finałów: powiatowego i subregionalnego odbędzie się 2 grudnia o godz. 11:00, w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile. Na relację zapraszam niebawem.

PS. - o zmaganiach w olimpiadzie ekologicznej można przeczytać na oficjalnej stronie pilskiego starostwa,
- gratuluję efektywnej pracy ze swoimi podopiecznymi moim koleżankom pani Marlenie Wesołowskiej i Katarzynie Franc,
- dziękuję pani Annie Kałka za edukacyjne spotkania z moimi uczniami z klas innowacyjnych w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra. Efekty tych zajęć bardzo pomagają zainteresowanym np. podczas rozwiązywania zadań testowych o tematyce przyrodniczo – ekologicznej.

foto z gali – kliknij wybrany kolaż
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.11.18 - GIMNAZJALIŚCI NASZEJ SZKOŁY WSRÓD LAUREATÓW KONKURSU O NOWOTWORACH
Dodano: piątek, 25 listopada 2016 - 22:09 Autor: Admin
wydarzenia
KOLEJNE NAGRODY DLA MŁODZIEŻY NASZEJ SZKOŁY. TYM RAZEM NAGRODY ODBIERALI LAUREACI KONKURSU O NOWOTWORACH.


Czwartego listopada w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile odbył się konkurs „Profilaktyka chorób nowotworowych – zdrowy tryb życia” organizowany w ramach projektu „Poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu na obszarze powiatu pilskiego – profilaktyka chorób nowotworowych”. Założenia, główne cele i działania związane z promocją zdrowia tego projektu opisałem w artykule przed kilkoma dniami. Uczniowie szkół podstawowych przygotowywali konkursowe prace plastyczne a reprezentanci szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wypełniali test złożony z 30 pytań. Laureatami w obu kategoriach wiekowych zostało po 13-u uczniów z najwyższym wynikiem punktowym za rozwiązanie testu.

Wśród uczniów wyróżnionych nie zabrakło gimnazjalistów z Zespołu Szkół Nr 3. Spośród 119 gimnazjalistów, którzy zdecydowali się na rozwiązanie konkursowego testu, aż pięć osób to uczniowie naszej placówki oświatowej. Przypomnijmy ich z imienia i nazwiska: Marta Trębacka, Michalina Sikora, Malwina Bukowska, Michał Gładysz i pominięty przez mnie w poprzedniej relacji Jakub Lach.
Kuba wywalczył w teście aż 28 pkt. popełniając tylko dwa błędy i o awans do „wielkiej trójki” tegorocznego konkursu musiał zmagać się z dodatkowym zestawem pytań na dogrywce (podobnie jak Malwina i Michał). Jakubowi nie udało się „wskoczyć” na podium, ale wynik, jaki osiągnął musi budzić szacunek. Podobnie jak rezultaty jego wyróżnionych koleżanek i kolegi.

Gala wręczenia nagród miała miejsce 18 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile. Oprócz nagrodzonych uczniów z podstawówek, gimnazjów i szkół średnich w sali pilskiego MDK-u nie zabrakło rodziców (także naszej młodzieży), nauczycieli i dyrektorów placówek oświatowych naszego powiatu. Wszystkich gości powitał starosta pilski Eligiusz Komarowski. Towarzyszyli mu m.in. wicestarosta Stefan Piechocki, przewodniczący Rady Powiatu Kazimierz Wasiak, przewodnicząca Komisji Edukacji, Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Iwona Schulz i członek Zarządu Powiatu Mirosław Pierko. Starosta E. Komarowski pogratulował uczniom wiedzy oraz wyników. Życzył również, aby założenia tego konkursu realizować w życiu codziennym dzisiaj i w przyszłości. Podkreślił niebywałe zainteresowanie tematyką konkursu ze strony środowiska uczniowskiego.

OTO OFICJALNE WYNIKI KONKURSU W KATEGORII SZKOŁY GIMNAZJALNE:
1. Daria Baczkowska (ZS2 Piła)
2. Angelika Gromotka (Gim Białośliwie)
3. Aleksandra Bieleszuk (ZS2 Piła)
4. Malwina Bukowska (ZS3 Piła)
5. Marta Trębacka (ZS3 Piła)
6. Michalina Sikora (ZS3 Piła)
7. Jakub Lach (ZS3 Piła)
8. Michał Gładysz (ZS3 Piła)

9. Eryk Huryń (ZS2 Piła)
10. Jana Maria Owsianna (ZS2 Piła)
11. Maria Huszek (ZS Miasteczko Krajeńskie)
12. Julia Frieske (Gim Białośliwie)
13. Suzana Kosecka (ZS Miasteczko Krajeńskie)

Nagrody w tym konkursie są niezwykle okazałe i cenne. Wystarczy spojrzeć na zdjęciach, na wielkości upominków, które otrzymali najmłodsi. Pierwsza trójka laureatów gimnazjalistów nagrodzona została torbami sportowymi, aparatami cyfrowymi i pamięciami przenośnymi o pojemnościach od 32 do 128 Gb. Dziesiątka wyróżnionych wróciła do domu z aparatami cyfrowymi.

Miło mi dodać, że bezapelacyjnie pierwsze miejsce w kategorii szkół średnich, z maksymalną liczbą 30 pkt. wywalczyła absolwentka Zespołu Szkół Nr 3 Aleksandra Tutaj, na co dzień uczennica LO Towarzystwa Salezjańskiego w Pile. Jedną z uczennic wyróżnionych była kolejna nasza absolwentka Daria Miśkowiec.

Po części oficjalnej organizatorzy zaprosili gości gali na widowisko teatralne związane z tematyką projektu i konkursu, a po nim na poczęstunek. Atmosfera spotkania była bardzo miła. Na koniec bardzo dziękuję za obecność na uroczystości rodziców nagrodzonych uczniów, a byli z nami: p. Dominika Trębacka, p. Cezary Bukowski, p. Sławomir Sikora i państwo Amelia i Paweł Gładyszowie.

Do pilskiej „Iskry” wracamy 2 grudnia, kiedy dyplomy i nagrody odbierać będą najlepsi ekolodzy powiatu pilskiego i subregionu północnej Wielkopolski.

fotki z gali – kliknij wybrany kolaż
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.11.10 - Narodowe Święto Niepodległości
Dodano: piątek, 25 listopada 2016 - 21:11 Autor: Admin
wydarzenia
98. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę podkreśliliśmy uroczystością w dniu 10.11.2016r. Spektakl słowno-muzyczny pt.: „Ojczyzna to...” wpisał się w obchody Święta Niepodległości w naszej szkole. Uczniowie kilku klas gimnazjum i klasy VI szkoły podstawowej wystąpili przed społecznością szkolną. W repertuarze usłyszeliśmy wiersze: J. Tuwima „Kwiaty polskie” (fragm.), T. Różewicza „Oblicze ojczyzny”, A. Słonimskiego „Dwie ojczyzny” i wiele innych. Uczniowie zaprezentowali także własne wypowiedzi na temat ojczyzny, tradycji narodowych i patriotyzmu. Uroczystość uświetniły pieśni: „Legiony Polskie, „Orszaki – Dworaki”, „Tutaj jestem”, „Kocham Cię Polsko”. Tłem i urozmaiceniem montażu była prezentacja multimedialna.

Oprawę muzyczną przygotował Pan Błażej Drab, a dekorację wykonała Pani Karolina Kujawa-Adamska. Święto Niepodległości w naszej szkole przygotowały Panie: Iwona Bagińska i Dorota Dec.

fotki – kliknij kolaż
Iwona Bagińska

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.11.09 - WARSZTATY PLASTYCZNE
Dodano: piątek, 25 listopada 2016 - 20:28 Autor: Admin
wydarzenia
W dniu 9.11.2016r. w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie naszej szkoły z klas: IId, IIIe gimnazjum oraz IVa szkoły podstawowej. Na warsztaty przybyli goście: osoby niepełnosprawne, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej
z Ujścia.
Zajęcia prowadzili instruktorzy osób niepełnosprawnych: Pani Monika Kotapka i Pan Jacek Kamiński, a także nauczycielka naszej szkoły – Pani Zdzisława Rzeczycka. Uczniowie naszej szkoły pod okiem instruktorów i gości wykonali bombki bożonarodzeniowe, a także koszyki
z wikliny papierowej. W ten sposób osoby zdrowe zdobyły pewne umiejętności ucząc się od osób niepełnosprawnych. W czasie warsztatów doszło do integracji naszych uczniów z gośćmi – osobami niepełnosprawnymi. Spotkanie to było niewątpliwie lekcją tolerancji. Efekty pracy naszych uczniów będzie można zobaczyć na tegorocznym Kiermaszu Bożonarodzeniowym. Spotkanie zakończyło się wręczeniem podziękowań dla gości – instruktorów: Pani M. Kotapki i Pana
J. Kamińskiego. Warsztaty zorganizowała Pani Iwona Bagińska.
fotki - kliknij kolaż
Iwona Bagińska

Strona gotowa do druku

siatkówka: 2016.11.12 - Mistrzostwa Miasta Piły Klas I-II Gimnazjum w Siatkówce Chłopców
Dodano: wtorek, 22 listopada 2016 - 21:14 Autor: Admin
siatkówka
Po sukcesie dziewcząt z klas I i II Gimnazjum przyszedł czas na chłopców. Mistrzostwa Miasta dla pierwszo i drugoklasistów odbyły się 12 listopada 2016 w Gimnazjum nr 5. Do rozgrywek zgłosiły się jedynie trzy szkoły: gospodarz obiektu – Gim 5, ZS2 i ZS3.

Turniej rozegrany został systemem „każdy z każdym”, a sędzią głównym był nauczyciel wf Gim 5 – Grzegorz Stach. W pierwszym spotkaniu naprzeciw siebie stanęli chłopcy z ZS3 i ZS2. Podopieczni Ireneusza Gondka ulegli 0:2 kolegom z Królowej Jadwigi w setach do -23 i -11. Pierwszy akt pokazał, że można powalczyć z nieco szybszym przeciwnikiem, jednak pod nieobecność dwóch naszych „eksportowych” chłopców, na co dzień trenujących w klubie siatkarskim (Kuba Jarczak – 2a i Wojtek Przybylski – 1c) nie udało się ugrać seta. W drugim natomiast ogromna ilość błędów własnych spowodowała szybkie „odcięcie prądu” i było po sprawie...

Drugi mecz to pojedynek gospodarza – G5 i ZS2. Aby nasza ekipa mogła myśleć o podziale punktów, siatkarze z G5 winni wygrać całe spotkanie…tak się jednak nie stało. Chłopcy z Gim 5 ulegli 0:2 w setach do -16 i -21. Tego dnia na uczniów z ZS2 nie było mocnych…

Do ostatniego meczu pomiędzy G5 i ZS3 – przystąpiliśmy bardzo skoncentrowani. To spotkanie miało rozstrzygnąć, kto wyjedzie ze srebrem, a kto z brązem na szyi. Set pierwszy to gra punkt za punkt, dopiero w końcówce podopieczni p.Gondka odskoczyli na kilka oczek i dowieźli zwycięstwo 25:21. Set drugi to lustrzane odbicie pierwszej odsłony…równo, równo, a końcówka dla gimnazjalistów z piątki (21:25). Tie-break nasza ekipa rozpoczęła z wysokiego „C” i podczas zmiany stron, na tablicy widniał rezultat 8:2…Po drugiej stronie chłopcy popełnili kilka błędów, ale przerwy na żądanie uspokoiły „gorące głowy” i ostatecznie to my wyszliśmy z pojedynku zwycięsko (15:10) i w całym meczu 2:1.

Pierwsze miejsce zatem dla ZS2. Wicemistrzami miasta – chłopcy z ZS3, a trzecie dla G5. Na szyjach chłopców zawisły medale, były również okolicznościowe dyplomy.

Reprezentacja klas I-II Gimnazjum zagrała w składzie: TABAŁA Oskar (2c), BEDNAREK Mateusz (2c), KOWALSKI Nikodem (2c), SIERSZCHUŁA Janek (2c), KOŹMA Dominik (2c), KONECZNY Szymon (2c), KOTOWSKI Adrian (2c), BARANOWSKI Arek (2c), JARCZAK Jakub (2a) oraz PRZYBYLSKI Wojtek (1c).

Przed nami rozgrywki szczebla powiatowego, które rozpoczną się już niebawem. Do startu od w/w szczebla przygotowują się solidnie uczniowie klasy sportowej 3c pod okiem p.Gondka. Nie możemy się już doczekać pierwszych akcji w tegorocznej, XVIII Gimnazjadzie Województwa Wielkopolskiego. Czeka nas wiele wspaniałych spotkań i fantastycznych zagrań. Wszystko będę starał się opisywać na naszym portalu, a kto może – zachęcam do kibicowania!!!

GRATULUJEMY drużynie klas I-II!!!
fotki – kliknij wybrany kolaż

Strona gotowa do druku

matematyka: 2016.11.10 - Szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego
Dodano: sobota, 19 listopada 2016 - 20:47 Autor: Admin
matematyka
10 listopada 2016 r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.
W konkursie wzięło udział 11 uczniów – 8 z klas trzecich oraz 3 z klas drugich gimnazjum.
Do etapu rejonowego konkursu zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Aleksander Pytel (3e) – 50/50 punktów
Miłosz Kobus (3a) - 41/50
Anna Gamrot (3c) - 40/50
Paweł Fąfara (3a) - 38/50
Gabriela Bazimierowska (2a) – 37/50


Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach zmagań konkursowych!!

Anna Wolska

Strona gotowa do druku

pływanie: 2016.11.07 - Finał Wojewódzki XVIII Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Pływaniu Drużynowym - Poznań: Termy Maltańskie
Dodano: sobota, 19 listopada 2016 - 20:39 Autor: Admin
pływanie
Jak niedawno informowaliśmy sztafeta pływaków naszej szkoły, po wygranej w powiecie wyruszyła na MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO SZTAFET PŁYWACKICH.

Zawody te odbyły się w Poznaniu na obiektach Term Maltańskich w dniu 7.11.2016. Impreza ta zgromadziła pływaków z całego województwa wielkopolskiego, zarówno szkół podstawowych (około 650 uczestników), jak i uczniów gimnazjów (około 500 uczestników) oraz reprezentantów szkół średnich. Chyba tylko ten obiekt w wielkopolsce mógł jednorazowo gościć taką rzeszę uczestników.

Pierwsi startowali najmłodsi, emocji było dużo, zgiełku i hałasu, ale adepci pływania bardzo dzielnie poczynali sobie na torach pływalni. Po nich wystartowali gimnazjaliści. W pierwszej kolejności odbyły się starty indywidualne. W tej stawce mieliśmy jednego reprezentanta. Był nim Jakub Jarczak z klasy 2a, który zaprezentował swoje umiejętności na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Pragnę nadmienić, że miał nie lada zadanie. Na jego dystansie wystartowało 40 zawodników, gdzie wielu z nich to uczniowie Szkół Mistrzostwa Sportowego w pływaniu z poznańskich i kaliskich szkół. Ostateczny wynik Naszego pływaka to 15 miejsce. Kuba ustanowił rekord szkoły na tym dystansie i wynosi o­n 27,69 s. Serdeczne gratulacje!!!

Po występach indywidualnych na niecce pływalni pojawiły się sztafety. Wśród nich sztafeta ZS3 Piła, która popłynęła w serii 193! na torze 8. Wszystkich sztafet męskich na pływalni term Maltańskich było 40.I tu również wiele sztafet to sztafety ze Szkół Mistrzostwa Sportowego z dużych ośrodków pływackich. Nasi reprezentanci dali z siebie wszystko zajmując 18 miejsce w tej rywalizacji – wielki szacun chłopcy!
Drużyna ZS3 popłynęła w składzie:
- MARCIN PERUCKI
- MICHAŁ DYMKOWSKI
- JAKUB JARCZAK
- BOGUMIŁ OZGA
- MATEUSZ KALCZYŃSKI
- MIŁOSZ KOBUS
- PAWEŁ NAWROT
- WOJCIECH PRZYBYLSKI
- KAJETAN KORCZAK (rezerwowy)


OPIEKUNEM ZESPOŁU BYŁA - DOROTA ZALESKA
fotki – kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

<   12345678910111213141516171819202131   >

siatkówka: 2016.11.05 - Mistrzostwa Miasta Piły Klas I-II Gimnazjum w Siatkówce Dziewcząt
Dodano: piątek, 18 listopada 2016 - 11:19 Autor: Admin
siatkówka
Jak co roku Nasza szkoła była gospodarzem MISTRZOSTW PIŁY W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT KLAS I i II GIMNAZJUM. Turniej ten został przeprowadzony w dwóch etapach. Pierwsza runda eliminacyjna odbyła się 29.10.2016. Zawody zostały przeprowadzone w dwóch grupach, gdzie do finału awansowały dwa pierwsze teamy z każdej grupy.

Spotkania finałowe miały miejsce 05.11.2016 na obiektach ZS3 w Pile. Tym razem walkę o złoto rozstrzygnęły drużyny Gim 5 Piła, ZS3 Piła oraz Zespół ZS 2 Piła. Pierwsze spotkanie (Gim5 -ZS3), rozstrzygnęło na swoją korzyść Gim 5 wynikiem 2:0, choć walka była bardzo zacięta. Pokonały Nasz zespół rezultatem 26:24, natomiast w drugiej partii 25:23. Zabrakło naszym dziewczętom odrobiny szczęścia. Kolejne mecze przebiegły już spokojniej. Ich wyniki to: Gim 5 - ZS2 rezultat 2:0, natomiast wynik spotkania ZS2-ZS3 to 0:2. Tym samym I miejsce i tytuł Mistrzyń Piły przypadł w udziale uczennicom Gim 5 Piła, drugie miejsce i srebrny medal odebrał Nasz zespół ZS3 Piła, brąz został wręczony uczennicom ZS2 Piła.

Skład ZS 3 Piła: WIĘCKOWSKA ROKSANA, KORDYŚ WERONIKA, SIKORSKA JOANNA, KRAWCZYK MARIJA, KURKIEWICZ MARTYNA, CISKOWSKA JULIA, GENDERKA EWELINA, PODPORA AMELIA, RAJEWSKA JULIA, GAWLICKA JULIA, RUNIEWICZ LENA, MICHALSKA NADIA

OPIEKUN ZESPOŁU - DOROTA ZALESKA
fotki – kliknij wybrany kolaż

Strona gotowa do druku

BEZPIECZNE WAKACJE


ZASTĘPSTWA


E-DZIENNIK

KOMUNIKATY DYREKCJI


WAŻNE DOKUMENTY


LIGA CHEMICZNA


PODRĘCZNIKI 16/17

WYBIERZ 6


UBEZPIECZENIE 16/17


WIRTUALNA GALERIA PRAC

OBCHODY 30-LECIA


ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE


ZAJĘCIA DODATKOWE


OLA WOJCIECHOWSKA


1% PODATKU


PROJEKT SWOI

Archiwum

Starsze artykuły

HOME | DOWNLOADS | SEARCH | TERMS OF USE | PRIVACY POLICY


mail administratora
prof.gondek@
gmail.com

Page created in 0,517468 Seconds