Welcome Guest

Zespół Szkół Nr 3 im. Lotników Polskich, 64-920 PIŁA, ul.Żeromskiego 41 <<>> e-mail - zs3sek@wp.pl


REKRUTACJA 16/17

LEPSZA SZKOŁA


ECHA ŚWIETLICY

FOTOGALERIA


PODRĘCZNIKI 15/16

PSYCHOLOG SZKOLNY


OŚRODEK ROZWOJU EDUKACJI


BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


ASTANET

MOJE PODRĘCZNIKI

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

FILMY

CZAS NA SPORT

Online

Obecnie jest 35 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Logowanie

 


Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!
wydarzenia: 2015.10.30 - Szkoła tolerancji
Dodano: czwartek, 05 listopada 2015 - 22:14 Autor: Admin
wydarzenia
30 października w szkolnej czytelni odbyło się spotkanie z p. Mahmoudem Hsino przygotowane przez p. Beatę Lipowicz dla kl. II a i c gimnazjum. Pan Hsino jest z pochodzenia Syryjczykiem, który od wielu lat mieszka w Polsce. Zgodził się o­n przyjąć zaproszenie na spotkanie z młodzieżą, aby przybliżyć uczniom naszej szkoły temat islamu i kultury muzułmanów. Młodzież chciała się dowiedzieć wielu rzeczy - od spraw związanych z religią, czy życiem osobistym gościa, aż po aktualną sytuację polityczną w Syrii i Europie. Z sali padały m.in. pytania: „Czym różni się islamista od muzułmanina?”, „ Czy Koran nakazuje zabijać wszystkich niewiernych?”, „Dlaczego wyjechał pan ze swojego kraju?” Spotkanie trwało dwie godziny lekcyjne i przebiegało w przyjaznej i ciepłej atmosferze, a uczniowie ciągle nie przestawali zadawać pytań. W trakcie rozmowy gość poczęstował młodzież potrawą charakterystyczną dla swojego miejsca pochodzenia – zupą z soczewicy. Była to niespodzianka i rzeczywiście mocno zaskoczyła przybyłych.

Po skończonym spotkaniu młodzież była pełna wrażeń i świeżo nabytej wiedzy. Mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować inne tego rodzaju „lekcje na żywo” i że będą o­ne równie udane!

kilka większych fotek po kliknięciu w kolaż
Autorka: Beata Lipowicz

Strona gotowa do druku

filmy: 2015.10.27 - Do stolicy po rany cięte i kłute
Dodano: czwartek, 05 listopada 2015 - 21:54 Autor: Admin
filmy
27 października
młodzież naszej szkoły pod opieką p. Beaty Lipowicz i p. Aldony Ostachowicz wyruszyła do stolicy, aby zobaczyć jak w rzeczywistości wyglądał plan filmowy stworzony do filmu „Karbala”.

Uczniowie przenieśli się w czasie i przestrzeni – do Iraku 2003 roku. Zobaczyli uliczkę arabskiego miasta, targowisko, umocnienia broniące dostępu do City Hall w Karbali, przy których trwali polscy żołnierze na misji. Mieli także możliwość sfotografowania się z pojazdami, jakie „zagrały” w filmie, czy doświadczenia huku lądującego helikoptera. Poza tym poznali też interesujące zawody filmowe, nie tylko reżysera bądź scenarzysty, ale szwenkiera, kierownika planu filmowego i mikrofoniarza. Dodatkową atrakcją wyjazdu „klasy filmowej” było wzięcie udziału w warsztatach charakteryzacji filmowej poprowadzonych przez doświadczoną charakteryzatorkę pracującą w WFFiD. Efekty warsztatów widoczne na zdjęciach!

foto - kliknij kolaż
Autorka tekstu: Beata Lipowicz

Strona gotowa do druku

komunikaty admina: ZASADY REALIZACJI PROJEKTU
Dodano: środa, 04 listopada 2015 - 19:34 Autor: Admin
komunikaty admina
W zakładce WAŻNE DOKUMENTY - prawa kolumna naszej www (pod modułem ZASTĘPSTWA) umieszczono dokument tekstowy - ZASADY REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO.
Zapraszamy do zapoznania się z w/w...

admin

Strona gotowa do druku

UKS 3: 2015.10.24-25 - Puchar Europy Seniorów i Seniorek w Judo
Dodano: piątek, 30 października 2015 - 22:27 Autor: Admin
UKS_3
W dniach 24-25 października 2015 r. w Lund – Szwecja odbył się Puchar Europy Seniorów i Seniorek w Judo. W tym turnieju wystartowała zawodniczka – podopieczna trenerów Józefa i Tomasza Jopków. Pierwszy raz w historii klubu zawodniczka – Katarzyna Wiszniewska (waga 48 kg.) zdobyła brązowy medal – wygrała 3 walki, natomiast jedną przegrała. W zawodach wystartowało 305 zawodników z 28 państw (z Europy i dodatkowo Kanady).

Podsumowując start zawodniczki Kasi, możemy śmiało powiedzieć, że jest to wielki sukces dla niej samej i klubu. Katarzyna Wiszniewska jest studentką pierwszego roku fizykoterapii na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile.

Józef Jopek

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2015.10.22 - Zdrojowa Góra - Drzewa i nie tylko
Dodano: środa, 28 października 2015 - 22:40 Autor: Admin
wydarzenia
WIEŚCI Z KLASY IA: DRUGA WIZYTA W ZDROJOWEJ GÓRZE - TYM RAZEM ROZMAWIALIŚMY O DRZEWACH i NIE TYLKO...

Bardzo bogata pod względem merytorycznym była tematyka kolejnej wizyty młodzieży gimnazjalnej z klasy Ia, klasy z innowacją biologiczno – chemiczną w siedzibie Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. Prowadząca zajęcia pani Anna Kałka przygotowała wiele dydaktycznych niespodzianek w postaci ciekawostek o pospolitych, krajowych gatunkach drzew i krzewów czy wiadomości historycznych z dziedziny dendrologii i nie tylko… Poza tym wysłuchaliśmy legendę o olszy czarnej, poznaliśmy aż dwadzieścia stwierdzeń tyczących znaczenia drzew w przyrodzie i życiu codziennym człowieka. Obejrzeliśmy film dydaktyczny pokazujący jak wiele wspólnego ze sobą mają ludzie i drzewa. Na koniec tego obrazu utkwiło nam w pamięci stwierdzenie: "I Ty możesz posadzić swoje drzewo". Dodajmy, że film wzbogacony był kilkoma fragmentami wierszy, których autorami są wybitni polscy poeci.

W części praktycznej uczniowie rozpoznawali wybrane gatunki drzew iglastych i liściastych. Mieli do dyspozycji  gałązki z liśćmi roślin okrytonasiennych, igłami nagonasiennych oraz zestawy szyszek polskich "iglaków". Podsumowaniem tej odsłony zajęć było zadanie dla pięciu 4-osobowych zespołów. Uczniowie musieli rozpoznać 16 gatunków drzew po fotografiach ich liści. Zadanie wypadło przyzwoicie, choć są tzw. "niewykorzystane rezerwy".

Na koniec naszej przeszło dwugodzinnej wizyty w Nadleśnictwie pani Ania zaprosiła nas do dendrohoroskopów. Zabawa polegała na tym, że każdy z nas dopasowywał datę swoich urodzin do nazwy odpowiedniego gatunku drzewa, a następnie mógł odczytać informację o sobie jak w horoskopie.

A teraz podzielimy się z Wami z kilkoma ciekawostkami zaserwowanymi nam w czwartkowe przedpołudnie przez panią Annę Kałkę. Tę część artykułu nazwijmy: "Czy wiesz, że...":

• Królową polskich lasów jest sosna zwyczajna. Na 1,5 mln sadzonek rocznie aż 800 tys. przypada na ten gatunek drzewa.
• Najbardziej wymagającymi gatunkami drzew są: klon jawor, buk pospolity, jodla pospolita, wiąz i jesion.
• Najmniej wymagającymi gatunkami drzew są: sosna zwyczajna, topola osika, brzoza pospolita i olcha czarna.
• W Polsce drzewem występującym tylko w jednym miejscu jest brzoza ojcowska, a tego typu gatunki nazywa się subendemitami.
• Drewno olchy czarnej na przekroju jest żółtawobiałe, ale po zetknięciu z powietrzem staje się pomarańczowe. Przyczyną jest utlenianie związków zwanych garbnikami.
• Nieprawdą jest stwierdzenie, że drzewa iglaste nie gubią igieł. Wręcz przeciwnie. Systematycznie przez cały rok (a nie jak u "liściaków" tylko na zimę) wymieniają stare, zniszczone igły na nowe. Najbardziej jest to widoczne jesienią.
• Jeżeli boli głowa oprzyj głowę o brzozę. Drewno tego drzewa wytwarza tzw. pozytywną energię życiową.
• Uwaga!!! Negatywną energię wytwarza drewno dębów.
• Drewno klonu jawora jest poszukiwane przez lutników. Jest to drewno rezonansowe, przewodzi dźwięki o każdej barwie. Służy do wyrobu skrzypiec, organów czy wiolonczeli.
• Podobny typ drewna jak u klona jawora posiada świerk pospolity.
• Nektar lipy to przysmak dla pszczół, a miód z kwiatów jest bezcenny dla człowieka.
• Drewno lipowe jest preferowane przez rzeźbiarzy np. ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie został wykonany przez Wita Stwosza z drewna lipowego.
• Kiedy pyli robinia akacjowa to udręka dla alergików, ale akacjowy miodzik to jeden z najlepszych leków, który dała natura. Z drewna robinii wytwarza się meble...ale raczej dla bogatych ludzi.
• Kawałek kory dębu bezszypułkowego przeżuty przez człowieka, któremu dokucza ból zęba spowoduje, że ból zniknie. W korze tego dębu są garbniki, związki o właściwościach znieczulających.
• Drewno bukowe służy do wykonywania podłóg lub schodów. Jest bardzo twarde.
• Jeden dorosły buk wytworzy dzięki fotosyntezie dziennie tyle tlenu, że wystarczy do oddychania dla siedmiu ludzi, a ilością liści na jednym drzewie można pokryć powierzchnie boiska piłkarskiego.
• Orzech leszczyny – nie dla ludzi odchudzających się. Są wysokokaloryczne.
• Owoce berberysu są wyjątkowo bogate w witaminę C.
• Syropy z owoców dzikiego bzu czarnego są świetnym lekiem na schorzenia dróg oddechowych.
• Podłogi wykonane z drewna wiązu górskiego, gdyż jest bardzo trwałe.
• Olsza czarna to jedyny "liściak" z szyszkami.
• Buk ma jadalne orzeszki, ale nie dla alergików.
• Wierzba szara jest wprowadzana na wydmy, bo znakomicie je zatrzymuje, nawet przy silnym wietrze.
• Drewno brzozy brodawkowatej używane jest do palenia w kominkach, ale musi być wysuszone.
• Po roztarciu gałązek jodły poczujesz zapach cytrusów. To jedyne drzewo nagonasienne przewodzące żywicę w igłach.

PS. Nasza następna wizyta odbędzie się 19.XI. Mówić będziemy o roślinach chronionych.
fotki - kliknij wybrany kolaż w artykule

Piotr Gruntkowski - nauczyciel biologii i chemii w kl. Ia

Strona gotowa do druku

komunikaty admina: 2015.10.22 - KOMUNIKAT - DOPALACZE
Dodano: wtorek, 27 października 2015 - 17:08 Autor: Admin
komunikaty admina

Strona gotowa do druku

UKS 3: 2015.10.25 - Otwarty Puchar Polski Juniorów i Juniorek Młodszych oraz Młodzików w Judo
Dodano: wtorek, 27 października 2015 - 17:07 Autor: Admin
UKS_3
W dniu 25 października 2015 r w Luboniu k/Poznania odbył się Otwarty Puchar Polski Juniorów oraz Juniorek Młodszych i Młodzików w Judo. Także na tych zawodach wystartowali podopieczni trenerów Józefa i Tomasza Jopków, którzy uzyskali następujące wyniki – srebrne medale (Adam Stodolski - waga 73 kg, Natalia Janocha – waga 70 kg), V miejsce (Oliwia Cebieniak – + 70 kg, Szymon Jęśko-Białek – waga 50 kg).
Pozostali zawodnicy – Maciej Tymiec i Jakub Serwatka odpadli w walkach eliminacyjnych.

W zawodach wystartowało 265 zawodników z 58 klubów z Polski i zagranicy Czech, Francji i Białorusi.


Józef Jopek

Strona gotowa do druku

piłka nożna: 2015.10.24 - II runda Mistrzostw Powiatu Pilskiego w Halowej Piłce Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych
Dodano: niedziela, 25 października 2015 - 20:15 Autor: Admin
piłka nożna
Dnia 24 października 2015 roku odbyła się II runda Mistrzostw Powiatu Pilskiego w Halowej Piłce Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych
. Zawody odbyły się w Zespole Szkół nr 1 w Pile. Oprócz gospodarzy w imprezie udział wzięła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Ujściu oraz nasz zespół.

Nasza drużyna odniosła dwa pewne zwycięstwa pokonując ZS nr 1 – 3:1 oraz SP Ujście 2:0. Zajmując I miejsce w grupie nasz zespół awansował do III rundy rozgrywek.


Zagraliśmy w nastepującym składzie: Kacper Chojnowski, Jakub Adamik, Marcel Szmyt, Filip Grabarczyk, Adam Krystek, Jakub Warzecha, Maciej Ratajczak oraz Wiktor Olejniczak.

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Opiekun zespołu - Sławomir Grzegorczyk

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2015.10.23 - Dzień Technologii - Matematyka w tablecie
Dodano: sobota, 24 października 2015 - 21:09 Autor: Admin
wydarzenia
Klasa IIIa (wychowawca Aleksandra Schoen-Kamińska) przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu JESTEM SMART.
Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do wykorzystywania internetu i urządzeń mobilnych w sposób świadomy i praktyczny oraz promocja nowoczesnych metod nauczania wśród nauczycieli. Trzecioklasiści przygotowali zajęcia i zaprosili kolegów z klasy IIIc (wychowawca Justyna Siekiera). W ramach „Dnia z Technologią” klasa IIIa zaprosiła klasę IIIc na „Matematyczny Dzień z Technologią”.

Dzieci z IIIa wykorzystują tablety na lekcjach, dlatego to właśnie o­ni wyjaśniali kolegom, jak należy skanować kody QR , korzystać z aplikacji, rozwiązywać zadania w kodach ukryte. Wszystkie zadania dzieci wykonywały w parach lub grupach. Trzygodzinne zajęcia miały uświadomić dzieciom, że zadania można rozwiązywać nie tylko w książkach i zeszytach. Można też wykorzystać internet, tablice interaktywne, tablety i smartfony.

Zadanie 1
- porządkowanie zegarów wg godzin rosnąco gra LearningApps. Po dobrze wykonanym zadaniu uczniowie zostali przeniesieni na stronę z puzzlami. Po ich ułożeniu dowiedzieli się, co będzie tematem wspólnych zajęć.
Zadanie 2
– karta pracy z kodami QR, w których były ukryte zadania tekstowe o różnym stopniu trudności. Uczniowie musieli je zeskanować , wspólnie rozwiązać i zapisać odpowiedzi.
Zadanie 3 – wykorzystanie aplikacji Math Duel. Ogromne emocje i rywalizacja, bo aplikacja pozwala grać dwóm osobom.
Zadanie 4
– wykorzystanie strony internetowej działającej na tabletach hoodamath.com. Najpierw uczniowie otrzymali klocek Jenga i planszę. Poruszali klockiem wg instrukcji nauczyciela. Potem sterowali klockiem w tablecie, poruszając nim za pomocą czterech strzałek. Klocek wędrował po wyznaczonej trasie. Przy dobrze wybranej nawigacji przesuwał się, lecz jeśli ktoś wybrał błędną strzałkę zadanie rozpoczynał od początku. Zabawa bardzo skupiła uwagę dzieci.
Zadanie 5
– wykorzystaliśmy aplikację QuizUp. Wcześniej przygotowałam na platformie o tej samej quiz pt. „Matematyka – klasowe potyczki”. Po wpisaniu tematu gry, uczniowie grali z wirtualnym przeciwnikiem na czas.
Zadanie 6
– praca z aplikacją Wheel of Destiny. To zwykłe koło fortuny, do którego możemy wpisywać rozmaite treści. Zadaniem pary było wpisanie według wyboru: działań na dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, nazw miesięcy, znaków rzymskich i godzin zegara. Później pary zamieniały się tabletami i grały w matematyczne koło fortuny. Uczniowie mieli do dyspozycji zegary i patyczki do układania znaków rzymskich.
Zadanie 7
– emocje sięgnęły zenitu przy quizie Kahoot. Czteroosobowe drużyny rozwiązywały zadania na czas. Program pozwalał na pokazanie zwycięzcy po każdym pytaniu i lokatę grup po quizie. Potem aplikacja z Panem Kulką. Zadaniem dzieci było odnalezienie drogi w labiryncie do ludzika i zeskanowanie znacznika. Po chwili Pan Kulka skakał, tańczył i obracał się, sprawiając ogromną radość i podziw dzieci. Podczas śródlekcyjnej przerwy została wykorzystana strona gonoodle, na której dzieci za swą ruchową czy taneczna aktywność otrzymują punkty dla swojego awatara. Wszyscy zatańczyli Zubazokę. Podsumowaniem zajęć było wspólne wykonanie plakatu na temat zajęć z tabletem. Uczniowie wykorzystali aplikację Pic Colaqe.

Wspólna zabawa i nauka dowiodły, że stosowanie nowoczesnych technologii w szkole jest możliwe. I nie potrzeba tylu urządzeń, ilu jest uczniów – można pracować w parach i grupach. Zadania z wykorzystaniem tabletów są niezwykle motywujące i angażujące uczniów. A nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne są współczesną odpowiedzią na współczesne edukacyjne potrzeby uczniów, niezależnie od ich wieku. Filmy z zajęć można obejrzeć na tabletowym blogu klasy IIIa TUTAJ.

fotki - kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

tenis stołowy: 2015.10.19 - IX Mistrzostwa Szkoły Gimnazjum w Tenisie Stołowym
Dodano: czwartek, 22 października 2015 - 15:00 Autor: Admin
tenis stołowy
19 października 2015 (poniedziałek) w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 3 odbyły się IX Mistrzostwa Szkoły Gimnazjum w Tenisie Stołowym. Imprezę rok rocznie organizują nauczyciele wychowania fizycznego – Justyna Waszak i Ireneusz Gondek. Turniej traktowany jest jako eliminacje do mistrzostw miasta i powiatu. W tegorocznych rozgrywkach w kategorii dziewcząt wystartowało 6 tenisistek (Nicole Rozpłoch – 2c, Gabriela Bazimierowska – 1a, Wiktoria Kucharska – 2c, Aleksandra Grabowska – 2a, Klaudia Marszał – 1c, Weronika Kordyś – 1c), zaś chłopców było ośmioro (Ireneusz Selka – 2c, Bogumił Ozga – 2b, Marcin Kubiak – 1d, Wiktor Zdunek – 3c, Mateusz Kalczyński – 2b, Dominik Maroszek – 3c, Bartosz Szkodziński – 2c, Kajetan Korczak – 2c).

W zawodach obowiązywał system „radziecki” tj. do dwóch przegranych pojedynków (2 sety + ewentualnie set trzeci). Aby zwiększyć atrakcyjność finałowych spotkań organizatorzy zadecydowali, że w finałowej fazie turnieju zawodnicy będą rozgrywać mecze do trzech wygranych setów. Emocji nie brakowało, wiele meczy obfitowało w spektakularne akcje, a na sali co chwila słychać było oklaski zgromadzonych kibiców.

Do rundy finałowej w kategorii dziewcząt awansowała Nicole Rozpłoch i Klaudia Marszał. Wygrała Nicole, natomiast Klaudia w spotkaniu o 2 miejsce uległa Weronice Kordyś. Tak więc mistrzynią szkoły na rok 2015/2016 została NICOLE ROZPŁOCH. Gratulujemy!!!

Do fazy medalowej wśród chłopców dotarli Bogumił Ozga i Bartosz Szkodziński. Finał w pełni zasłużył na swoje miano. Nie było oszczędzania się, nie było czekania na błąd przeciwnika, każdy chciał zdobywać punkty po swoich udanych akcjach. Było mnóstwo emocjonujących wymian, a sytuacja zmieniała się jak w przysłowiowym kalejdoskopie. Ten, który jeszcze tak niedawno był w tenisowym niebie, za chwilę zerkał na rakietkę, która nagle przestawała go słuchać, z niepokojem obserwował tablicę wyników, by po chwili znowu łapać drugi oddech i odzyskać sportowy spokój. Koniec końców mistrzem szkoły został Bogumił, który w stosunku 3:0 w setach pokonał Bartosza. W meczu o drugie miejsce Bartosz Szkodziński (Bartez) pokonał 2: 1 Marcina Kubiaka, który zdobył brąz.

Zwycięzcom gratulujemy, a dla pozostałych – zwłaszcza pierwszoklasistów mamy ciepłe słowo zachęty do dalszej systematycznej pracy nad rozwojem swojego tenisowego talentu.

Tenis stołowy to dyscyplina bardzo widowiskowa, ucząca poszanowania przeciwnika, tolerancji i przezwyciężania własnych słabości, dlatego zapraszamy już za rok do wzięcia udziału w jubileuszowych X Mistrzostwach Szkoły. Warto miło spędzić czas i powalczyć o cenne trofea. ZAPRASZAMY!!!
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zawodnikom oraz Radzie Rodziców, która była sponsorem nagród w postaci pucharów, medali, dyplomów oraz słodkich przekąsek.

galeria foto – kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

logo: 2015.10.14 - VIII Bieg Lotnika o Puchar Prezydenta Miasta Piły
Dodano: niedziela, 18 października 2015 - 16:38 Autor: Admin
logo
Bieg Lotnika o Puchar Prezydenta Miasta Piły stał się już tradycyjną imprezą, której nie może zabraknąć w sportowym kalendarzu ZS Nr 3. Od kilku lat organizujemy nasze biegi na terenie MOSiR 14 października, czyli w Święto Edukacji Narodowej. W minioną środę spotkaliśmy się już po raz ósmy, by w atmosferze zabawy, zdrowej rywalizacji i zasad fair play osiągać satysfakcjonujące wyniki, walczyć o zwycięstwo i podtrzymywać sportowego ducha wśród młodzieży. Na szczęście pogoda nie zrobiła nam niemiłej niespodzianki. Zmagaliśmy się wprawdzie z chłodem, odczuwaliśmy brak słońca, ale warunki do biegania nie były najgorsze. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, ze względu na opady deszczu, imprezę musieliśmy przesunąć na inny termin.

Punktualnie o godzinie 10.00 Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3, Pani Dorota Sikora, powitała przybyłych gości, rodziców, nauczycieli oraz uczniów – uczestników i kibiców. VIII Bieg Lotnika swoją obecnością uświetnili: Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – Pani Mirosława Rutkowska-Krupka, Dyrektor MOSiR – Pan Dariusz Kubicki, reprezentujący Prezydenta Miasta Piły, Przewodniczący Komisji Gospodarki Miejskiej, a zarazem Radny Rady Miasta Piły – Pan Jacek Bogusławski, Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, także Radny Rady Miasta Piły – Pułkownik Jan Ficerman oraz członkowie Stowarzyszenia, Przewodniczący Rady Osiedla Górne – Pan Włodzimierz Kasowski. Przed rozpoczęciem biegów głos zabrał również płk Jan Ficerman, który na ręce Pani Dyrektor złożył życzenia dla nauczycieli i pracowników szkoły z okazji ich święta. Uczniom zaś życzył sukcesów i świetnych wyników – nie tylko sportowych. W rolę konferansjerów wcielił się znany w szkole duet: Pan Piotr Gorzelak i Pan Sławomir Grzegorczyk. Zawody, zgodnie ze sprawdzonym już schematem, podzielono na kategorie: dziewczynki klas I-III SP, chłopcy klas I-III SP, dziewczęta klas IV-VI SP, chłopcy klas IV-VI SP, dziewczęta z gimnazjum, chłopcy z gimnazjum. Obok naszych uczniów na starcie stanęli przedstawiciele zaproszonych szkół: Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5 oraz Zespołu Szkół nr 2 w Pile. Trzeba przyznać, że uczestnicy biegów dzielnie spisywali się na trasie, zaskakując – mimo październikowego chłodu – dobrą kondycją i humorem. Największe emocje wzbudził ostatni bieg – chłopców z klas gimnazjalnych, którzy wyzwanie to potraktowali bardzo poważnie i profesjonalnie. Wszystkim zawodnikom – od najmłodszych do najstarszych – towarzyszył gorący doping koleżanek i kolegów, nauczycieli oraz gości.

Organizacja VIII Biegu Lotnika nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca Urzędu Miasta Piły (patronat Prezydenta, ufundowanie statuetek i pucharów), Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP (przygotowanie dyplomów, wsparcie przedsięwzięcia) oraz Zespołu Szkół Nr 3 (organizacja samej imprezy przez nauczycieli wychowania fizycznego). Współorganizatorami byli: MOSiR (udostępnienie terenu i pomoc w jego przygotowaniu) oraz Rada Rodziców przy ZS Nr 3. Uczniowie za zwycięstwa indywidualne otrzymali statuetki, a za zwycięstwa drużynowe – puchary. Kolejna edycja imprezy, na którą już dziś serdecznie zapraszamy, odbędzie się za rok. Dziękujemy za wspólną zabawę i sportowe zmagania! Do sprawozdania dołączamy wyniki poszczególnych biegów oraz łączną klasyfikację gimnazjów. Fotki dostępne z poziomu fotogalerii lub po kliknięciu w wybrany kolaż.

Wyniki poszczególnych biegów:

dystans – 300m – kategoria: kl I-III SP dziewczęta:
1. Oliwia Krawczyk (3b)
2. Dorota Graj (2c)
3. Zofia Waszak (3a)

dystans – 300m – kategoria: kl I-III SP chłopcy:
1. Kacper Michałowski (3c)
2. Tymoteusz Wojdyło (3a)
3. Haidar Zeaitar (2b)

dystans – 800m – kategoria: kl IV-VI SP dziewczęta:
1. Marta Kulawik (6a)
2. Adrianna Ryczek (6b)
3. Maria Skrypak-Schiller (4a)

dystans – 800m – kategoria: kl IV-VI SP chłopcy:
1. Wojciech Przybylski (6a)
2. Dawid Brzeziński (5c)
3. Wiktor Olejniczak (6a)

dystans – 800m – kategoria: kl I-III GIM dziewczęta:
1. Julia Zaborska (Gim 4)
2. Aleksandra Gryka (Gim 5)
3. Julia Radzymińska (ZS3)

dystans – 800m – kategoria: kl I-III GIM chłopcy:
1. Krystian Wojciechowski (ZS3)
2. Kacper Dybziński (Gim 4)
3. Radosław Sójka (ZS3)

klasyfikacja drużynowa (szkół):
1. Gimnazjum nr 4 Piła
2. Zespół Szkół Nr 3 Piła
3. Gimnazjum nr 5 Piła

Strona gotowa do druku

logo: 2015.10.13 - Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej
Dodano: sobota, 17 października 2015 - 21:31 Autor: Admin
logo
Dnia 9 października (piątek) w naszej szkole odbyło się głosowanie wśród uczniów klas IV – VI SP mające na celu wyłonić nowego przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Do startu w tegorocznych wyborach stanęła rekordowa liczba kandydatów w sile siedmiorga osób! W ramach „kampanii wyborczej” nasi kandydaci przygotowali specjalne plakaty ze swoim programem wyborczym, który zawierał prezentacje samych kandydatów (ich zainteresowania, hobby) oraz pomysły na funkcjonowanie samorządu uczniowskiego. Plakaty można było podziwiać przez całe dwa tygodnie poprzedzające wybory na tablicy informacyjnej SU znajdującej się na I piętrze. Wśród „obietnic” kandydatów znalazło się sporo „konkretów” takich jak organizacja imprez szkolnych, dni tematycznych, pojawienie się muzyki na holu szkolnym w trakcie przerw lekcyjnych oraz dodanie tzw. trzeciego numerku szczęścia. Nie zabrakło miejsca dla bardziej „okrągłych” obietnic, w tym m.in. poprawa bezpieczeństwa w szkole czy też wsłuchanie się w problemy uczniów. Ponadto, niektórzy kandydaci zdecydowali się na częstowanie smakołykami czy też wręczanie ulotek wyborczych nakłaniających do oddania głosu na swoją osobę. W wyniku głosowania, w którym udział wzięło 170 uczniów klas IV-VI SP, nową przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została MAŁGORZATA BRZEZOWSKA z klasy VI C, która zgromadziła 33 głosy. „O włos” za Małgosią znalazły się Julia Koneczna z klasy V A oraz Gabriela Kubera z klasy V C (po 31 głosów), które zostały wiceprzewodniczącymi samorządu uczniowskiego SP. Głosy pozostałych kandydatów rozkładały się następująco: Weronika Krawczuk (V C) – 29 głosów, Dorian Wójcik (VI B) – 28 głosów, Łukasz Majorke (VI A) – 10 głosów, Weronika Zadrożna (V B) – 6 głosów. Nowej przewodniczącej serdecznie gratulujemy wyboru i życzymy owocnej pracy i samych ciekawych pomysłów w nowej roli. Pozostałym kandydatom serdecznie dziękujemy za udział w wyborach, składamy gratulacje i liczymy na aktywną działalność w samorządzie uczniowskim. Osobne podziękowania należą się członkiniom samorządu uczniowskiego, które wzorowo przeprowadziły głosowanie i skrupulatnie przeliczyły głosy: Dominice Karni szewskiej i Julii Żubry z klasy V C, Marcie Kulawik z klasy VI A, oraz Claudii Eder, Małgosi Nowak oraz Ali Tyrańskiej z klasy VI C. Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów do składania swoich pomysłów i propozycji, dzięki którym szkoła stanie się miejscem przyjaznym oraz sprzyjającym rozwojowi własnych uzdolnień oraz zainteresowań!
fotki dostępne po kliknięciu w kolaż

Strona gotowa do druku

logo: 2015.10.13 - Uroczystość Pasowania Pierwszoklasistów - Szkoła Podstawowa
Dodano: sobota, 17 października 2015 - 20:55 Autor: Admin
logo
Dnia 13 października 2015r. w naszej szkole odbyła się Uroczystość Pasowania Pierwszoklasistów na uczniów Zespołu Szkół Nr 3 im. Lotników Polskich.
Punktualnie o godz. 17.00 nastąpiło powitanie przybyłych gości, a w szczególności Prezydenta Miasta Piły – Pana Piotra Głowskiego, który zaszczycił nas swoją obecnością. Powitano panią dyrektor, wicedyrektorów naszej szkoły, przedstawiciela Rady Rodziców, rodziców pierwszoklasistów, nauczycieli. Równie gorąco powitano bohaterów uroczystości – uczniów klas 1a, 1b, 1c i 1d. Podczas części oficjalnej głos zabrała Dyrektor ZS Nr 3, Pani Dorota Sikora oraz przedstawiciel Rady Rodziców. Następnie przyszedł czas na część artystyczną, którą zaprezentowali nasi pierwszoklasiści, wspierani przez koleżanki z klas starszych oraz panie wychowawczynie. Dzieci, nagrodzone brawami, przystąpiły do ślubowania na Sztandar Szkoły oraz pasowania na ucznia pierwszej klasy. Tę doniosłą chwilę rozpoczął Pan Prezydent poprzez krótkie przemówienie. Honorowy gość dokonał także aktu pasowania przedstawicieli klas pierwszych. Następnie każdy z uczniów został przyjęty do grona braci uczniowskiej poprzez symboliczne dotknięcie ołówkiem przez Panią Dyrektor Dorotę Sikorę, Panią Wicedyrektor Małgorzatę Strzelecką, Panią Wicedyrektor Aldonę Ostachowicz, Pana Wicedyrektora Grzegorza Mąkę. Uhonorowaniem aktu pasowania było wręczenie przez panie wychowawczynie pamiątkowych dyplomów dla każdego ucznia.
Po uroczystym pasowaniu wszyscy uczniowie udali się do klas na poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
Nasz honorowy gość, Pan Prezydent Piotr Głowski, wraz z Panią Dyrektor, Wicedyrektorami oraz z przedstawicielem Rady Rodziców, udał się na pokazową lekcję z tabletami do klasy 3a, prowadzoną przez wychowawcę, panią Aleksandrę Schoen- Kamińską.

foto - kliknij wybrany kolaż
Katarzyna Adamczyk

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2015.10.13 - Piotr Głowski na tabletowej lekcji w 3a
Dodano: sobota, 17 października 2015 - 19:31 Autor: Admin
wydarzenia
13 października 2015 roku klasa 3a miała zaszczyt gościć prezydenta miasta pana Piotra Głowskiego na tabletowej lekcji. Uczniowie już trzeci rok, z ogromnym powodzeniem wykorzystują mobilne urządzenia w edukacji. Pan prezydent i dyrektorzy naszej szkoły i przedstawiciele Rady Rodziców nie tylko obserwowali uczniów, ale również brali udział w zajęciach! Skanowali kody QR, układali puzzle o­n line z herbem Piły, grali w wielce emocjonujący quiz „Co wiesz o swoim mieście”. W innej aplikacji tabletowej o charakterze grywalizacji pan prezydent został pokonany przez Tymoteusza. Na zakończenie zajęć była niespodzianka! Pan Kulka tańczył w telefonie i tablecie gości – to aplikacja 3D. Uczniowie zaprezentowali swoje dźwiękowe kolaże, wykonane na XXX-lecie szkoły oraz zdjęcia ciekawych miejsc w Pile. Pochwalili się też swym tabletowym blogiem, na którym ich wychowawczyni zamieszcza efekty tabletowych zajęć w postaci zdjęć, animacji poklatkowych, filmów, map myśli czy tematycznych plakatów.

Goście zadawali wiele pytań wychowawcy klasy Aleksandrze Schoen-Kamińskiej, dotyczących pracy na tabletach w systemie BOYD (przynieś swoje urządzenie z domu – uczniowie pracują na własnych urządzeniach) i wykorzystywanych aplikacji.

Zajęcia przebiegły w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Pan prezydent pogratulował uczniom wysokich umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. I złożył autograf w klasowym pamiętniku!
Galeria foto - kliknij zdjęcie w artykule.

Strona gotowa do druku

logo: 2015.10.12 - Pasowanie Gimnazjalistów
Dodano: sobota, 17 października 2015 - 17:11 Autor: Admin
logo
Okazuje się, że rozpoczęcie nauki w gimnazjum nie gwarantuje jeszcze zostania gimnazjalistą. Należy przejść swego rodzaju otrzęsiny, czyli pasowanie przygotowane przez koleżanki i kolegów ze starszych klas. W tym roku szkolnym ten szczególny moment nastąpił 12 października. W godzinach popołudniowych w stołówce szkolnej uczniowie sześciu klas pierwszych stanęli przed kilkoma ważnymi zadaniami, których zaliczenie było warunkiem otrzymania zaszczytnego miana gimnazjalisty. Na naszej uroczystości pojawili się zaproszeni goście: Dyrekcja Szkoły z Panią Dorotą Sikorą na czele, przedstawiciele Rady Rodziców wraz z nowym przewodniczącym – Panem Jackiem Chmielowcem. Licznie przybyli Rodzice pierwszoklasistów, nie zabrakło oczywiście wychowawców.

Uroczystość pasowania podzielono na dwie części: rozrywkową i poważną. W tej pierwszej konkurencje zostały przygotowane tak, że tworzyły swego rodzaju kodeks obowiązujący ucznia gimnazjum: 1. GIMNAZJALISTA SZANUJE WSZYSTKICH LUDZI, A SWOJEGO WYCHOWAWCĘ PRZEDE WSZYSTKIM. 2. GIMNAZJALISTA DBA O ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SWOJE I INNYCH. 3. GIMNAZJALISTA RADZI SOBIE W RÓŻNYCH SYTUACJACH. 4. GIMNAZJALISTA ZDOBYWA WIEDZĘ (CHOĆ NIE ZAWSZE JEST TO ŁATWE). 5. GIMNAZJALISTA POTRAFI SIĘ ZAPREZENTOWAĆ. Na początek przedstawiciele klas pierwszych otrzymali zadanie narysowania portretów swych wychowawców oraz „okraszenia” tych dzieł rymowankami. Następnie, odwołując się do realizowanych przez szkołę programów profilaktycznych, uczniowie układali hasła związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem i ochroną życia. W tej części klasy prezentowały również przygotowane wcześniej plakaty, mówiące o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą używki. Podczas naszej zabawy nie zapomnieliśmy o próbach sprawnościowych oraz sprawdzeniu inteligencji i sprytu pierwszaków. Wytypowani „spryciarze” musieli poradzić sobie z zadaniami – niespodziankami, np. zjeść kisiel widelcem czy zrobić sobie makijaż bez lustra. Zmierzyli się także z trudnymi i podchwytliwymi pytaniami. Do tych dwóch zadań zaprosiliśmy także rodziców pierwszoklasistów. Po przejściu kilku prób, nasi kandydaci na gimnazjalistów prezentowali się jako klasa. Występy były różnorodne, uczniowie starali się pokazać własne umiejętności, zainteresowania i jak najlepiej zareklamować swoją grupę. Nie wszystkie zadania podczas tegorocznego pasowania były łatwe, a i występy artystyczne przed szeroką publicznością wymagały odwagi. Jednak Pani Dyrektor Dorota Sikora zaliczyła poszczególnym klasom próby, doceniła podjęty wysiłek i przyjęła uczniów do grona gimnazjalistów, dokonując symbolicznego pasowania i wręczając dyplomy. Uczniowie otrzymali także niespodzianki od Rady Rodziców – pamiątkowe smycze – oraz dekalog gimnazjalisty, czyli zestaw ważnych rad do stosowania nie tylko w gimnazjum. Drugą część spotkania stanowiło uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły – nastąpił więc najważniejszy moment tego dnia. Rodzice po zakończeniu uroczystości zostali zaproszeni na spotkanie z dyrekcją szkoły i wychowawcami.

Uczniom klas pierwszych gratulujemy przyjęcia w poczet gimnazjalistów. Start mieliście bardzo udany. Życzymy równie dobrych trzech lat w naszej szkole! A do relacji załączamy fotki (kliknij wybrany kolaż). Dziękujemy p. Tomaszowi Łukaszczykowi za udostępnienie fotek z uroczystości.

Strona gotowa do druku

piłka nożna: 2015.10.10 - Mistrzostwa Piły Szkół Podstawowych w Mini Piłce Nożnej w kat chłopców klas V
Dodano: sobota, 17 października 2015 - 16:34 Autor: Admin
piłka nożna
Dnia 10 października 2015 roku na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 7 odbył się Turniej Finałowy Mistrzostw Piły Szkół Podstawowych w Mini Piłce Nożnej Klas V. W zawodach wzięły udział zespoły Szkoły Podstawowej nr 4, Zespołu Szkół nr 2 oraz nasza drużyna. Mecz z zespołem SP 4 zakończył się wynikiem remisowym 1:1. W meczu z drużyną ZS 2 przegraliśmy 0:3. W klasyfikacji końcowej zajęliśmy III miejsce.

Należy podkreślić bardzo dobrą postawę naszego zespołu, który odniósł duży sukces. W Mistrzostwach wzięło udział 9 zespołów. Nasza drużyna wystąpiła w następującym składzie:

Wiktor Wład, Dawid Brzeziński, Maksymilian Stasiuk, Jakub Kujawski, Sebastian Sieradzki, Piotr Suchomski, Marcel Jamróz, Tymoteusz Stasiuk, Mikołaj Kamiński oraz Wojciech Eljasz.

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Foto XL – kliknij kolaż
Opiekun drużyny - Sławomir Grzegorczyk

Strona gotowa do druku

komunikaty admina: 2015.10.16 - KOMUNIKAT DYREKCJI
Dodano: sobota, 17 października 2015 - 12:41 Autor: Admin
komunikaty admina
W zakładce KOMUNIKATY DYREKCJI informacja dotycząca rady szkoleniowej oraz spotkania z rodzicami. Zapraszamy do zapoznania się.
admin

Strona gotowa do druku

logo: 2015.10.13 - KOMUNIKAT - VIII BIEG LOTNIKA
Dodano: wtorek, 13 października 2015 - 10:25 Autor: Admin
logo
W zakładce KOMUNIKATY DYREKCJI (prawa kolumna naszej www - megafon) umieściliśmy informacje dotyczące VIII BIEGU LOTNIKA (organizacja dnia, opieka nad klasami itd.)

Zachęcamy do zapoznania się.

Strona gotowa do druku

UKS 3: 2015.10.11 - Międzynarodowy Puchar Polski w Judo Juniorek i Juniorów - Oleśnica
Dodano: poniedziałek, 12 października 2015 - 21:30 Autor: Admin
UKS_3
W dniu 11.10.2015 r. w Oleśnicy k/Wrocławia odbył się Międzynarodowy Puchar Polski w Judo Juniorek i Juniorów. W zawodach tradycyjnie wystartowali podopieczni trenerów Józefa i Tomasza Jopków, którzy wypadli bardzo dobrze, a mianowicie:
Złoty medal zdobyła w wadze 48 kg. Katarzyna Wiszniewska. W finałowej walce pokonała Niemkę. W wadze 55 kg. Beniamin Podemski zajął VII miejsce, w wadze 81 kg Gracjan Wyroślak zajął VII miejsce(zawodnik po raz pierwszy wystartował w tej wadze (UKS”3”Piła). Ponadto w wadze 73 kg Tomasz Stodolski zajął VII miejsce (Leśnik Kaczory).

Wszyscy zawodnicy stoczyli pięć walk, w tym wygrali po trzy. Jest to dobry prognostyk na przyszłość. Na zawodach doszło do spotkania z multimedalistą: Świata, Europy oraz medalistą Igrzysk Olimpijskich – obecnym trenerem kadry Niemiec – Frakiem Molerem.
Ogółem w zawodach wystartowało 385 zawodników z Polski, a także Niemiec, Rosji, Szwecji, Czech, Austrii, Azerbejdzanu oraz Holandii.

Sukcesem naszych młodych sportowców: Kasi Wiszniewskiej i Tomasza Stodolskiego jest fakt, że 01.10.2015 r. stali się studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile na kierunku fizykoterapii.

GRATULUJEMY!!!
Józef Jopek

Strona gotowa do druku

piłka nożna: 2015.10.10 - I runda Mistrzostw Powiatu Pilskiego w Halowej Piłce Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych
Dodano: poniedziałek, 12 października 2015 - 20:50 Autor: Admin
piłka nożna
Dnia 10 października 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 12 nasza drużyna rozegrała I rundę Mistrzostw Powiatu Pilskiego w Halowej Piłce Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych. Nasz zespół rywalizował z drużynami Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 12. W meczu z SP 12 nasz zespół przegrał 3:6. W meczu decydującym o awansie do II rundy rozgrywek wygraliśmy z SP2 w stosunku 3:2. Dzięki temu zwycięstwu zagramy w kolejnej rundzie.

Nasza drużyna zagrała w następującym składzie: Kacper Chojnowski, Jakub Adamik, Marcel Szmyt, Filip Grabarczyk, Adam Krystek, Jakub Warzecha oraz Wiktor Olejniczak.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Opiekun zespołu - Sławomir Grzegorczyk

Strona gotowa do druku

lekka atletyka: 2015.10.05 - Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2015 2016 i Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Biegach Przełajowych - ZOS MOSiR
Dodano: poniedziałek, 12 października 2015 - 19:46 Autor: Admin
lekka atletyka
5 października
w amfiteatrze ZOS MOSiR Piła przy Żeromskiego odbyła się Powiatowa Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego. Młodzi sportowcy rozpoczęli również rywalizację w XVII Powiatowej Olimpiadzie Dzieci i Młodzieży w Powiecie Pilskim.

Imprezą inaugurującą sportowy rok szkolny 2015/2016 były Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Biegach Przełajowych, w których reprezentanci SP naszego zespołu zajęli 9, a gimnazjaliści 7 miejsce.

Bardzo miłym akcentem imprezy było wręczenie nagród za rywalizację sportową w roku ubiegłym. Na drugim miejscu podium stanęła Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 im. Lotników Polskich - Dorota Sikora, odbierając nagrody rzeczowe za wicemistrzostwo w roku 2014/2015. Ustąpiliśmy tylko Zespołowi Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi. GRATULUJEMY nauczycielom wychowania fizycznego naszej szkoły, oraz uczniom i życzymy gorąco powtórzenia tego sukcesu, o który w aktualnym roku szkolnym będzie niezmiernie ciężko...

Strona gotowa do druku

komunikaty admina: UBEZPIECZENIE 2015 2016
Dodano: poniedziałek, 12 października 2015 - 19:01 Autor: Admin
komunikaty admina
W prawej kolumnie naszej strony (nad modułem ZASTĘPSTW) umieściliśmy ofertę ubezpieczeniową firmy InterRisk na rok szkolny 2015/2016. Wszystkie pliki w jednym miejscu.

Zapraszamy do zapoznania się...
admin

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2015.09.30 - KOLEJNE WIEŚCI Z IA CZYLI…GIMNAZJALIŚCI WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE ZDROJOWA GÓRA
Dodano: czwartek, 08 października 2015 - 21:28 Autor: Admin
wydarzenia
Biologii można uczyć się nie tylko w szkole. Przekonać się o tym mogli uczniowie klasy IA, klasy z innowacją biologiczno – chemiczną.

W ostatni dzień września pierwszoklasiści – gimnazjaliści udali się do siedziby Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, która mieści w Pile na ul. Poznańskiej.

Było to pierwsze, z kilku zaplanowanych wcześniej spotkań. W gościnnych progach Nadleśnictwa powitała nas pani Anna Kałka pełniąca funkcję specjalisty ds. edukacji leśnej.

Pani Ania zaprosiła nas do przytulnej salki edukacyjnej, w której podziwialiśmy wspaniałe okazy (w naturalnych rozmiarach!!!) zwierząt zamieszkujących lasy, którymi opiekują się pracownicy Nadleśnictwa. Dziewczęta i chłopcy mogli nawet dotknąć i pogłaskać okazy, co niewątpliwie było dla nich dużą atrakcją (zobaczcie galerię zdjęć).

Pierwsza część naszego, środowego spotkania  miała charakter „zapoznawczy” tzn. uczniowie odpowiadali – w miarę możliwości – na pytania o tematyce leśno – przyrodniczej np. „co to jest las i jaką zajmuje powierzchnię?”, „czym zajmuje się leśnik?”, „jaki gatunek ptaka znajduje się w godle naszej Ojczyzny?”, „jaka jest różnica pomiędzy orłem, a bielikiem?”. W ten sposób prowadząca zajęcia sondowała poziom wiedzy jakim obecnie dysponują młodzi przyrodnicy z pilskiej „trójki”. Poza tym pani Ania przekazała uczniom wiele ciekawych wiadomości. Dowiedzieliśmy się m.in., że najstarszym dębem w kraju jest dąb Chrobry liczący przeszło 700 lat, że 25% powierzchni Polski zarządzają Państwowe Gospodarstwa Leśne – Lasy Państwowe (PGL – LP), podzielone na 17 dyrekcji regionalnych, którymi kierują dyrektorzy regionalni. Lasy stanowią własność Skarbu Państwa. Są ogromnym majątkiem i naturalnym bogactwem naszej Ojczyzny. Na Nadleśnictwo Zdrojowa Góra składa się 180 tys. km. powierzchni i 10 leśnictw z wszechstronnie wykształconymi i świetnie merytorycznie przygotowanymi do pracy – o czym przekonaliśmy się osobiście – specjalistami.

W drugiej części zajęć naszych uczniów czekały zajęcia praktyczne, z kluczem do oznaczania gatunków roślin Stanisława Kucharczyka, na podstawie fotografii budowy kwiatu. Muszę przyznać, iż młodzież starała się wykonać polecenia bez zarzutu (zobaczcie galerię zdjęć).

Ostatnie chwile w Nadleśnictwie spędziliśmy przy ognisku (po raz trzeci zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć). Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie sprawa z kiełbaskami. Otóż proszę sobie wyobrazić, że nie informując nikogo, niezauważone, widząc rozpalone ognisko pospiesznie opuściły teren Nadleśnictwa w niewiadomym kierunku. Były to kiełbaski śląskie, a więc domniemywam, że pomaszerowały w tamten rejon kraju. Poszukujemy ich do dziś. Jeżeli ktoś się na nie natknął prosimy o informacje. Kontakt: ZS3 w Pile, sala 116.

Około południa nasza wizyta dobiegła końca. Spędziliśmy czas bardzo pożytecznie pod każdym względem. Za profesjonalne przygotowanie i prowadzenie zajęć w imieniu własnym i uczniów klasy Ia pragnę bardzo serdecznie podziękować jednej osobie. Jest nią oczywiście pani Anna Kałka.

PS.1: Tematem kolejnych zajęć – 22 października – będzie rozpoznawanie pospolitych gatunków drzew.

PS.2: Pamiętajcie o zadaniu domowym (info dla uczniów Ia).

wszystkie zdjęcia - kliknij wybrany kolaż

Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2015.10.06 - Czego nauczyłem się w szkole
Dodano: środa, 07 października 2015 - 12:57 Autor: Admin
wydarzenia
Czego nauczyłem się w szkole i jak te umiejętności wykorzystam w codziennym życiu...
W podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych wyróżniono umiejętności, które uczniowie powinni nabyć. Są to:
- czytanie,
- myślenie matematyczne,
- myślenie naukowe,
- umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i obcym,
- umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi,
- umiejętność uczenia się jako sposób zdobywania wiedzy,
- umiejętność pracy zespołowej.


Uczniowie klasy IIIa (wychowawca A.Schoen-Kamińska) wykonali barwne plakaty, w których przedstawili nabyte w szkole umiejętności, i ich wykorzystanie w życiu codziennym. Dzieci mają świadomość, że uczą się po to, by teraz i w przyszłości korzystać z wiedzy na co dzień.

foto - kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

piłka nożna: 2015.10.03 - Eliminacje Mistrzostw Piły Szkół Podstawowych w Mini Piłce Nożnej Chłopców Klas V
Dodano: wtorek, 06 października 2015 - 23:04 Autor: Admin
piłka nożna
Dnia 3 października 2015 roku na boisku Szkoły Podstawowej nr 7 odbyły się eliminacje Mistrzostw Piły Szkół Podstawowych w Mini Piłce Nożnej Chłopców Klas V. W zawodach wzięła także udział nasza reprezentacja. Rozegrano mecze w trzech grupach. Nasz zespół w grupie zmierzył się z drużynami Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Szkoły Podstawowej nr 2. Mecz z SP 7 zakończył się naszym zwycięstwem 2:1. W meczu z SP 2 przegraliśmy 0:1, mimo to awansowaliśmy do finału. Nasza drużyna zagrała w następującym składzie:

Wiktor Wład, Dawid Brzeziński, Maksymilian Stasiuk, Sebastian Sieradzki, Piotr Suchomski, Marcel Jamróz, Tymoteusz Stasiuk, Mikołaj Kamiński oraz Wojciech Eljasz.

Gratuluję i życzę powodzenia w finale. Foto - kliknij kolaż
Opiekunem zespołu jest Sławomir Grzegorczyk

Strona gotowa do druku

logo: 2015.09.30 - Wybory przewodniczącego SU gimnazjum
Dodano: wtorek, 06 października 2015 - 22:42 Autor: Admin
logo
Znowu w programie...
Miło nam poinformować szanowną brać uczniowską, że w tym roku po raz trzeci przystąpiliśmy do programu „Samorządy mają głos!”. Jednocześnie pod egidą CEO realizujemy projekt „Szkoła Demokracji”. Bardzo się cieszymy, że nasza współpraca z CEO będzie trwała nieco dłużej!
Oczywiście, mamy świadomość, że realizacja programów będzie wymagała od nas większego nakładu pracy i dyscypliny, jednak niektóre założenia „Szkoły Demokracji” wdrażamy już od kilku lat w codziennym szkolnym życiu, więc z pewnością sobie poradzimy!
Na początek jednak smutne wieści... Mimo starań ze strony opiekunek SU i szeroko zakrojonej akcji promocyjnej, chęć kandydowania na stanowisko przewodniczącej SU zgłosiły jedynie dwie uczennice z klas trzecich. Brak woli w narodzie nieco nas przygnębia, ale przecież ubiegamy się o miano „Szkoły Demokracji”, więc nikogo zmuszać nie możemy... Znacznie więcej chętnych zgłasza swoją gotowość do pracy w tzw. „grupie roboczej SU”. Czyżby młodym ludziom zabrakło odwagi do bycia liderem?

Kandydatki na start!
W wyznaczonym wcześniej terminie (piątek 18 września 2015r.) zamknięta została bardzo skromna lista kandydatów na przewodniczącego SU gimnazjum. Do opiekunek SU spłynęły informacje zawierające nazwiska kandydatek oraz składy sztabów wyborczych, których zadaniem jest wspierać swoich liderów i promować ich w środowisku uczniowskim. Na stanowisko przewodniczącej SU gimnazjum kandydowały w tym roku szkolnym dwie uczennice: Milena Kobus z kl. 3b oraz Julia Nowicka z kl. 3d. Od poniedziałku 21 września rozpoczęła się w naszej szkole kampania wyborcza, poprzedzająca wybory do władz samorządu uczniowskiego gimnazjum. Kandydatki zaprezentowały swoje programy wyborcze na przygotowanych do tego celu tablicach. W ramach kampanii odbyły się również krótkie happeningi podczas przerw oraz wizyty w salach lekcyjnych – każdy moment był dobry, aby pozyskać wśród uczniów potencjalnych wyborców.

Wiec przedwyborczy.
W przeddzień wyborów Przewodniczącej SU, czyli 29 września, w czasie długiej przerwy, odbył się w naszej szkole wiec wyborczy. Taki sposób zakończenia kampanii daje startującym w wyborach niepowtarzalną szansę na bezpośrednie spotkanie z całą społecznością gimnazjum. Podczas wiecu kandydatki, wspomagane przez swoje sztaby, po raz ostatni zaprezentowały się szerokiej publiczności. Mając świadomość, że każdy głos jest ważny, dziewczęta przygotowały krótkie prezentacje. Jedną z nich urozmaicił taniec współczesny w wykonaniu uczennic gimnazjum - wspierających swoją koleżankę. Obok „uczty dla ducha” znalazło się też małe co nieco „dla ciała” - czyli słodki poczęstunek dla uczniów. Wielu z nich jeszcze do tego momentu nie podjęło decyzji, na którą z kandydatek oddać swój głos. W takich przypadkach wiec wyborczy stanowił nieocenioną pomoc.

Uczniowie gimnazjum już wybrali!
Wybory władz samorządu uczniowskiego gimnazjum odbyły się w środę 30 września. Od czwartej godziny lekcyjnej uczniowie wraz z nauczycielami (po wcześniejszym poproszeniu przez członka komisji) mogli wziąć udział w głosowaniu na swoją kandydatkę. Lokal wyborczy, podobnie jak w latach poprzednich, zorganizowaliśmy na I piętrze, naprzeciwko pokoju nauczycielskiego, czyli w „sercu” szkoły. O zasadach dotyczących głosowania informował regulamin umieszczony w pobliżu urny wyborczej. W skład komisji wyborczej weszło sześcioro uczniów z klas I-III gimnazjum (z których nie pochodziły kandydatki). Członkowie komisji wzorowo wypełniali swoje obowiązki, świadomi, że do momentu ogłoszenia wyników obowiązuje ich tajemnica. Dwukrotne liczenie głosów odbyło się w zamkniętym pomieszczeniu. Oficjalne wyniki zostały podane następnego dnia – 1 października – w formie ogłoszeń na tablicach. Tak więc mamy nową liderkę SU gimnazjum – Julię Nowicką! Podział ról i obowiązków oraz utworzenie tzw. „sekcji roboczej” nastąpi jeszcze w tym tygodniu. Do połowy października pragniemy również zorganizować spotkanie nowych władz SU gimnazjum z Dyrekcją szkoły oraz samorządami klasowymi. Obu tegorocznym kandydatkom gratulujemy! Życzymy owocnej i dającej satysfakcję działalności! Do pracy! Dodajmy tylko, że liczba uprawnionych do głosowania wynosiła: 365; swój głos oddało 330 osób, w tym głosów ważnych odnotowaliśmy 292; frekwencja podczas wyborów wyniosła 90%.

Informacje o naszej szkole, relacje z kampanii wyborczej oraz samych wyborów, krótkie informacje o kandydatach, ich programach wyborczych oraz wyniki wyborów można również znaleźć na platformie wybory.ceo.org.pl. Gorąco zachęcamy do odwiedzin!

fotki do wglądu - kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

biologia: 2015.09.08 - UCZNIOWIE NA SZLAKU DENDROBAJEK
Dodano: środa, 30 września 2015 - 15:38 Autor: Admin
biologia
Na początku wytłumaczenie skąd w tytule artykułu tajemnicze słowo ,,dendrobajka” (pot. bajki o drzewach).

Pierwsza część tego pojęcia pochodzi od nazwy dendrologia (z greckiego: dendron – drzewo, logos – słowo, nauka) czyli działu botaniki zajmującego się drzewami i krzewami oraz ich introdukcją tzn. wprowadzaniem do uprawy obcych gatunków roślin. Drugą część pojęcia: ,,bajka” tłumaczyć nikomu nie ma potrzeby.

Wykorzystując sprzyjającą aurę na spacer do Parku Miejskiego śladami ,,Pilskich Dendrobajek” wybrałem się z uczniami klasy I A gimnazjum naszej szkoły. Jest to klasa z tzw. innowacją biologiczno – chemiczną. Tworzą ją dziewczęta i chłopcy rekrutujący się z absolwentów pilskich szkół podstawowych nr 1, 4, 7 i ZS3. Na młodych przyrodników przez trzy lata nauki w gimnazjum czekają dodatkowe godziny z biologii i chemii. Funkcję wychowawczyni klasy pełni pani Mariola Nowek  nauczycielka geografii.

Jednym z głównych założeń powstania tego typu klasy jest urozmaicenie zajęć dydaktycznych z dwóch kierunkowych przedmiotów w postaci zajęć w terenie, spotkań z pasjonatami przyrody, prowadzenia doświadczeń i obserwacji czy organizacji wycieczek do miejsc przyrodniczo interesujących.

Wróćmy do wtorku, do 8 września. ,,Pilskie dendrobajki” to ścieżka edukacyjna przedstawiająca kilkanaście gatunków drzew, Zwiedzający ścieżkę – na przygotowanych tablicach - mogą z nich odczytać wiele  różnorodnych informacji, które zainteresują każdą osobę, w każdym wieku. Ich charakterystyczne właściwości, bądź wynikające z nich zastosowania, autorzy  tej edukacyjnej przygody opisali w postaci ciekawych bajek.

Przed częścią praktyczną uczniowie zostali podzieleni na 5 czteroosobowych grup. Ich praca polegała na odszukaniu  4 gatunków drzew i zapoznanie się z opisami oraz dendrobajkami tyczącymi wybranych gatunków. Blisko dwugodzinne działania młodych przyrodników podsumowały przygotowane przez grupy  prezentacje multimedialne.

Zapraszam wszystkich chętnych do obejrzenia pięciu prezentacji i poznania – na zdjęciach – ich autorów (foto - kliknij kolaż w artykule, prezentacje - linki poniżej):

DENDROBAJKI_1
DENDROBAJKI_2

DENDROBAJKI_3
DENDROBAJKI_4
DENDROBAJKI_5


To pierwsza informacja z wydarzeń, których bohaterami są uczniowie klasy IA naszej szkoły. Kolejne wieści niebawem………………

Piotr Gruntkowski - nauczyciel biologii i chemii

Strona gotowa do druku

UKS 3: 2015.09.26-27 - Międzynarodowy Turniej Judo Juniorów, Juniorek oraz Juniorów i Juniorek Młodszych - W-wa
Dodano: poniedziałek, 28 września 2015 - 19:29 Autor: Admin
UKS_3
W dniach 26-27 września 2015 r  w Warszawie odbył się Międzynarodowy Turniej Judo Juniorów, Juniorek oraz Juniorów i Juniorek Młodszych, w którym wystartowało 1254 zawodników z 14 państw Europy, judowcy z USA oraz Brazylii.

W zawodach także wystartowali podopieczni trenerów Józefa i Tomasza Jopków. Zawodnicy uzyskali wyniki: brązowy medal zdobyła Katarzyna Wiszniewska w wadze 48 kg. W walce o brązowy medal wygrała przez juko zawodniczką z Belgii. IX  miejsce w wadze 73 kg zajął Adam Stodolski wygrywając  4 walki przy dwóch porażkach (w tej wadze startowało 66 zawodników). Natomiast Gracjan Wyroślak, Tomasz Stodolski i Oskar Pazdaj odpadli w walkach eliminacyjnych.

Józef Jopek

Strona gotowa do druku

lekka atletyka: 2015.09.24 - Czwartki lekkoatletyczne
Dodano: poniedziałek, 28 września 2015 - 19:20 Autor: Admin
lekka atletyka
24 września 2015 roku na bocznym stadionie MOSiR odbyły się kolejne zawody w ramach XX Edycji Czwartków Lekkoatletycznych.
Startujący w nich nasi uczniowie odnieśli kolejne sukcesy.


Podczas biegu na 300 metrów Tymoteusz Stasiuk w kategorii klas IV zajął II miejsce. Swój prymat w biegu na 300 metrów - kategoria klas V - potwierdził Maksymilian Stasiuk zajmując I miejsce.

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Opiekun - Sławomir Grzegorczyk

Strona gotowa do druku

<   1234567891011121314151617181920212223242526272829   >

wydarzenia: 2015.09.21 - Mali bohaterowie Powstania Warszawskiego
Dodano: poniedziałek, 28 września 2015 - 19:12 Autor: Admin
wydarzenia
W związku z rocznicą wybuchu wojny uczniowie klasy IIIa (wychowawca A. Schoen-Kamińska) poznawali różne wydarzenia z nią związane. Silne wrażenie zrobiła na nich historia Powstania Warszawskiego, a szczególnie walczących ich rówieśników. Uczniowie odwiedzili wirtualne Muzeum Powstania Warszawskiego, obejrzeli zdjęcia, fragment filmu i wysłuchali wypowiedzi uczestników. Rozmawiali o małych powstańcach, którzy dzielnie roznosili meldunki i listy, a nawet walczyli z bronią w ręku. Ku ich pamięci jest w Warszawie pomnik Małego Powstańca. Dzieci wykonały komiks, którego treść zawierała tragiczne fakty z historii Polski. Ich prace zostały wysłane do Muzeum Powstania Warszawskiego.

prace komiksy - kliknij zdjęcie

Strona gotowa do druku

WYBIERZ 6


LIBRUS

ZASTĘPSTWA


KOMUNIKATY DYREKCJI


UBEZPIECZENIE 15/16


WAŻNE DOKUMENTY


OBCHODY 30-LECIA


ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE


OSTATNI ALBUM


dzieła wyobraźni 07
Album: 2016.05.17 - Wielkie dzieła wyobraźni

ZAJĘCIA DODATKOWE


OLA WOJCIECHOWSKA


1% PODATKU


PROJEKT SWOI

Archiwum

Starsze artykuły

HOME | DOWNLOADS | SEARCH | TERMS OF USE | PRIVACY POLICY


mail administratora
prof.gondek@
gmail.com

Page created in 0,399188 Seconds