Welcome Guest

Zespół Szkół Nr 3 im. Lotników Polskich, 64-920 PIŁA, ul.Żeromskiego 41 <<>> e-mail - zs3sek@wp.pl


GŁOSUJEMY!!!


#SUPERKODERZY


ECHA ŚWIETLICY

LEPSZA SZKOŁA


PSYCHOLOG SZKOLNY


FOTOGALERIA


OŚRODEK ROZWOJU EDUKACJI


BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


ASTANET

MOJE PODRĘCZNIKI

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

FILMY

CZAS NA SPORT

Online

Obecnie jest 41 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Logowanie

 


Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!
wydarzenia: 2016.05.17 - Wielkie dzieła wyobraźni
Dodano: niedziela, 22 maja 2016 - 20:35 Autor: Admin
wydarzenia
Edukacja plastyczna odgrywa ważna rolę w harmonijnym rozwoju osobowości uczniów. Ma o­na na celu kształtowanie kultury estetycznej i pobudzanie wrażliwości na piękno otaczającego świata oraz rozwijanie postawy twórczej poprzez działalność plastyczną i pobudzanie procesów percepcji. Współczesne tendencje edukacyjne w znaczny sposób podkreślają rolę i znaczenie aktywności twórczej dziecka w nauczaniu zintegrowanym. Jeżeli chcemy kształtować postawę twórczą uczniów, powinniśmy organizować takie sytuacje, które będą pozwalały ją wyzwalać.

Stąd projekt plastyczny, zrealizowany przez uczniów klasy IIIa SP. Dzieci poznały na zajęciach malarstwo historyczne Jana Matejki, dzieła wielkich mistrzów jak Leonardo da Vinci i Vincent van Gogh. Ich szczególną uwagę przykuły dzieła wielkich abstrakcjonistów: Kandynskiego, Klee, Picassa i Hartwiga.

Zapraszam do obejrzenia wirtualnej wystawy "Wielkie dzieła wyobraźni" - KLIKNIJ
lub klasycznie - fotogaleria na naszej www - kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.05.17 - VII MIEJSKI KONKURS PRZYRODNICZY
Dodano: niedziela, 22 maja 2016 - 20:11 Autor: Admin
wydarzenia
W Miejskim Konkursie Przyrodniczym „Przyroda, ja i ty” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 w Pile wzięło udział pięcioro uczniów z naszej szkoły reprezentujących klasy drugie szkoły podstawowej.

Zmagali się o­ni z trudnym testem sprawdzającym ich wiedzę przyrodniczą. Natalia Kanty z klasy II b zdobyła wyróżnienie.

Pozostali uczestnicy: Jan Skrypak - Schiller, Aleksandra Gawlicka i Veronica Kupczyk godnie reprezentowali naszą szkołę.

Dziękujemy im za to i życzymy kolejnych konkursowych zmagań uwieńczonych sukcesem.

Teresa Zapolska
fotki w nieco większym rozmiarze – kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

siatkówka plażowa: 2016.05.16 - Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Gimnazjów w Plażowej Piłce Siatkowej Chłopców
Dodano: niedziela, 22 maja 2016 - 19:44 Autor: Admin
siatkówka plażowa
16 maja 2016 r w ramach XVII Powiatowej Olimpiady Dzieci i Młodzieży Powiatu Pilskiego, na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Płotki” w Pile odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Gimnazjów w Plażowej Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców.

W zawodach uczestniczyło pięć drużyn chłopców i sześć zespołów dziewcząt. Trzy najlepsze zespoły otrzymały medale, dyplomy i puchary, które wręczyli: Jarzy Janecki – sędzia główny zawodów i Marek Święszkowski – przewodniczący Nadnoteckiego SZS w Pile. Spotkania sędziowali sędziowie związkowi z uprawnieniami do sędziowania siatkówki plażowej. Opiekę medyczną sprawował Dariusz Chudy – ratownik medyczny.

Naszą placówkę reprezentowały – Nicole Rozpłoch – Karolina Kin (trener – Dorota Zaleska) oraz Michał Gładysz – Michał Dymkowski (trener – Ireneusz Gondek). Para dziewcząt zajęła III miejsce, natomiast duet chłopców, po małym zamieszaniu w liczeniu punktów, ostatecznie zajął II miejsce.

WYNIKI DZIEWCZĄT:
Grupa I
G5 Piła – G.Wyrzysk --- 2:0
G5 Piła – ZS2 Piła --- 1:2
G.Wyrzysk – ZS2 Piła --- 0:2
Grupa II
ZS3 Piła – G.Wysoka --- 2:1
ZS3 Piła – G4 Piła --- 2:1

G.Wysoka – G4 Piła --- 2:0

Kolejność w grupach:
1m (grA) - ZS2 Piła - 4 pkt, 2m (grA) - G5 Piła - 3 pkt, 3m (grA) - G.Wyrzysk - 2 pkt, 1m (grB) - ZS3 Piła – 4 pkt, 2m (grB) - G.Wysoka – 3 pkt oraz 3m (grB) - G. 4 Piła – 2 pkt.

Mecz o 5 miejsce: G.Wyrzysk – G4 Piła --- 0:2
Półfinały: G5 Piła - ZS3 Piła --- 2:0 i ZS2 Piła - G.Wysoka ---2:1
Mecz o 3miejsce: G.Wysoka - ZS3 Piła --- 0:2
Mecz o 1 miejsce: G5 Piła – ZS2 Piła --- 2:0

Klasyfikacja końcowa dziewcząt:
1m-ce - Gimnazjum Nr 5 Piła – awans do finałów wojewódzkich - 50 pkt
2m-ce - Zespół Szkół Nr 2 Piła – 45 pkt
3m-ce - Zespół Szkół Nr 3 Piła – 40 pkt
4m-ce - Gimnazjum Wysoka – 38 pkt
5m-ce - Gimnazjum Nr 4 Piła – 36 pkt
6m-ce - Gimnazjum Wyrzysk – 34 pkt

WYNIKI CHŁOPCÓW – system każdy z każdym:
ZS3 Piła – ZS2 Piła 0:2 (15:17, 12:15)
ZS3 Piła – G.Wyrzysk 2:0 (15:10, 15:8)

ZS3 Piła – G5 Piła 2:0 (15:8,15:11)
ZS3 Piła – G.Wysoka 2:0 (15:13,15:5)

ZS2 Piła – Wyrzysk 2:0 (15:3,15:11)
ZS2 Piła – G5 Piła 0:2 (5:15, 9:15)
ZS2 Piła – Wysoka 2:0 (15:7,15:12)
Wyrzysk – G5 Piła 0:2 (4:15,4:15)
Wyrzysk – Wysoka 0:2 (10:15, 9:15)
G5 Piła – Wysoka 2:0 (15:7, 15:7)

Klasyfikacja końcowa:
1m-ce - Gimnazjum Nr 5 Piła - 7 pkt - 109:66 = 1,65  - awans do finałów wojewódzkich (50 pkt)
2m-ce - Zespół Szkół Nr 3 Piła - 7 pkt - 117:87 = 1,34 (45 pkt do współzawodnictwa)
3m-ce - Zespół Szkół Nr 2 Piła - 7 pkt - 106:90 =1,18  (40 pkt)
4m-ce - G.Wysoka - 5 pkt - (38 pkt)
5m-ce - G.Wyrzysk - 4 pkt - (36pkt)

foto – kliknij kolaż w artykule albo przejdź do fotogalerii
GRATULUJEMY!!!
Ireneusz Gondek

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.05.12 - V Miejski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku
Dodano: piątek, 20 maja 2016 - 22:21 Autor: Admin
wydarzenia
12 maja 2016r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Pile odbył się V konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku. Reprezentacja naszej szkoły składała się z 6 zawodników, w tym troje z nich startowało w konkursie wiedzy teoretycznej o naszym wielkim astronomie, pozostała trójka wzięła udział w zawodach sportowych, łączna liczba punktów decydowała o końcowym wyniku.

Reprezentacja naszej szkoły zajęła w tym konkursie zaszczytne I miejsce pokonując 7 pozostałych drużyn z innych szkół tj. SP nr 4, SP nr 7, SP nr 5, Salezjańska Szkoła Podstawowa, gościnnie Szkoła Podstawowa z Modlina imienia Mikołaja Kopernika, ZS nr 1, ZS nr 2.

Skład drużyny Zespołu Szkół Nr 3 w Pile to: w konkursie wiedzy teoretycznej przygotowanej przez Panią Dorotę Żołędziewską: Alicja Tyrańska, Julia Nowacka i Natalia Galas; reprezentację sportową przygotowaną przez Panią Annę Fiedorowicz i Pana Rafała Justynowicza stanowiły: Marta Kulawik, Julia Sawicka oraz Julia Gawlicka. Gratulujemy!

kilka fotek – kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

biologia: 2016.05.12 - KOLEJNA LEKCJA PRZYRODY NA ŻYWO ZA NAMI
Dodano: piątek, 20 maja 2016 - 21:37 Autor: Admin
biologia
ZA NAMI KOLEJNA LEKCJA PRZYRODY NA ŻYWO. WRÓCILIŚMY Z NOWYM BAGAŻEM CENNYCH INFORMACJI I WRAŻEŃ!!!
Po świetnie przygotowanych zajęciach w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym UAM w Pile i udanej pod każdym względem wycieczce przyrodniczej do Drawieńskiego Parku Narodowego, uczniowie klasy Ia z innowacją biologiczno – chemiczną wzięli udział w kolejnym spotkaniu z panią Anną Kałką, naszą nieocenioną przewodniczką po przyrodniczo – ochroniarskiej tematyce, na co dzień pracownikiem edukacyjnym w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra.

Pani Ania tym razem zabrała nas na wycieczkę do Leśnictwa Stobno, a dokładniej do położonego tam zbiornika retencyjnego.

Osobom czytającym ten artykuł wytłumaczmy, czym jest retencja? To naturalne zjawisko okresowego magazynowania wody opadowej, opóźniające jej odpływ z danego terenu. Rozróżnia się: retencję wodna powierzchniową polegającą na zatrzymaniu wody w dolinach rzek, jeziorach, bagnach i zbiornikach retencyjnych, a także w postaci lodu i śniegu, oraz retencję podziemną, czyli występującą w skałach podłoża, gdzie tworzą zbiorniki wody podziemnej, które sprzyjają powstawaniu wód mineralnych, gdyż woda uwięziona w podłożu, często przez wiele lat, podlega mineralizacji, rozpuszczając skały, w których krąży.

Retencja wodna jest ważnym elementem w gospodarce wodnej. Współczesne działania człowieka, np. nadmierne wycinanie lasów powodują zmniejszenie retencji wodnej, co wywołuje niekorzystne skutki, jak wzrost zagrożenia powodziowego.

Zbiorniki retencyjne nazywane są sztucznymi lub zaporowymi jeziorami. Podstawowym parametrem każdego zbiornika jest jego pojemność, przy czym rozróżniamy pojemność całkowitą i użytkową, czyli taką, którą można wykorzystać do celów gospodarczych. Dodajmy, że największym pod względem pojemności zbiornikiem jest jezioro Brackie w Rosji (169 km sześciennych), natomiast największym powierzchniowo jest zbiornik Wolta na rzece o tej samej nazwie, leżący w Ghanie (8,5 tys. km kwadratowych).

Ten nieopodal Stobna, który w czwartek podziwialiśmy, został oddany do użytku w 2005r. i ma powierzchnię ok. 200 ha. Głównym celem każdego zbiornika retencyjnego jest wyrównanie odpływu rzecznego i zgromadzenie wody w okresach jej nadmiaru, w celu wykorzystania w czasie niedoboru. Jednak znaczenie tego typu akwenów jest dużo większe. Gromadzona w nich woda jest znakomitym sposobem na utrzymanie bioróżnorodności gatunkowej środowiska przyrodniczego. Poza tym retencja zwiększa plony pobliskich pól uprawnych, stąd położenie zbiornika ma pozytywne znaczenie dla miejscowej społeczności żyjącej z uprawy ziemi i hodowli zwierząt.

Wróćmy do naszej eskapady……..Zanim dotarliśmy do zbiornika odbyliśmy niezwykle ciekawy pod względem merytorycznym spacer, pełen estetycznych wrażeń, które zostały uwieńczone na zdjęciach. A było co oglądać.

Widzieliśmy m.in.:
--- gniazdo myszołowa – pani Ania stwierdziła, że ten piękny drapieżny ptak świetnie manewrujący podczas lotu między drzewami, musi na co dzień rywalizować o pokarm z coraz większą populacją kruków,
--- szybującego przeszło kilometr nad ziemią bielika,
--- czaple i żurawie. Ten drugi gatunek można łatwo rozpoznać po charakterystycznym wydawanym głosie zwanym klangorem,
--- mrówki rudnice, posiadające wyjątkowo silny aparat gębowy, pożyteczne bezkręgowce zjadające larwy owadów – szkodników,
--- tzw. klatkę lub remizę, czyli ogrodzony teren z cennymi gatunkami drzew owoco-  i miododajnych jak dęby, lipy czy graby. To gatunki roślin muszą – jak mawiają leśnicy – uciec przed zwierzyną, stąd metalowe zabezpieczenie, choć zwierzęta i tak starają się pokonać tą przeszkodę. Zaobserwowano sarny wspinające się po oczkach ogrodzenia i podkopujące je dziki.

Kiedy dotarliśmy do tamy przy zbiorniku pani Ania zarządziła kwadrans na odpoczynek i śniadanko na łonie przyrody, w pięknym miejscu, w którym natura wygrywa z cywilizacją. Do tego wspaniała aura i piękny krajobraz. Czego więcej człowiekowi potrzeba do szczęścia?

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z naszej wyprawy (galeria lub na skróty - klik w kolaż). Jeśli pragniecie się wyciszyć i pooddychać świeżym powietrzem, być może w towarzystwie żurawi, kaczek, czapli, saren, jeleni, danieli a może nawet tak majestatycznych, przepięknych ssaków, jakimi są łosie: namówcie rodziców na wycieczkę w okolice zbiornika retencyjnego Leśnictwa Stobno. Wrócicie na pewno – taj jak my - zadowoleni i pełni dobrej energii.

PS: 20 czerwca wyjeżdżamy do rezerwatu Kuźnik. Będą to ostatnie zajęcia terenowe w tym roku szkolnym.

Piotr Gruntkowski – nauczyciel biologii i chemii w kl. Ia

Strona gotowa do druku

matematyka: 2016.05.06 - Międzynarodowy Konkurs Matematyczny PANGEA
Dodano: piątek, 20 maja 2016 - 11:12 Autor: Admin
matematyka
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym PANGEA. Organizatorami tego konkursu są Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula. Do konkursu przystąpiło ogółem 41 uczniów klas 4-6. Etap pierwszy organizowany był w szkole i przeprowadzony 3 marca 2016 r. w formie testu. Trudność konkursu polegała nie tylko na tym, że zadania były trudne, ale też na tym, że za błędną odpowiedź traciło się punkty. Niemniej jednak z całej naszej grupy dwóm uczniom udało się zakwalifikować do finału!!! Byli to Dominika Adamska z kl. 4b oraz Dorian Wójcik z kl. 6c – podopieczni p. Małgorzaty Strzeleckiej.  Aby dostać się do finału będąc uczniem klasy czwartej należało zdobyć co najmniej 85,42% punktów, a Dominika uzyskała 86,67%. Natomiast uczniowie klasy 6 musieli zdobyć 81,25% wszystkich punktów, a Dorian uzyskał 89,58%. Tak wysokie wyniki pozwoliły Dominice i Dorianowi wziąć udział w finale, który odbył się 29 kwietnia 2016 r. w Warszawie. Po przyjeździe do stolicy i dotarciu na miejsce konkursu zaskoczyła nas ilość uczestników. Mury Uczelni Vistula pomieściły finalistów będących uczniami klas od czwartej szkoły podstawowej do trzeciej szkoły ponadgimnazjalnej. Na wyniki etapu finałowego musieliśmy czekać do 6 maja. Tu już niestety zarówno Dominika jak i Dorian musieli oddać palmę pierwszeństwa nieco lepszym… Ale przetarli już warszawskie szlaki na przyszłość! Gratulujemy!!!

Strona gotowa do druku

biologia: 2016.05.05 - TRZYDZIESTU TRZECH MIŁOŚNIKÓW PRZYRODY W DRAWIEŃSKIM PARKU NARODOWYM
Dodano: piątek, 20 maja 2016 - 10:33 Autor: Admin
biologia
Zaledwie tydzień po niezwykle udanej, dydaktycznej wizycie w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym UAM w Pile ta sama grupa uczniów Zespołu Szkół nr3 wzięła udział w wycieczce do Drawieńskiego Parku Narodowego. A byli to dziewczęta i chłopcy z klasy Ia z wychowawczynią panią Mariolą Nowek oraz drugoklasiści z kółka biologicznego.

Nasza wyprawa to realizacja kolejnego zamierzenia w planie pracy z młodzieżą naszej szkoły zainteresowaną tematyką przyrodniczą. Ten urokliwy skarb natury poznaliśmy podczas spaceru na ścieżce dydaktycznej, podziwiając piękno przyrody i słuchając ciekawych wiadomości, które przekazywała nam pani przewodnik.

Drawieński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych. Utworzony został 1 maja 1990 r. w celu ochrony krajobrazu równin sandrowych z ekosystemami wodno – leśnymi, a także z całym bogactwem żyjących tu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Park położony jest w północno – zachodniej Polsce, w centralnej części dużego kompleksu leśnego zwanego Puszczą Drawską. Dwie główne rzeki Parku to: Drawa i Płociczna. Ich doliny nadają obszarowi Parku charakterystyczny kształt przypominający literę V.

Herbowym zwierzęciem Parku jest wydra, która znajduje tu bardzo dobre warunki dla swego bytowania.

W Drawieńskim Parku Narodowym przeważają ekosystemy leśne – często z drzewostanem starszym niż 100 lat - spośród których najbardziej cenne są kwaśne oraz żyzne buczyny. Wysoką wartością przyrodniczą odznaczają się inne siedliska leśne: grądy, olsy, łęgi oraz bory. W Parku znajduje się 20 jezior odznaczających się ogromnym zróżnicowaniem charakteru ekologicznego. Na niewielkiej przestrzeni, niekiedy bardzo blisko siebie, położone są skrajnie odmienne ekosystemy jeziorne jak np. 5 małych, torfowiskowych zwanych Głodnymi Jeziorkami czy duże jezioro Ostrowieckie z osobliwością ichtiologiczną, jakim są lokalne populacje certy, różanki i kozy, objętych ochroną gatunkową. Tu leży również unikatowe pod względem hydrologicznym meromiktyczne jezioro Czarne o szafirowych wodach, którego dno porastają podwodne łąki glonów z gatunku ramienic. To jezioro ma głębokość aż 29m, zajmuje bezodpływowe zagłębienie terenu, powstałe w wyniku wytopienia się bryły martwego lodu, przed około 10 tysiącami lat. Średnia przejrzystość wody tego jeziora wynosi 7m. I jeszcze dwie ciekawostki tyczące wód niezwykłego przyrodniczo jeziora Czarne. Lokalizacja misy jeziornej w zagłębieniu terenu powodują, że wody jeziora nigdy nie są przez wiatr mieszane do dna, co jest zjawiskiem spotykanym niezmiernie rzadko. Meromiksja – tak nazywamy to zjawisko – spowodowała pozostawienie od lat żyznych wód znajdujących się poniżej głębokości 13m, która nie zawiera rozpuszczonego tlenu. W tej warstwie żyją jedynie beztlenowe bakterie siarkowe. Nad brzegami obu tych jezior spędziliśmy kilka chwil i na własne oczy podziwialiśmy ich piękno. Tu znajduje się ponor, gdzie woda wsiąka w ziemię, odpływając do głębszych warstw wodonośnych. Prowadzony monitoring wykazuje stałe podnoszenie się poziomu wód jeziora Czarnego. Prawdopodobnie w jeziorze żyje reliktowa populacja siei, która nie pochodzi z zarybienia. W jeziorze stwierdzono także: leszcza, okonia wzdręgę i szczupaka.

Na obszarze Drawieńskiego Parku Narodowego występuje co najmniej 855 gatunków bezkręgowców oraz 200 gatunków kręgowców. Miłośnicy przyrody podziwiają bogactwo gatunków ptaków, z których wymienić należy: perkoza dwuczubego, czaple siwą, bociana czarnego, łabędzia niemego i krzykliwego, gągoła, kanię czarną i rudą, największego z ptaków szponiastych w kraju – bielika, największą z europejskich sów – puchacza, malutką sowę wielkości kosa – włochatkę, najmniejszą sowę Europy –sóweczkę, dzięcioła czarnego, największego z polskich dzięciołów oraz żołnę, rybitwę czy majestatyczne żurawie.

Z powodu dobrego zachowania siedlisk przyrodniczych oraz występowania rzadkich gatunków, teren tego Parku został włączony do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Obszar Parku jest częścią ostoi ptasiej Lasy Puszczy nad Drawą i ostoi siedliskowej Uroczyska Puszczy Drawskiej.

Mając szczęście do wspaniałej tego dnia pogody, dwie godziny zajęć w tym przepięknym przyrodniczo miejscu minęły nam w sposób niezauważalny. Było coś dla ducha, przyszła więc pora na coś dla ciała. Na koniec wyprawy czekały na nas: ognisko i pieczone kiełbaski.   Apetyty i humory dopisywały. Dodajmy uczciwie, że miejsce do biwakowania i odpoczynku było bardzo urokliwe. Piękna, rozległa łąka z małą przystanią i rzeką z czystą jak łza płynącą wodą………Aż nie chciało się wracać do pełnej betonu, hałasu i spalin miejskiej rzeczywistości.

PS: Uczniów klasy Ia w czwartek 12 maja czeka wycieczka do zbiornika retencyjnego w Leśnictwie Stobno. Pamiętajcie o prawidłowym przygotowaniu się do tego wyjazdu.

foto – kliknij wybrany kolaż w artykule – zapraszamy…
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

koszykówka: 2016.04.29-30 - Finał Mistrzostw Wlkp Gimnazjów w Koszykówce Chłopców - Piła
Dodano: czwartek, 19 maja 2016 - 16:39 Autor: Admin
koszykówka
W dniach 29-30 kwietnia br. w Pile odbyły się Finał Mistrzostw Wielkopolski Gimnazjów w Koszykówce Chłopców. Organizatorem imprezy były dwie szkoły – ZS2 i ZS3. Mecze rozgrywane były w halach przy Bydgoskiej i w obiekcie Zespołu Szkół nr 2. W finale udział wzięła drużyna naszego gimnazjum, która z drugiego miejsca zajętego na szczeblu rejonowym awansowała do ścisłego finału. Prócz naszych chłopców w finale wlkp. znalazł się jeszcze jeden team z Piły, a mianowicie – ZS2, szkoła specjalizująca się w koszykówce. Nasi sąsiedzi z Jadwiżyna ostatecznie zajęli ósme miejsce. Nasze miasto gościło też drużyny z Ostrowa Wlkp, Śremu, Pniew, Międzychodu, Konina i Sierakowa.

Mistrzem województwa wielkopolskiego została drużyna z Gimnazjum nr 3 w Ostrowie Wielkopolskim, srebro wywalczyli gimnazjaliści z Sierakowa, natomiast trzecie miejsce przypadło w udziale Gimnazjum nr 2 w Międzychodzie.

„Lotnicy” z trójki osiągnęli ogromny sukces, gdyż zajęli 5 miejsce, najwyższe w historii szkolnego basketu. Koszykarzy naszej szkoły prowadzi p.Rafał Justynowicz, a piąte miejsce w finale wlkp. wywalczyli (w nawiasie liczba punktów zdobytych przez poszczególnych zawodników naszej szkoły w turnieju):

Maroszek Dominik (pkt 68), Kołodziej Dawid (pkt 18), Wojtasik Gracjan (pkt 32), Jackowiak Dawid (pkt 12), Dymkowski Michał (pkt 8), Golasa Hubert pkt (pkt 28), Pietrus Mateusz (pkt 0) i Wojciechowski Krystian (pkt 0).

W grupie naszymi przeciwnikami byli gimnazjaliści ze Śremu, Międzychodu i Sierakowa. Wyniki tych spotkań przedstawiają się następująco: Śrem - ZS3 (38:47), Międzychód – ZS3 (54:48) oraz Sierakowo – ZS3 (61:43). Zajęliśmy tym samym 3 miejsce w grupie, a w spotkaniu o miejsce 5 pokonaliśmy drużynę z Pniew w stosunku 42:36. GRATULUJEMY CHŁOPCOM i TRENEROWI!!!

kilka fotek – kliknij kolaż w artykule
IG

Strona gotowa do druku

lekka atletyka: 2016.05.06 - Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Gimnazjów w LA
Dodano: niedziela, 15 maja 2016 - 21:32 Autor: Admin
lekka atletyka
6 maja 2016 r. (piątek) na stadionie lekkoatletycznym przy Żeromskiego odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Gimnazjów Powiatu Pilskiego w Lekkiej Atletyce. Impreza zorganizowana w ramach XVII Powiatowej Olimpiady Dzieci i Młodzieży Powiatu Pilskiego. Dla reprezentacji dziewcząt i chłopców naszej szkoły był to bardzo udany start.

--- CHŁOPCY
W pierwszej konkurencji – chodu na 3 km – bez cienia złudzeń złoto wywalczył Radek Sójka, uczeń klasy 3d. Zrobił to w czasie 14.10,60s. Na kolejny krążek, również z najcenniejszego kruszcu nie musieliśmy długo czekać. W konkurencji biegu przez płotki na dystansie 300m bezkonkurencyjny okazał się Krystian Wojciechowski (3d), który pokonał przeciwników w czasie 40,98s. Obaj zawodnicy na co dzień trenują w klubie GWDA Piła.

Wyśmienity wynik osiągnął w konkurencji rzutu oszczepem Jakub Wojciechowski, uczeń klasy 3a, posyłając oszczep na odległość 37,38m – Kuba zdobył srebro. Nieco gorszy był Kasjan Szotkiewicz, który w tej samej konkurencji uplasował się na czwartym miejscu. Wyniki Kasjana – 31,95m.

Odnotować należy bardzo dobre biegi eliminacyjne naszych stumetrowców – Arka Bąka (2c), Marcela Butyrowskiego (2b) oraz Adriana Karpińskiego (2b). Zdejmując z listy trzecioklasistów Arek z czasem 13,23 zająłby drugie miejsce; ostatecznie był 10, natomiast Marcel 11. Adrian zajął ostatecznie 18 miejsce.

Bieg na 300m mieliśmy obstawiony personalnie tylko przez jednego ucznia, a był nim Bogumił Ozga. Po wspaniałej walce Boguś z czasem 41,01 zajął 3 miejsce – BRAWO! Tutaj również odliczając zawodnika z trzeciej klasy dałoby Bogusiowi miejsce oczko wyżej…ale jest jeszcze impreza w przyszłym roku…spokojnie…

W konkurencji pchnięcia kulą naszą szkołę reprezentowało czterech zawodników. Trzech zostało sklasyfikowanych. Oto ich wyniki:
Kajetan Korczak – 8,90m – 11 miejsce, Kuba Rólkiewicz – 8,83m – 12 miejsce i Michał Dymkowski – 8,53m – 14 miejsce.

Opiekun chłopców – pan Ireneusz Gondek wystawił drugoklasistów w sztafecie 4x100m. Startowali – Bąk, Karpiński, Dymkowski i Ozga. Konkurentami naszych chłopców byli głównie uczniowie klas trzecich, tak jak rok wcześniej. W zeszłym roku było miejsce ostatnie, w tym natomiast różnice między pierwszymi pięcioma sztafetami były bardzo niewielkie. Chłopcy wywalczyli wysokie 5 miejsce z czasem 53,12s i są zespołem bardzo ambitnym i perspektywicznym – GRATULUJĘ!

Wisienką na torcie był występ sztafety szwedzkiej. Trzeba tu wspomnieć, że chłopcy prawie w niezmienionym składzie, rok wcześniej będąc drugoklasistami, zdobyli złoto w powiecie, rejonie, a zwieńczeniem był udział w finale wlkp w Poznaniu. Głód i ambicje były ogromne i nie ukrywając byliśmy faworytami tej niesamowicie efektownej konkurencji. Przypomnijmy – rozpoczynamy z bloków biegiem na dystansie 100m, przekazanie pałeczki – kolejny uczestnik sztafety biegnie 200m, następny 300m, a bieg rozstawny kończy dystans 400m. Nasza ekipa pobiegła w składzie: Mateusz Pietrus (3c), Dawid Jackowiak (3c), zamiast Pawła Stalęgi, który jest już absolwentem naszej szkoły wystąpił wspaniale w tym roku dysponowany Radek Sójka (3d) oraz Krystian Wojciechowski (3d). Wygraliśmy bardzo pewnie z czasem 2.12,45s, który to czas wskazuje na to, że chłopcy nie dali z siebie wiele, ale to wystarczyło, by awansować wyżej. Radość ogromna, bo w pokonanym polu zostawiliśmy m.in. bardzo mocną sztafetę z Białośliwia. Gratulacje chłopcy!!! Wspaniały bieg całej czwórki i genialna „setka” i „dwusetka” Matiego oraz Dawida.


---DZIEWCZĘTA
Wśród dziewcząt, których opiekunką była p.Dorota Zaleska również sypnęło medalami…Poniżej zestawienie wszystkich dziewcząt z podziałem na konkurencje, wynik i zdobyte miejsce:

Julia Korba – 100m – elim 14,39s (2 m-ce) – finał 14,3s (3m)
Basia Sudoł – 100m – elim 14,44s (3 m-ce) – finał 14,56s (5m)
Sandra Wróblewska – 100m elim 15,11s (8m) – finał 15,06s (8m)
Klaudia Prostak – 300m ppł – 59,38s (4m)
Julia Radzymińska – 300m – 46,42s (2m)
Karolina Kin – 300m – 52,48s (10m)
Ania Gamrot – 600m – 2.09,96s (15m)
Julia Lach – 600m – 2.14,61 (19m)
Roksana Więckowska – skok wzwyż – 145cm (2m)
Nel Michowska – skok wzwyż – 145cm (4m)
Zuzanna Szklarz – skok wzwyż – 140cm (7m)
Masza Krawczyk – skok w dal – 3,82m (13m)
Weronika Kordyś – skok w dal – 3,63m (16m)
Jagoda Połyniak – pchnięcie kulą – 6,52m (15m)
Olga Gorączkowska – pchnięcie kulą – 5,13m (18m)
Martyna Gawin – rzut oszczepem – 28,31m (3m)
sztafeta 4x100m – 57,63s (4m)
sztafeta szwedzka – 2.49,56 (6m)

Podsumowując reportaż wypada zaznaczyć, że w tym roku nie odbędą się eliminacje rejonowe zarówno w opisywanej lekkiej atletyce, jak również w innych dyscyplinach z kalendarza SZS Wielkopolska – powód – brak pieniędzy…Jak zatem rozstrzygnięto sprawę awansu poszczególnych zawodniczek i zawodników do finału wlkp?? Bezpośrednio awansowali zawodnicy i sztafety z miejsc pierwszych, natomiast SZS zwołał specjalną komisję, która po zawodach powiatowych wybierała najbardziej wartościowe wyniki i 15 zawodników z takimi rezultatami dołączy do zwycięzców konkurencji w finale województwa wielkopolskiego. Osobiście żałuję, że do finału nie został zakwalifikowany Kuba Wojciechowski, którego wynik nie jest może rewelacyjny w kontekście finału gimnazjady, ale z wynikami nieco słabszymi zawodnicy meldowali się rok rocznie w czempionacie wielkopolskim - tak wybrali eksperci...Trenerzy i sędziowie wybrali jednak dwie zawodniczki z miejsc drugich – JULKĘ RADZYMIŃSKĄ – 300m i ROKSANĘ WIĘCKOWSKĄ – skok wzwyż – GRATULUJEMY!

Zawody finałowe odbędą się w tym roku w Pile – 24 maja na stadionie MOSiR przy Żeromskiego. Relacja na www.zs3.pila.pl – zapraszam!

Obszerna galeria foto dzięki Agacie Franc i Julce Nowickiej – gorące podziękowania z mojej strony – po kliknięciu w wybrany kolaż – zachęcam do obejrzenia.

IRENEUSZ GONDEK

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.05.05 - VI Miejski Konkurs Informatyczny Szkół Podstawowych Miasta Piły - Młody Informatyk
Dodano: niedziela, 15 maja 2016 - 19:27 Autor: Admin
wydarzenia
W dniu 5 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile odbył się VI MIEJSKI KONKURS INFORMATYCZNY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MIASTA PIŁY „Młody Informatyk”.

W konkursie startowali uczniowie szkół podstawowych miasta Piły. Zespół Szkół Nr3 reprezentowała uczennica Claudia Eder z klasy VI c. Najlepsi młodzi pilscy informatycy wykonywali zadania praktyczne. Poziom umiejętności i wiedzy był wysoki. Zadania wymagały wiele wysiłku, ale nasza reprezentantka poradziła sobie dzielnie. Claudia Eder zajęła III miejsce. Claudia okazała się jedyną dziewczyną w pierwszej trójce nagrodzonych.

Kolejny rok Zespół Szkół Nr 3 jest w czołówce.
Jeszcze raz gratulacje i podziękowania za godne reprezentowanie naszej szkoły!

Izabela Karczewska

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.04.28 - GIMNAZJALIŚCI POCZULI SIĘ JAK STUDENCI CZYLI Z WIZYTĄ W ZOD UAM W PILE
Dodano: niedziela, 15 maja 2016 - 18:37 Autor: Admin
wydarzenia
W czwartek 28 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w zajęciach dydaktycznych przygotowanych przez pracowników naukowych Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, mieszczącego w Pile przy ul. Kołobrzeskiej. Uczestnikami tej naukowej eskapady byli uczniowie klasy Ia, klasy z innowacją biologiczno–chemiczną wraz ze swoją wychowawczynią panią Mariolą Nowek oraz dziewczęta i chłopcy klas drugich, którzy od tego roku szkolnego uczestniczą w dodatkowych zajęciach w kółka biologicznego. Pragnę dodać, że całość przedsięwzięcia, z którego skorzystało przeszło 50 grup uczniowskich koordynowała pani dr Danuta Kitowska, której w tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować za profesjonalne przygotowanie naszej wizyty.

Położenie i infrastruktura pilskiego ZOD-u musi budzić wrażenie. Takich warunków do nauki dla swoich studentów nie powstydziłaby się żadna krajowa uczelnia działająca w dużo większej aglomeracji miejskiej niż Piła. My jednak nie przybyliśmy tam zwiedzać obiekty, tylko pogłębiać swoją przyrodniczą wiedzę. W pierwszej części naszej wizyty uczniowie wyposażeni w notatniki i długopisy udali się do małej auli, w której zaplanowano wykład pana dr Szymona Łukasiewicza. Tematyka wykładu obejmowała problem degradacji drzewostanu miejskiego. Wspólnie z panią Mariolą Nowek zastanawialiśmy się czy blisko 1,5 godzinny wykład nie będzie zbyt trudny w odbiorze przez naszych młodych naukowców, biorąc pod uwagę nawet to, że wzięła w nim udział wyselekcjonowana grupa uczniów, zainteresowanych tematyką przyrodniczo – ochroniarską. Nasze obawy już po pierwszym kwadransie okazały się zbyteczne. Pan dr Łukasiewicz przeprowadził zajęcia w bardzo przystępny i zarazem ciekawy sposób. Można się było dowiedzieć wiele interesujących wiadomości, okraszonych ciekawostkami botanicznymi.
Oto kilka z nich:
- najwyższym drzewem na świecie jest 800-letnia sekwoja licząca 112 m. wysokości,
- najgrubszym pniem - 57,9 m. - pochwalić się może kasztanowiec na zboczu Etny,
- gatunkami drzew o największej powierzchni liści są kasztanowce,
- siarka – podobnie jak azot i fosfor - jest tzw. pierwiastkiem deficytowym dla roślin.


Wróćmy do wykładu. Pan dr Łukasiewicz podzielił roślinność miejską na trzy grupy odporności: pierwszą tworzą drzewa i krzewy liściaste, zrzucające liście na zimę. Zaliczamy tu m.in. wiązy, głogi, dęby, leszczynę pospolitą. Drugą grupę tworzą rośliny wymagające większej powierzchni glebowejnp. cis czy świerk srebrzysty a trzecia obejmuje roślinność najbardziej wymagającą, preferującą warunki parkowe.

W kolejnej części wykładu dr Łukasiewicz zajął się problemem ochrony roślinności przed wszechobecnym na drogach, głównie w błocie pośniegowym roztworem chlorku sodu. Mogliśmy zapoznać się ze sposobami ochrony roślinności, jakie preferują władze miejskie Barcelony, Poczdamu i Poznania. Poza tym dowiedzieliśmy się:

- jak niebezpiecznym materiałem dekoracyjno – okrywowym jest kora drzew. W jej składzie wyróżnić można tak szkodliwe pierwiastki jak mangan, ołów i kadm. Poza tym kora wydziela fenole związki będące wręcz zabójcze dla roślin i trujące dla gleby,
- jak ustrzec rośliny przed skutkiem działania psiego moczu; to nie jest jak okazuje problem drugorzędny, marginalny,
- o tym, że wyróżnia się dwa warunki rozwoju drzewostanu: rozwój przestrzeni życiowej korzeni i rozwój korony drzewa,
- o tym, że, do czynników rekompensujących negatywny wpływ środowiska miejskiego na drzewostan zaliczamy: wolną powierzchnię gleby do ok. 10m2, odpowiednie zaopatrzenie w składniki mineralne i zaopatrzenie w wilgoć, szczególnie od kwietnia do czerwca.

Dr Łukasiewicz omówił tzw. diagram fenologiczny z fazami: wegetatywną i generatywną drzewostanu miejskiego. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że np. u gatunków kasztanowców w miastach nie obserwuje się występowania tej drugiej fazy, w której mają miejsce: zapylenie, zapłodnienie i powstawanie owoców. To nie jest stan normalny!!!!!

Młodzież wychodziła z wykładu zadowolona, z cennymi notatkami, z którymi będę miał przyjemność się zapoznać. Uczniowie zachwyceni byli wspaniałą aulą i warunkami do pracy studenckiej braci. A ja mam nadzieję, że po zajęciach teoretycznych będą potrafili odpowiedzieć na kilka pytań:
- co to są korzenie karmiące drzewa?
- co to jest nekroza liści?
- do czego służy laska Egnera?
- co oznacza pojęcie: intercepcja?
- czym różni się park od skweru?
- jaki gatunek drzewa może bytować w warunkach miejskich, nawet w tzw. ciasnych warunkach glebowych?

Po krótkiej przerwie młodzież została podzielona na dwie grupy. Pierwsza udała się najpierw na praktyczne zajęcia z chemii prowadzone przez panią dr Grażynę Głosińską, a druga na zajęcia z biologii, które przygotował i przeprowadził pan dr Paweł Owsianny. Oba spotkania miał odbyły się w prawdziwych laboratoriach. W takich warunkach pracują na co dzień podczas ćwiczeń studenci.

Spotkanie z panią dr Głosińską polegało na identyfikacji odczynów wodnych i zachowaniu się w nich wskaźników chemicznych, takich jak fenoloftaleina i oranż metylowy. Szczególnie dla drugoklasistów tematyka ćwiczeń pozwalała na utrwalenie wiedzy zdobytej na lekcjach chemii w gimnazjum. W drugiej części pani doktor przeprowadziła doświadczalną symulację powstawania zjawiska kwaśnych deszczów. Produkty spalania siarki w tlenie, czyli tlenki siarki IV i VI spowodowały zmianę barwy oranżu metylowego w roztworze wodnym na czerwony. Powód mógłby być tylko jeden: powstał roztwór o odczynie kwaśnym. To właśnie tlenki siarki (a także azotu) opadając podczas np. deszczu na glebę powodują to niezwykle niekorzystne dla roślin zjawisko. Widok martwych drzew i krzewów, nierzadko w postaci sterczących kikutów jak np. w Górach Izerskich jest przygnębiający. Podsumowując: były to niezwykle cenne zajęcia z aktywnym udziałem młodzieży.

W drugim laboratorium pan dr Paweł Owsianny w pierwszej części ćwiczeń z biologii zaproponował naszym młodym kandydatom na studentów wzrokową obserwację budowy morfologicznej (czyli zewnętrznej) liści dziewanny. Potem dokonywano obserwacji mikroskopowej, poznając w ten sposób szczegóły budowy tego roślinnego organu. Pan doktor poprosił o zwrócenie uwagi na wielkość i kształt włosków pokrywających blaszki liściowe dziewanny. Uczniowie na koniec tego etapu zajęć przedstawiali obraz mikroskopowy na tablicy i kartkach papieru. To była znakomita forma zwrócenia uwagi uczniom jak ważna - w pracy naukowej - jest dokładna obserwacja badanego obiektu. Na kolejne atrakcje przygotowane przez pana dr Owsiannego nie trzeba było długo czekać. Mianowicie, uczniowie używając profesjonalnych mikroskopów tym razem obserwowali okazy stawonogów, bardzo dokładnie, wręcz centymetr po centymetrze. Nie zabrakło okazji do wykonania zdjęć za pomocą aparatów komórkowych. Godzina zajęć minęła w sposób niezauważalny, co świadczy o wysokim poziomie ich przygotowania i atrakcyjności dla uczniów.

Około godziny 13-tej nasz pobyt w gościnnych progach pilskiej uczelni dobiegł końca. Była to dla naszych gimnazjalistów świetna, naukowa przygoda. Ucieszyła ich wiadomość, że nie był to ostatni kontakt z poznanymi wykładowcami. W przyszłym roku szkolnym planowane są kolejne spotkania.

W imieniu swoim, pani Marioli Nowek i wszystkich młodzieży z Zespołu Szkół nr3 w Pile biorących udział w tej naukowej przygodzie, pragnę złożyć serdeczne podziękowania wykładowcom: dr Grażynie Głosińskiej, dr Pawłowi Owsiannemu i dr Szymonowi Łukasiewiczowi za wspaniale przeprowadzone zajęcia a dr Danucie Kitowskiej za to, że mogliśmy w tym przedsięwzięciu uczestniczyć.

Piotr Gruntkowski
foto - kliknij wybrany kolaż w artykule

PS: W czwartek 5 maja w niezmienionym składzie wyjeżdżamy do Drawieńskiego Parku Narodowego, licząc na kolejną dawkę ciekawych zajęć dydaktycznych.

Strona gotowa do druku

siatkówka plażowa: 2016.04.27 - II Mistrzostwa Miasta Piły Gimnazjów w Plażowej Piłce Siatkowej Chłopców
Dodano: niedziela, 15 maja 2016 - 16:57 Autor: Admin
siatkówka plażowa
27 kwietnia 2016 na boiskach plażowych ZOS MOSiR odbyły się II Mistrzostwa Piły Gimnazjów w Plażowej Piłce Siatkowej Chłopców. Impreza z kalendarza imprez miejskich punktowana jest do rywalizacji szkół miasta Piły. Organizatorem imprezy jest p.Ireneusz Gondek (ZS3) wraz z p.Jackiem Piechotą (G5). Każda placówka ma prawo wystawić dwie pary w turnieju. Z tego przywileju skorzystały wszystkie 4 szkoły biorące udział w imprezie, a były to:

ZS3(1) – GŁADYSZ Michał / DYMKOWSKI Michał
ZS3(2) – PIETRUS Mateusz / WOJTASIK Gracjan
ZS1(1) – ROZPENDEK Hubert / ŁAPACZ Krzysztof
ZS1(2) – FĄS Mateusz / ŁAPACZ Kacper
ZS2(1) – NIEMCZEWSKI Filip / SOBKOWIAK Adrian
ZS2(2) – ROZPŁOCH Mateusz / CZYŻ Adrian
G5(1) – STACH Mikołaj / CEGŁA Mateusz
G5(2) – BACZKOWSKI Norbert / HERC Mirosław


Trenerzy/opiekunowie podjęli decyzję, by turniej rozegrać systemem grupowym. Dwa najlepsze duety awansowały do półfinałów „na krzyż”, po których rozegraliśmy spotkania o miejsca medalowe. Mecze sędziowali p.Krzysztof Kopczyński i p.Jarosław Zając, a pomagali im uczniowie 2c Zespołu Szkół Nr 3 – Arek Bąk i Bartek Szkodziński. Dziękujemy arbitrom za profesjonalne podejście do tematu.

Po losowaniu w grA znalazły się G5(2), ZS3(2), G5(1) i ZS1(1), natomiast w grB: ZS3(1), ZS1(2), ZS2(1) i ZS2(2). Nasi uczniowie byli niepokonani i wygrali kompletując 6 punktów (po 2 za każdy wygrany pojedynek) Poniższe tabele obrazują tę fazę turnieju:


W półfinałach para ZS3(1) Gładysz/Dymek trafiła na G5(1) Stach/Cegła i uległa w setach do -7 i -14 (graliśmy do 15 pkt). W drugiej połówce ZS3(2) Pietrus/Wojtasik trafili na łatwiejszego rywala – ZS2(2) Rozpłoch/Czyż pokonując ich do -9 i -4.
Michał Gładysz w meczu półfinałowym grał z kontuzją i nie był to ten sam zawodnik, którego pamiętamy z XI Mistrzostw Szkoły, które dwa dni wcześniej rozgrywaliśmy na tych samych obiektach, a mimo to w spotkaniu o brąz chłopcy z 2c pokonali charakter i mimo bólu barku Michała Gładysza pokonali kolegów z ZS2 do -7 i do -12.

Mecz o złoto to zacięta walka pomiędzy parą naszej szkoły Pietrus/Wojtasik, a parą z G5 – Stach/Cegła. Dopiero tie-break wyłonił zwycięzców. Pierwszy set dla G5 do -8, drugi dla ZS3 do -7. Tie-break wygrali podopieczni p.Rafała Justynowicza w stosunku 11:6. GRATULUJEMY!!!

Zwycięzcy otrzymali medale, puchary, dyplomy, a złoci medaliści piłkę plażową, jako nagrodę dla szkoły. Prócz klasyfikacji szkół p.Gondek wręczył dyplomy imienne w klasyfikacji generalnej turnieju. GRATULUJEMY zwycięzcom i zapraszamy za rok na 3 edycję miejskiego beach-volley’a.

Fotki – kliknij wybrany kolaż – Dziękuję przy okazji dziewczętom z 3d – Wiktorii Chojeckiej i Julce Nowickiej za wprawne oko ;)

IRENEUSZ GONDEK

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.04.25 - XIII Regionalny Konkurs Literacki o Złote Pióro
Dodano: niedziela, 15 maja 2016 - 15:06 Autor: Admin
wydarzenia
XIII Regionalny Konkurs Literacki o "Złote Pióro" – "Od magii świata do magii słowa"


Tegoroczna edycja przyniosła nam: II Nagrodę dla Alicji Tyrańskiej z klasy VIc oraz Wyróżnienia dla Weroniki Krawczuk i Marii Skiery z klasy Vc.


Gratulujemy sukcesu!

fotki – po kliknięciu w kolaż – ZAPRASZAMY!!!

Strona gotowa do druku

siatkówka plażowa: 2016.04.25 - XI MISTRZOSTWA GIMNAZJUM W PLAŻOWEJ PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW
Dodano: niedziela, 15 maja 2016 - 14:48 Autor: Admin
siatkówka plażowa
Znamy już mistrzowską parę w plażowej piłce siatkowej na rok 2015/2016!!! 25 kwietnia rozegraliśmy XI z kolei Mistrzostwa Szkoły Gimnazjów w Plażowej Piłce Siatkowej Chłopców. Organizatorem szkolnego czempionatu jest p.Ireneusz Gondek. Celem nadrzędnym imprezy jest wyłonienie najlepszych duetów, które reprezentować będą ZS3 na arenie pozaszkolnej. Jest to również bardzo dobra okazja na podniesienie umiejętności techniczno-taktycznych uczniów klas sportowych oraz nabranie niezbędnego doświadczenia w turnieju „o stawkę”.

W tym roku do turnieju przystąpiło 12 par (4 z klasy 1c, 5 z 2c i 3 z 3c). Z trwogą śledziliśmy prognozę pogody jeszcze na kilka dni przed zawodami. Niestety „aniołki robiły ostatnie porządki w niebie” i w dniu imprezy mieliśmy każdą z możliwości pogodowych – był deszcz, słońce, wiatr, a nawet śnieg!!! Chłopcy byli jednak dobrze przygotowani na takie warunki – były ciepłe ubrania, odzież termiczna i termosy z gorącą herbatą.

Turniej rozpoczęliśmy od losowania par. Graliśmy systemem brazylijskim – sety do 15 punktów bez przewagi, natomiast tie-break do 11 na przewagi. W fazie medalowej spotkania toczyły się do 21 punktów, a tie-break, do 15, czyli dokładnie tak, jak gra się na imprezach rangi światowej. Mecze sędziował absolwent klasy sportowej – Krzysiek Łykus wraz z p.Gondkiem. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Krzysiowi za arbitraż na wysokim poziomie i dzień poświęcony szkolnej plażówce.

Tegoroczne mistrzostwa obfitowały w szereg zaskakujących wyników. Kilkukrotnie - młodsze klasy utarły nosa starszym kolegom; działo się tak zarówno w fazie wstępnej, jak i w spotkaniach decydujących o medalach. Aktorami szkolnych zmagań tego dnia byli:
JEANTY BENJAMIN - SIERSZCHUŁA JANEK (1c)
KOWALSKI NIKODEM - TOMASZEWICZ MIŁOSZ (1c)
KONECZNY SZYMON - BEDNAREK MATEUSZ (1c)
KOŹMA DOMINIK - TABAŁA OSKAR (1c)
BIAŁEK SZYMON - PERUCKI MARCIN (2c)
SZKODZIŃSKI BARTEK - BĄK AREK (2c)
DYMKOWSKI MICHAŁ - GŁADYSZ MICHAŁ (2c)
STRÓŻYŃSKI FILIP - KORCZAK KAJETAN (2c)
WYBRANIEC TOMEK - RÓLKIEWICZ KUBA (2c)
PIETRUS MATEUSZ - WOJTASIK GRACJAN (3c)
ZDUNEK WIKTOR - GOLASA HUBERT (3c)
JACKOWIAK DOMINIK - SZOTKIEWICZ KASJAN (3c)


Poniżej wyniki wszystkich spotkań w formie tabeli:

Zwycięzcą XI Edycji Mistrzostw Szkoły w Beach-volley-u została pierwszy raz w historii imprezy klasa II – para Michał Dymkowski – Michał Gładysz, którzy w finale walczyli z trzecioklasistami – Mateuszem Pietrusem i Gracjanem Wojtasikiem. Był to drugi pojedynek tych duetów podczas turnieju. Los splótł ich już w drugim spotkaniu imprezy, gdzie górą byli zawodnicy z 3c…jednak mecz ostatni miał o wiele większy ciężar.

Trzecie miejsce przypadło w udziale parze, na którą nikt tego dnia nie stawiał – Arek Bąk i Bartek Szkodziński pokonali po pięknym siatkarskim widowisku faworytów (przyp. autora) turnieju – parę Filip Stróżyński/Kajetan Korczak.

Trudy turnieju były widoczne w końcowej fazie gry pary Stróżyk/Korczak. Czwarte miejsce dla sportowca to miejsce najgorsze, zwłaszcza gdy rozpoczyna się turniej w roli faworyta. Pojawiły się nawet łzy bólu, rozgoryczenia, straconej szansy. Pamiętajcie, że w przyszłym roku również odbędzie się szkolna impreza, w której będzie szansa na rewanż i rehabilitację.

W tym miejscu wspomnieć należy o nagrodach, a te w tym roku były bardzo okazałe. Najlepsi otrzymali medale, dyplomy oraz puchary ufundowane przez Radę Rodziców przy ZS3, a najlepsza para obdarowana została piłkami podpisanymi przez zawodników piątej drużyny PlusLigi – Cuprum Lubin. Sponsorem nagrody jest absolwent ZS3, podopieczny p.Ireneusza Gondka, obecnie atakujący Cuprum – MATEUSZ MALINOWSKI, któremu gorąco dziękuję za pamięć.

Pierwsze dwie pary XI Mistrzostw ZS3 reprezentować będą szkołę w II Mistrzostwach Miasta Piły Gimnazjów, które odbędą się już 27 kwietnia 2016, natomiast tradycyjnie zwycięzca szkolnego turnieju (Gładysz-Dymkowski) reprezentować będzie ZS3 w Mistrzostwach Powiatu Pilskiego, które rozegrane zostaną 16 maja 2016 w poniedziałek. Wszystkie relacje na łamach www.zs3.pila.pl. Zapraszamy

Obszerna relacja foto z imprezy po kliknięciu w wybrany kolaż – DZIĘKUJĘ Wiktorii Chojeckiej i Julii Nowickiej – fotki to ich dzieło ;)

IRENEUSZ GONDEK

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.04.25 - Wojewódzki Konkursu Języka Polskiego - wręczenie nagród
Dodano: niedziela, 08 maja 2016 - 20:14 Autor: Admin
wydarzenia
Uroczyste wręczenie zaświadczeń i nagród Laureatom Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.Przypominamy, że z naszej szkoły laureatką została Alicja Tyrańska z klasy VIc.kilka fotek – kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

pływanie: 2016.04.23 - Indywidualne Mistrzostwa Piły w Pływaniu
Dodano: niedziela, 08 maja 2016 - 20:03 Autor: Admin
pływanie
Dnia 23 kwietnia 2016 na pływalni WODNIK odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Piły Chłopców Szkół Podstawowych. W zawodach wystartowała także nasza reprezentacja.

W kategorii klas piątych II miejsce na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym zajął Dawid Brzeziński. Również w kategorii klas piątych tytuł Mistrza Piły na dystansie 50 metrów stylem klasycznym zdobył Wiktor Wład. Wojciech Przybylski w kategorii klas szóstych zajął dwukrotnie II miejsce na dystansie 50 metrów stylem dowolnym i grzbietowym.

Nasza reprezentacja wystąpiła w następującym składzie: Viktor McWilliam, Jakub Kosmatka, Wojciech Leszczyński, Wiktor Wład, Dawid Brzeziński oraz Wojciech Przybylski.

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Opiekunem drużyny był Sławomir Grzegorczyk
foto – kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.04.23 - 24. Powiatowe Dyktando Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego
Dodano: niedziela, 08 maja 2016 - 19:49 Autor: Admin
wydarzenia
24. Powiatowe Dyktando Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego odbyło się 23 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół nr 2 w Pile.


Dla nas były to szczęśliwe zmagania, ponieważ uczennice: Gabriela Kubera z klasy Vc zdobyła II miejsce, Alicja Tyrańska z klasy VIc - wyróżnienie.

Naszą szkołę reprezentowała też Julia Grzymajło z klasy IVa.Dziękujemy uczestniczkom konkursu za godne reprezentowanie szkoły.

Kilka fotek – kliknij kolaż

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.04.22 - Międzynarodowy Dzień Ziemi - Turniej Przyrodniczy dla klas II Gimnazjum
Dodano: piątek, 29 kwietnia 2016 - 11:33 Autor: Admin
wydarzenia
22 kwietnia z okazji  Międzynarodowego Dnia Ziemi klasy II gimnazjum wzięły udział w Turnieju przyrodniczym przygotowanym przez nauczycieli zespołu przyrodniczego.

Dla każdego zespołu klasowego znalazło się szereg ciekawych zadań.

Uczniowie musieli zmierzyć się z różnymi zadaniami „Bank Pytań” z dziedziny fizyki, chemii, biologii i geografii.

3 osobowe zespoły klasowe wzięły udział w konkurencji plastycznej „Zagrożona Planeta”.

W ostatniej części turnieju „Czy potrafię” zespoły musiały wykazać się znajomością mapy fizycznej świata, rozpoznać gatunki drzew rosnących w naszym kraju, wykazać się znajomością wzorów fizycznych oraz rozpoznać odczyny chemiczne.

Wszystkie klasy bardzo ambitnie podeszły do rozwiązywania zadań, rywalizacja była zacięta.

Każdy mógł się wykazać swoją wiedzą i umiejętnościami.

W rywalizacji zwyciężyli:Klasa IIA i IIC (ex aeguo) I miejsce, II miejsce zajęła klasa II, a III miejsce przypadło w udziale klasie IIB.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę również tym, którym nie udało się zająć wyższego miejsca w tegorocznym konkursie.


Fotki z turnieju dostępne z poziomu fotogalerii lub na skróty po kliknięciu w wybrany kolaż – ZAPRASZAMY!!!Przedstawiciel zespołu przyrodniczego - M. Nowek

Strona gotowa do druku

logo: 2016.04.21 - Turniej sportowo-rekreacyjny dla klas I gim - TRZYMAJ FORMĘ - 9 edycja
Dodano: piątek, 29 kwietnia 2016 - 11:07 Autor: Admin
logo
Zorganizowany w ramach „Dni przyrodniczych” turniej „Trzymaj Formę!” jest już dziewiątą tego typu zabawą, na stałe więc wpisał się w kalendarz imprez szkolnych. Podobnie jak w poprzednich latach, połączyliśmy konkurencje sportowe z wiedzowymi, bo przecież należy dbać o formę nie tylko fizyczną, ale i umysłową.

Realizując ten cel, zadbaliśmy o to, aby dzisiejszy turniej miał formę zabawy promującej zdrowy styl życia, zasady fair play w rywalizacji oraz poszerzającej wiedzę z zakresu prawidłowego odżywiania się.

W tym roku szkolnym w kategoriach wiedzowych i sportowych rywalizowały ze sobą klasy I gimnazjum:
I miejsce zajęła klasa – Ic, II miejsce przypadło klasie – Ie, a trzecie miejsce zajęła klasa – Id

Dziękujemy uczniom klas I gimnazjum, a także organizatorom imprezy:
Panu Piotrowi Gruntkowskiemu
Panu Mariuszowi Kwiatkowskiemu
Pani Judycie Górce
Pani Małgorzacie Paterskiej
Pani Agacie Graj, a także Pani Małgorzacie Kossak oraz wszystkim nauczycielom w-f.

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.04.18 - Spotkanie z pszczelarzem w klasie 2c
Dodano: niedziela, 24 kwietnia 2016 - 19:13 Autor: Admin
wydarzenia
W poniedziałek 18 kwietnia 2016r. klasa 2c gościła pana Janusza Wawrzyniaka - pszczelarza, który posiada własną pasiekę. Spotkanie odbyło się z okazji prezentacji lapbooka Kingi, która przygotowała prezentację o pszczołach.

Pan Janusz opowiedział dzieciom o tym, jak powstaje miód i z czego się go otrzymuje. Opowiadał nam o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, co produkują i jak spędzają zimę.

Dzieci dowiedziały się jak bardzo są to pracowite owady i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Pszczelarz zwrócił również uwagę dzieciom na odpowiedzialną pracę pszczelarza. Nasz gość pokazał dzieciom ul i plastry miodu, oraz ubiór pszczelarza. Uczniowie zainteresowani tematem zadawali szereg ciekawych pytań, na które udzielono odpowiedzi w sposób przystępny dla dzieci. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacją miodu i test sprawdzający wiedzę, który przygotowała Kinga.

Dziękujemy serdecznie panu Januszowi za miłą wizytę, poświęcony czas, oraz naszej koleżance Kindze za zaproszenie gościa.

foto - kliknij kolaż
Klasa 2 c z wych.K.Świerczyńską

Strona gotowa do druku

matematyka: 2016.04.05 - Mały Matematyk
Dodano: niedziela, 24 kwietnia 2016 - 18:50 Autor: Admin
matematyka
Dnia 05.04. 2016r. w Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi odbył się międzyszkolny konkurs matematyczny dla uczniów klas drugich szkół podstawowych pt. "Mały Matematyk". Wzięło w nim udział prawie 100 uczniów z pilskich szkół. Naszą szkołę wspaniale reprezentowali:

– Bajor Michał, Szews Julia (kl. 2a – wych.D.Sikora)
– Jopek Aleksandra (kl. 2b – wych.T.Zapolska)
– Brzezowski Szymon, Kosiniec Kamil, Śnioszek Kacper (kl. 2c – wych.K.Sykutera-Świerczyńśka)
– Kupczyk Veronica, Obarski Nikodem, Słowik Nikola (kl. 2d – wych.M.Kozłowska)


Przygotowane dla każdego ucznia zadania konkursowe sprawdzały wiedzę matematyczną i umiejętność logicznego myślenia.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i sumienne przygotowanie do konkursu, a największe gratulacje składamy Julii i Szymonowi, którzy zdobyli wyróżnienie!!!

Koordynatorka – K.Świerczyńska z wychowawczyniami klas drugich
foto - kliknij wybrane zdjęcie w artykule

Strona gotowa do druku

filmy: 2016.04.14 - Dopalacze niszczą życie
Dodano: wtorek, 19 kwietnia 2016 - 21:39 Autor: Admin
filmy
14 kwietnia br. dwóch uczniów klasy filmowej prowadzonej przez p. Beatę Lipowicz – Krystian Gładych i Maurycy Rożek – wzięło udział w uroczystości podsumowania konkursu pod hasłem „Dopalacze niszczą życie”. Odbyła się o­na w sali konferencyjnej Powiatowej Komendy Policji w Pile. Konkurs był przeznaczony dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a startować można było w dwóch kategoriach: 30 – sekundowy spot filmowy lub plakat. Prace konkursowe zatytułowane były tak, jak główne hasło konkursu. Maurycy Rożek i Krystian Gładych zrealizowali etiudę filmową, podobnie jak uczniowie kl. IIA – K. Cyganowski, P. Brzeziński i P. Fąfara. Obie prace zostały zgłoszone do etapu powiatowego konkursu.
Okazało się, że spot uczniów klasy filmowej zajął I miejsce i będzie reprezentował powiat pilski na etapie wojewódzkim w Poznaniu.  Młodzież z rąk Komendanta Powiatowego Policji w Pile mł. insp. Piotra Skrzypkowiaka oraz zaproszonych gości odebrała dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Pile, Urząd Miasta w Pile, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Pile i Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pile.

fotki - kliknij zdjęcie w artykule
Gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki za naszych filmowców!
Autor tekstu: B. Lipowicz

Strona gotowa do druku

filmy: 2016.04.08-10 - Warsztaty w Pradze
Dodano: wtorek, 19 kwietnia 2016 - 21:20 Autor: Admin
filmy
"Inspirowane pamięcią"
W tym roku klasa filmowa prowadzona przez p. Beatę Lipowicz przystąpiła do realizacji projektu filmowo – historycznego Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem "Inspirowane pamięcią". Jest to projekt międzynarodowy, do którego przeprowadzona została we wrześniu selekcja wśród szkół z całej Polski. Zakwalifikowano 15 szkół z naszego kraju, a wśród nich grupę z naszego gimnazjum. Młodzież z "filmówki" w trakcie realizacji tego projektu przygotowuje etiudę filmową pod roboczym tytułem "Pod ścianą", a inspiracją do niego ma być historia II wojny światowej. Cały projekt odbywa się w języku angielskim, więc uczniowie korzystają ze wsparcia nauczycielki tego języka – p. Anny Krutel. To właśnie pani Krutel wyjeżdżała dwukrotnie na warsztaty z naszą młodzieżą. Pierwszy raz w listopadzie do Warszawy, a drugi na początku kwietnia br. do Pragi. Dwie uczennice z klasy filmowej – Wiktoria Sawicz i Klaudia Soczewka miały okazję pracować na tych warsztatach z uczniami z Czech i Słowacji. A oto relacja K. Soczewki z tego, co działo się w Pradze:

"W piątek, 8.04.2016r. po przylocie do Pragi odbyło się powitanie, podczas którego graliśmy w Bingo, zbierając podpisy pod pytaniami typu „Czy jesteś w Pradze po raz pierwszy?" lub "Czy jesteś leworęczny?". Następnie, po krótkiej przerwie braliśmy udział w Pitching Forum. Trzeba było opisać swój film, a po wyświetleniu go, odpowiedzieć na kilka pytań, wysłuchać rad. Wieczorem dostaliśmy informacje o zadaniu, jakie czeka nas następnego dnia.

W sobotę rano wyszliśmy podzieleni na grupy po 3-4 osoby, aby zbierać materiały do filmów o Pradze, jej mieszkańcach, ale przede wszystkim o prawdzie. Po obiedzie pokazano nam, jak korzystać z programu, w którym później montowaliśmy filmy.

W niedzielę kontynuowaliśmy montaż, który przebiegał nam zaskakująco łatwo. Uważnie słuchaliśmy rad i uwag, dzięki czemu nasz film był jeszcze lepszy. Później każda grupa prezentowała swój film, krótko opisując, o czym opowiada. Wybieraliśmy najlepszy film i wydaje mi się, że ten, który wygrał, w pełni na to zasłużył. Na koniec otrzymaliśmy zaproszenie do Warszawy na Wielki Finał, jaki się odbędzie w dniach 6 – 7 czerwca br.

Najbardziej podobało mi się zbieranie materiałów do filmu, ponieważ miałam możliwość poznania wielu ciekawych historii.
Na drugim miejscu był "czas wolny", którego było niewiele, a jednak umieliśmy go wykorzystać do integracji. Ciągły kontakt z ludźmi przez te trzy dni był niezwykle motywujący, przejmowało się od innych pozytywną energię i przekazywało dalej. Każdy był dla siebie życzliwy, chętny do pomocy, co zachęcało do działania. Czułam się tam bardzo swobodnie, mimo że byłam najmłodsza. Chciałabym jeszcze kiedyś trafić na takich ludzi".

foto - kliknij w wybrany kolaż
Autorki tekstu: Beata Lipowicz, Klaudia Soczewka

Strona gotowa do druku

biologia: 2016.04.14 - Wieści z Ia - W zdrojowej Górze tym razem o wodzie
Dodano: niedziela, 17 kwietnia 2016 - 23:09 Autor: Admin
biologia
Kolejne spotkanie uczniów klasy Ia z panią Anną Kałka w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra poświęcone zostało wodzie.

Nie trzeba nikogo przekonywać jak wielkie znaczenie dla każdego żywego organizmu i prawidłowego funkcjonowania przyrody ma ten bezcenny związek chemiczny.

Nie można go zastąpić żadnym innym. Bez wody rośliny zielone nie mogą przeprowadzać fotosyntezy, bez fotosyntezy nie byłoby tlenu a bez tlenu nie przeżyłoby większość istot żywych.

Wodę potrzebują i jednokomórkowe bakterie i potężne zwierzęta jak np. słonie. Jest związkiem życia a 22 marca każdego roku na Ziemi obchodzi się Dzień Wody.

Na czwartkowych zajęciach zastanawialiśmy się, dlaczego tak istotne w dzisiejszych czasach jest oczyszczanie wody? Czy wystarczy wody na naszej planecie dla następnych pokoleń? Co możemy osobiście zrobić, aby zmniejszyć ilość wykorzystywanej wody w naszych domach?
Pani Ania przygotowała dla nas film popularnonaukowy z udziałem znakomitego podróżnika, dokumentalisty i publicysty Wojciecha Cejrowskiego. Młodzież przyjęła tą informację z entuzjazmem, co świadczy, że postać pana Wojciecha jest dobrze znana młodemu pokoleniu. Powiem szczerze, że ten fakt mnie ucieszył. Uważam, że Wojciech Cejrowski to kolejna postać po Arkadym Fidlerze, Tony Haliku czy małżeństwie Alinie i Czesławie Centkiewiczach, których podziwiam za pasję, wspaniałe pouczające filmy i książki, które do dzisiaj czytam z wypiekami na twarzy.

Wojciech Cejrowski na początku filmu zadał pytanie: dlaczego powinniśmy dbać o stałe dostawy czystej, pitnej wody, dodając, że w Polsce mamy poważne jej niedobory.

W filmie kilkakrotnie przenosiliśmy się w różne miejsca kuli ziemskiej. W Etiopii – państwie będącym liderem w Afryce w produkcji tzw. białej energii, czyli energii wody - pokazano życie ludzi z plemienia żyjącego w dorzeczu rzeki Omo. Czekają o­ni na powodzie, dające im ryby, jako pożywienie i wodę gwarantującą przeżycie. Niestety powodzie są na tym terytorium coraz rzadsze, co grozi śmiercią tubylców. Potem udaliśmy się z Wojciechem Cejrowskim na podróż w Andy. Te przepiękne góry to wielki magazyn wody zgromadzonej w lodowcach. Dzięki stałemu uwalnianiu wody jej ilość w rzekach nigdy nie spada poniżej zera. Jest jednak pewien problem. Zwiększenie temperatury powietrza o 3 stopnie Celsjusza spowoduje topnienie lodowca And i jego zanik. Byłaby to tragiczne w skutkach dla mieszkańców wielu państw np. zalane i zniszczone mogą być wyspy Malediwy.

Z Wojciechem Cejrowskim i z kamerą przenieśliśmy się nad świętą a zarazem najbrudniejszą rzekę na świecie, czyli Ganges, potem znany podróżnik udowodnił, że woda płynąca w naszym Bałtyku nie należy do najczystszych. W jednej z nadmorskich oczyszczalni pokazał, co człowiek wyrzuca do wody. To, co widzieliśmy nie wystawia nam dobrego świadectwa.

Na koniec filmu W.Cejrowski wrócił do lat swojego dzieciństwa, kiedy jego babcia i mama napełniali wiaderka i małe wanienki deszczówką, znakomitą wodą np. do mycia włosów i do podlewania roślin w ogrodzie. Hasło: CZYSTA WODA, ZDROWIA DODA – jest nieśmiertelne.

Po filmie podsumowaliśmy zdobyte wiadomości. Po zajęciach powinniście potrafić odpowiedzieć na pytanie: jak Ty sam możesz wpłynąć na oszczędne gospodarowanie wodą?

Wypada podziękować pani Ani za przygotowanie po raz kolejny ciekawych zajęć. Oby jak najwięcej informacji zostało jak najdłużej w pamięci dziewcząt i chłopców klasy Ia.

PS: Następny wyjazd to wycieczka terenowa nad zbiornik retencyjny Leśnictwa Stobno. Mam nadzieję, że przypomnicie sobie uwagi pani Ani odnośnie stroju i obuwia.

foto - kliknij wybrane zdjęcie
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

biologia: 2016.04.12 - Gość na lekcji w klasie Ia
Dodano: niedziela, 17 kwietnia 2016 - 21:50 Autor: Admin
biologia
W minionym tygodniu na lekcji biologii gościliśmy pana Piotra Leciejewskiego, członka Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody i zarazem szefa pilskiego oddziału tego ogólnopolskiego ekologicznego stowarzyszenia.


Wypada napisać kilka zdań o historii powstania LOP-u w naszym kraju. Zacząć trzeba od stwierdzenia, iż tradycja ochrony przyrody w Polsce sięga X wieku i są to tradycje niepospolite. Wtedy pojawiły się pierwsze dekrety ochrony niektórych gatunków roślin i zwierząt.

Przez kolejne stulecia podejście do problemów ochroniarskich bardzo ewoluowało. Oto kilka przykładów: Kazimierz Wielki podjął działania zapobiegające wyniszczaniu lasów, Zygmunt III chronił tury, Władysław Jagiełło ograniczał polowania, chronił cisy i dęby, Zygmunt Stary m.in. bobry a rodowity Pilanin, wielki uczony ksiądz Stanisław Staszic optował za koniecznością ochrony Tatr. O wspaniałej karcie działań tyczących ochrony przyrody w kraju nad Wisłą można by było napisać jeszcze bardzo wiele zdań, ale skupmy się nad tym jak doszło do powstania tej tak bardzo nam wszystkim potrzebnej organizacji jaką jest Liga Ochrony Przyrody.

Otóż w 1925r. prof. Adam Wodziczko zakłada na terenie Wielkopolski i Pomorza organizację społeczną pod nazwą „Liga Ochrony Przyrody”
. Liga jako organizacja ogólnokrajowa powstaje z inicjatywy Państwowej Rady Ochrony Przyrody, a zjazd założycielski zaplanowano na dzień 9 stycznia 1928 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia każdego roku 9 stycznia obchodzony jest jako Dzień Ligi Ochrony Przyrody. Autorem znaczka LOP jest Jerzy Hryniewiecki. Przygotował o­n cztery projekty: pierwszy przedstawiał postać chroniącą obuwika, drugi – jesiotra, trzeci – wyskakującego z wody łososia a czwarty – żubra. Wybrano ostatni rysunek i znaczki z żubrem przetrwały do dnia dzisiejszego. Z powojennego okresu  działalnością LOP-u związanych było wiele znamienitych postaci polskiej nauki jak np. Władysław Szafer, Walery Goetel, Bolesław Hryniewiecki, Jan Gwalbert Pawlikowski.Wróćmy do spotkania z naszym gościem. Pan Piotr Leciejewski przypomniał uczniom o formach ochrony przyrody w Polsce oraz omówił cele jakie nakreślone są przed tym ekologicznym stowarzyszeniem. Rozmawialiśmy także o metodach działania Ligi.

Liga Ochrony Przyrody wydaje znakomite czasopismo „Przyroda Polska”, które czyta się „jednym tchem”. Merytoryczne teksty i fantastyczne zdjęcia osobiście podziwiam od wielu dekad.

Pierwszy kontakt pana Piotra z uczniami klasy innowacyjnej trwało bardzo krótko, bo niecałe 45 minut, ale można je ocenić bardzo pozytywnie. Kolejne spotkanie już wkrótce. Skupimy się wtedy na jednym, konkretnym temacie.

fotki w nieco większym rozmiarze - kliknij kolaż
Piotr Gruntkowski

Strona gotowa do druku

lekka atletyka: 2016.04.13 - Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Gimnazjów w Biegach Przełajowych
Dodano: niedziela, 17 kwietnia 2016 - 20:28 Autor: Admin
lekka atletyka
BARDZO UDANY WYSTĘP NASZYCH LEKKOATLETÓW!
13 kwietnia na obiektach ZOS MOSiR przy Żeromskiego odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pilskiego Gimnazjów w Biegach Przełajowych.
To kolejna impreza z kalendarza XVII Powiatowej Olimpiady Dzieci i Młodzieży Powiatu Pilskiego roku 2015/2016.

Opiekunami naszych lekkoatletów byli: Anna Fiedorowicz (SP dziewczęta), Sławomir Grzegorczyk (SP chłopcy), Justyna Waszak (GIM dziewczęta) i Ireneusz Gondek (GIM chłopcy).

Dziewczęta musiały pokonać dystans 800m, natomiast chłopcy zmagali się z odległością – 1500m. Pierwsza ósemka zawodniczek i zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych uzyskiwała bezpośredni awans do zawodów szczebla wojewódzkiego, który odbędzie się w miesiącu czerwcu.

Wśród dziewcząt z klas IV-V SP wyróżnić należy Jagodę Polcyn, natomiast z klas VIJulkę Stankiewicz oraz Martę Kulawik. Dziewczęta dały z siebie wszystko, ale nieco zabrakło do awansu.

Chłopcy ze Szkoły Podstawowej naszego zespołu wypadli średnio. Na pochwałę zasługuje postawa Dawida Brzezińskiegoucznia klasy V.

W kategorii dziewcząt w wieku gimnazjalnym – w klasach I-II dobrze wypadła Julia Radzymińska, a w biegu klas III - Barbara Sudoł. Tu też zabrakło odrobinę do awansu.

Ostatni na trasę ruszyli gimnazjaliści (po nich szkoły ponadgimnazjalne – wśród których widzieliśmy wielu absolwentów naszej placówki). W klasach I-II o czołową ósemkę otarł się Piotrek Nawrocki, który zajął 9 miejsce…; wysoko uplasował się również Arek Bąk – 21 miejsce. Roczniki 2000, czyli III klasy gimnazjum postawiły jednak kropkę nad i… Po zaciętym i agresywnym starcie chłopcy zniknęli w lesie. Nerwowo wpatrywaliśmy się w bramę, którą zawodnicy wbiegają na boczny stadion po 3 dystansu. Na trasie biegu w tym roczniku naszą placówkę reprezentowali czołowi lekkoatleci, na co dzień trenujący w klubie GWDA Piła – Krystian Wojciechowski i Radek Sójka, oraz uczniowie nazwijmy to nie klubowi - Gracjan Wojtasik i Mateusz Mikołajczyk. Po pięknym finiszu zwyciężył Krystian, a brąz wywalczył Radek. Gracjan zajął bardzo wysokie 15 miejsce. GRATULUJEMY!!!

Do finału naszego województwa w Indywidualnych Biegach Przełajowych awansowali Krystian Wojciechowski i Radek Sójka. BRAWO PANOWIE!!! Życzymy medalu na kolejnym etapie zmagań przełajowców.

Dodam jeszcze w tym miejscu, że aktualny rok szkolny 2015/2016 jest już w tym momencie bardzo owocny, wszak to już czwarty finał wojewódzki uczniów naszego gimnazjum w imprezach z kalendarza NSZS (Nadnoteckiego Szkolnego Związku Sportowego – wszystkie opisane na łamach naszej www – przyp. autora). Po szachach drużynowych, siatkówce chłopców, koszykówce chłopców, która przed nami dodajemy jeszcze indywidualne biegi przełajowe. Jest to duże osiągnięcie, ale nie tracimy animuszu i przed nami jeszcze kilka możliwości, by wynik ten podnieść…wszystko w kolejnych relacjach…

Dziękuję w tym miejscu Wiktorii Chojeckiej i Julii Nowickiej, które bardzo sprawnie poruszały się od linii startu do linii mety, nie pomijając podium – z aparatem w dłoni. Myślę, że pokonały dłuższy dystans aniżeli uczestnicy zawodów – dzięki dziewczyny ;) Fotki dostępne po kliknięciu w kolaże – ZAPRASZAM!!!

Ireneusz Gondek

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.04.10 - VI MIEJSKI KONKURS - Rozśpiewane pierwszaki
Dodano: niedziela, 17 kwietnia 2016 - 18:02 Autor: Admin
wydarzenia
Dnia 10 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się VI MIEJSKI KONKURS „Rozśpiewane pierwszaki”.  W konkursie wzięli udział uczniowie klas pierwszych z pilskich szkół. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy I a JULIA KOSINIEC, przygotowana przez p. Beatę Sielecką.  

Julia Kosiniec zajęła II miejsce w kategorii soliści.
GRATULUJEMY WSPANIAŁEGO SUKCESU!

foto w większym rozmiarze - kliknij kolaż w artykule

Strona gotowa do druku

siatkówka: 2016.04.08 - Finał Mistrzostw Wlkp Gimnazjów w Piłce Siatkowej Chłopców
Dodano: niedziela, 17 kwietnia 2016 - 17:27 Autor: Admin
siatkówka
Drużyna Siatkarzy z Zespołu Szkół Nr 3 w Pile zajęła szóste miejsce w Finale XVII Gimnazjady Wojewódzkiej Chłopców rozegranym w Zespole Szkół  nr 3 w Krotoszynie w dniach 08-09.04.2016. Podopieczni p.Rafała Justynowicza powtórzyli wynik sprzed roku – BRAWO!!! W turnieju wzięło udział 84 zawodników i 12 ich opiekunów. W dwudniowej formule uczestniczyło 7 zespołów (nie dojechał zespół ze Słodkowa), które uzyskały awans z zawodów na szczeblu rejonowym oraz gospodarz turnieju.

W ceremonii otwarcia turnieju wzięli udział Burmistrz Krotoszyna Ryszard Czuszke, Dyrektor OSiR Jacek Cierniewski, Przewodniczący Zarządu Krotoszyńskiego Szkolnego Związku Sportowego Grzegorz Dengusiak, Międzyszkolny Powiatowy Organizator Sportu Bogdan Chytrowski oraz Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Krotoszynie Zbigniew Kurzawa. Uzupełnieniem licznej widowni była młodzież szkolna oraz inni sympatycy siatkówki.

Po uroczystym otwarciu, którego dokonał burmistrz Ryszard Czuszke, w krótkim układzie artystyczno – tanecznym wystąpiły dziewczęta z Gimnazjum nr 3 w Krotoszynie. Patronat medialny nad XVII Gimnazjadą w piłce siatkowej chłopców objął portal ikrotoszyn.pl.

Zawody rozgrywane były na 3 boiskach nowoczesnej, oddanej w tym roku szkolnym hali sportowej. Turniej finałowy przeprowadzony został zgodnie z regulaminem SZS „Wielkopolska” tzn. w fazie eliminacyjnej z podziałem na dwie grupy systemem „każdy z każdym”, następnie w półfinałach wg klucza: I zespół z grupy A z II zespołem z grupy B i II zespół z grupy A z I zespołem z grupy B. W finałach zwycięzcy grali o I miejsce natomiast pokonani walczyli o miejsce trzecie.  
W ceremonii zakończenia turnieju wzięli udział Prezes SZS Wielkopolska Zdzisław Urbańczyk, Burmistrz Krotoszyna Ryszard Czuszke oraz Dyrektor Zbigniew Kurzawa.

W poszczególnych spotkaniach uzyskano następujące wyniki ujęte w tabelach:

MECZE PÓŁFINAŁOWE
Gimnazjum nr 10 Kalisz – Gimnazjum nr 2 Września - 0:2 (21:25, 11:25)
Gimnazjum nr 3 Krotoszyn – Gimnazjum nr 5 Poznań - 2:0 (25:17, 25:14)

MECZE FINAŁOWE
o VII miejsce - Gimnazjum nr 9 Leszno
o V miejsce - Gimnazjum Nowy Tomyśl – ZS nr 3 Piła - 0:2 (25:20, 25:21)
o III miejsce - Gimnazjum nr 10 Kalisz – Gimnazjum nr 5 Poznań - 0:2 (20:25, 23:25)
o I miejsce - Gimnazjum nr 3 Krotoszyn – Gimnazjum nr 2 Września - 2:0 (25:14, 25:18)

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
1. Gimnazjum nr 3 Krotoszyn
2. Gimnazjum nr 2 Września
3. Gimnazjum nr 5 Poznań
4. Gimnazjum nr 10 Kalisz
5. Gimnazjum Nowy Tomyśl
6. ZS Nr 3 Piła
7. Gimnazjum nr 9 Leszno

Wszystkie zespoły nagrodzone zostały pamiątkowymi dyplomami, a zespoły, które zajęły miejsca I – IV dodatkowo grawertonami SZS „Wielkopolska”. Zawodnicy zespołów, które uplasowały się na miejscach I – III oraz ich trenerzy otrzymali też medale. Najlepsi zawodnicy uhonorowani zostali też ufundowanymi przez organizatorów statuetkami oraz pamiątkowymi koszulkami.

Wśród wyróżnionych znaleźli się:
- najlepszy przyjmujący turnieju - Franciszek Ślusarski- Gimnazjum nr 5 Poznań
- najlepszy zagrywający turnieju - Filip Kaczmarek- Gimnazjum nr 5 Poznań
- najlepszy rozgrywający turnieju - Jakub Kowalczykiewicz- Gimnazjum nr 2 Września
- najlepszy atakujący turnieju - Kacper Leracz- Gimnazjum nr 2 Września
- najlepszy blokujący turnieju - Kacper Kostka- Gimnazjum nr 3 Krotoszyn
- najwszechstronniejszy zawodnik turnieju - Patryk Foltynowicz- Gimnazjum nr 3 Krotoszyn
- MVP turnieju - Adrian Plewa- Gimnazjum nr 3 Krotoszyn

Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali wodę, a dla trenerów i kierowców słodki poczęstunek, chłodne i ciepłe napoje (woda, kawa, herbata). Mecze przebiegały w atmosferze fair–play. Nad przestrzeganiem przepisów czuwali sędziowie z Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej.

Chłopcy z ZS3 zagrali w składzie: Pietrus Mateusz, Kołodziej Dawid, Golasa Hubert, Wojtasik Gracjan, Szotkiewicz Kasjan, Zbytniewski Jakub (opiekun – Rafał Justynowicz), Gładysz Michał, Dymkowski Michał, Wybraniec Tomasz, Kajetan Korczak, Stróżyński Filip (trenujący pod opieką Ireneusza Gondka).

GRATULUJEMY!!!
fotki – kliknij wybrany kolaż

Strona gotowa do druku

wydarzenia: 2016.04.09 - Konkurs recytatorski - Cztery pory roku w wierszu
Dodano: piątek, 15 kwietnia 2016 - 19:56 Autor: Admin
wydarzenia
9 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile odbyły się eliminacje powiatowe do konkursu recytatorskiego pn. "Cztery pory roku w wierszu".Na poziomie klas I-III SP szkołę reprezentowały trzy uczennice: z klasy 3c: Julia Domagalska i Hanna Słowińska (pod kierunkiem wychowawczyni Justyny Siekiery) oraz Lidia Janssen z klasy 2c (pod kierunkiem Katarzyny Sykutery-Świerczyńskiej).

Dziewczęta wypadły bardzo dobrze. Do kolejnego etapu przeszła Hanna Słowińska.

Trzymamy kciuki za Hanię w finale.

J.S.

Strona gotowa do druku

<   12345678910111213141516171819202131   >

matematyka: 2016.04.07-08 - DNI MATEMATYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ
Dodano: piątek, 15 kwietnia 2016 - 11:34 Autor: Admin
matematyka
Przełom marca i kwietnia to zgodnie z tradycją naszej Szkoły dni poświęcone matematyce. Także w tym roku, 7 i 8 kwietnia, uczniowie wzięli udział w różnych działaniach popularyzujących „Królową Nauk”. Odbyły się konkursy matematyczne na poziomie klas 4, 5 i 6, turniej matematyczny „Na Powitanie Wiosny”, konkursy plastyczne pt. „Kołem malowane” i „Pejzaż geometryczny”, lekcje na wesoło oraz warsztaty SUDOKU.

Ale po kolei… W turnieju matematycznym rywalizowały ze sobą klasy czwarte. Wśród różnych zadań znalazły się: napisanie wiersza o tematyce matematycznej, przygotowanie plakatu popularyzującego matematykę oraz rozwiązywanie zadań bardzo poważnych i nieco żartobliwych. Było więc zarówno bardzo wesoło, z gorącym dopingiem, ale też niezwykle poważnie, gdy zespoły walczyły o punkty. Turniej prowadzili uczniowie klasy IIC gimnazjum – Marcin Perucki, Szymon Białek, Jakub Rólkiewicz, Jakub Pilarski i Kajetan Korczak, którzy w ramach realizacji projektu edukacyjnego przygotowali zadania i quizy. Opiekunem gimnazjalistów była p. Monika Małecka-Wiese. W turnieju I miejsce zajęła klasa 4a, II miejsce – klasa 4c, III miejsce – klasa 4b. Gratulujemy i dziękujemy serdecznie uczniom i ich wychowawcom – p. M. Rościszewskiej, A. Strugarek i D. Żołędziewskiej.

Prace plastyczne zostały wyeksponowane na tablicach na 1 piętrze. Jury wyróżniło prace Angeliny Litwinienko z klasy 4b oraz Julki Żubryj z klasy 5c. W klasie czwartej bohaterem pracy było koło, w klasie piątej – wielokąty, a dziewczęta stworzyły pomysłowe i piękne projekty. Brawo!
Dużo emocji i zdrowej rywalizacji dostarczyły też uczniom warsztaty Sudoku. Dla uczestników była to niezła rozgrzewka przed miejskim konkursem „Rusz Głową”. Już wkrótce szkolne eliminacje, zapraszamy!!!

Dni Matematyki to także czas sprawdzenia swoich sił w szkolnych konkursach matematycznych. Oto laureaci konkursów:
Klasy czwarte:
1 miejsce – Dominika Adamska z 4b i Malwina Pienierska z 4a
2 miejsce – Martyna Bąk z 4a
3 miejsce – Marika Wójcik z 4c
Klasy piąte:

1 miejsce – Gabriela Kubera z 5c i Wiktoria Fritza z 5a
2 miejsce – Jakub Kujawski z 5b
3 miejsce – Weronika Krawczuk z 5c
Klasy szóste:
1 miejsce – Wojciech Przybylski z 6a
2 miejsce – Adam Krystek z 6b
3 miejsce – Patryk Bąk z 6c
Wyróżnienia: Claudia Eder z 6c, Alan Raszeja z 6b oraz Marcel Węgrzyn z 6b
Cała szóstka uczniów będzie reprezentowała ZS Nr 3 podczas finału Miejskiego Konkursu Matematycznego. Gratulujemy serdecznie i życzymy sukcesów w finale!

Dni Matematyki przygotowały panie: M. Małecka-Wiese, M Strzelecka, L. Pokulniewicz i B. Krutel.  Jeszcze raz dziękujemy za wspólne świętowanie. Gratulujemy sukcesów laureatom i zaangażowania wszystkim uczniom. Brawo WY!
Przed nami jeszcze rozstrzygnięcie m.in. konkursów Kangur i Pangea, ale o tym w kolejnych relacjach…
fotki do wglądu - kliknij wybrany kolaż
Do zobaczenia, B. Krutel

Strona gotowa do druku

LIGA CHEMICZNA


ZASTĘPSTWA


LIBRUS

PODRĘCZNIKI 16/17

WYBIERZ 6


KOMUNIKATY DYREKCJI


UBEZPIECZENIE 16/17


WAŻNE DOKUMENTY


WIRTUALNA GALERIA PRAC

OBCHODY 30-LECIA


ZAJĘCIA KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNE


OSTATNI ALBUM


VIII recytatorski miasto 11
Album: 2017.03.16 - VIII MIEJSKI KONKURS RECYTATORSKI

ZAJĘCIA DODATKOWE


OLA WOJCIECHOWSKA


1% PODATKU


PROJEKT SWOI

Archiwum

Starsze artykuły

HOME | DOWNLOADS | SEARCH | TERMS OF USE | PRIVACY POLICY


mail administratora
prof.gondek@
gmail.com

Page created in 1,047391 Seconds